يگان حفاظت محيط زيست استان البرز در شهرستان ساوجبلاغ با خريد و فروش حيوانات حمايت شده مقابله مي كند.

به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان البرز، يگان حفاظت اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز با همكاري اداره حفاظت محيط زيست ساوجبلاغ طي حكمي از مقام قضايي نسبت به بازديد از پرنده فروشي هاي شهر هشتگرد اقدام نمودند . در اين بازديد در يكي از پرنده فروشي ها تعدادي از حيوانات كه همگي از گونه هاي با ارزش اكولوژيك هستند كشف و ضبط شد .
 
مهندس عامري فرمانده يگان حفاظت محيط زيست البرز در اين خصوص اعلام كرد : اين بازديد  با هماهنگي مراجع قضايي و همكاري اداره حفاظت محيط زيست شهرستان صورت گرفت و هدف از اجراي اين عمليات جلوگيري از خريد و فروش حيوانات حمايت شده و همچنين  جلوگيري از شيوع بيماري هاي واگيردار مشترك بين انسان و حيوان مي باشد كه خوشبختانه در بين پرندگان و حيوانات بازديد شده هيچگونه بيماري خاصي مشاهده نگرديد .
 در همین رابطه مهندس لشگري رياست اداره ساوجبلاغ اظهار داشت : متاسفانه تعدادي از پرنده فروشي هاي سطح شهر هشتگرد به دليل ناآگاهي از قوانين و مقررات پرندگان حمايت شده اقدام به فروش اين گونه هاي بارزش مي نمايند. وی افزود  كه هر گونه خريد، فروش، حمل و عرضه جانوران وحشي بدون مجوز از سازمان حفاظت محيط زيست بر اساس قانون جرم محسوب مي شود و از شهروندان درخواست نمود در صورت مشاهده تخلف در اين خصوص مراتب را به اداره حفاظت محيط زيست شهرستان اطلاع دهند.
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:17 | لینک  | 

دومین همایش ملی اتحادیه صنایع بازیافت ایران با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز و سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج و حضور مسوولان دستگاه های دولتی، متولیان بخش خصوصی و فعالان حوزه صنعت بازیافت کشور با عنوان هم اندیشی صنعت بازیافت و نقش آن در کارآفرینی و حفظ محیط زیست در تاریخ ۲۴ خردادماه سالجاری در کرج  سالن همایش های میلاد برگزار شد.

 "عیسی فرهادی" استاندار البرز با اشاره به اشاعه فرهنگ محیط زیست برای کاهش آلودگی و سالم سازی استان گفت : رسانه ها، آموزش و پرورش و سایر ارگان های ذیربط می توانند در آگاه سازی مردم برای حفظ محیط زیست، فرهنگ تفکیک و جمع آوری زباله و پسماند ها کمک های موثری انجام دهند. وی در ادامه یادآور شد : استان البرز در سال گذشته اقدامات اثرگذاری را در راستای مدیریت اصولی پسماندها بخصوص در محله های کمتر توسعه یافته شهرها به اجرا گذاشته است . فرهادی همچنین استفاده از فن آوری های روز دنیا را برای کاهش آلودگی هوا و سالم سازی محیط زیست ضروری ارزیابی کرد.

استاندار البرزهمجوار بودن استان البرز و تهران و وجود شهرک های صنعتی در نزدیکی مناطق مسکونی را از جمله عوامل موثر در تشدید آلودگی های زیست محیطی استان برشمرد و اظهار داشت : ایجاد فضای سبز، دفع بهداشتی پسماندها، کاهش آلاینده ها و فعالیت های علمی و پژوهشی می تواند تاثیر بسزایی در کاهش آلودگی محیط زیست داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در ادامه ی این همایش یک روزه گفت: ایجاد رشد اقتصادی بدون در نظر گرفتن مسائل مربوط به محیط زیست، حیات را با مشکلات جدی مواجه می کند."حسن پسندیده" ادامه داد : همه فعالیت های اقتصادی باید همراه با ملاحظات زیست محیطی بوده تا با کمترین تاثیرات نامطلوب زیستی انجام شود. وی افزود: حرکت به سمت توسعه پایدار باید با حرکت به سمت اقتصاد سبز همراه باشد و با توجه به آنکه امروزه جهان با موضوعات جدید زیست محیطی مواجه است لذا در کنفرانس ریو+۲۰ که طی هفته آتی در برزیل با حضور سران دولت ها و فعالان و متخصصین زیست محیطی جهان تشکیل می شود مقرر است بهترین راهکارها برای مدیریت محیط زیست کشورها در این زمینه ارائه و اتخاذ شود. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام داشت: توسعه پایدار باید در همه برنامه های توسعه ملی، منطقه ای و بین المللی نهادینه شود و در همه مراحل آن، مقررات و ضرورت های زیست محیطی رعایت شود.

 سید علی آقازاده" شهردار کرج با اشاره به روند رو به رشد جمعیت و متعاقب آن تولید زباله اظهار داشت: فعالیت شهرداری کرج همواره در راستای حفظ بهداشت محیط شهری ورفع آلودگی محیط زیست بوده و این مجموعه سعی داشته با کار تحقیقاتی و اجرایی در حفظ محیط زیست شهروندان تلاش نماید. وی در ادامه افزود: اجرای طرح های عمرانی شهرداری همچون ایجاد فضای سبز، درختکاری و احداث کمربند سبز اطراف شهرها از دیگر تلاش های شهرداری کرج برای کاهش آلودگی زیست محیطی بوده است. شهردار کرج اعلام کرد: میزان زباله تولیدی استان روزانه هزار و100 تن است که این رقم با توجه به روند رو به رشد جمعیت در حال افزایش است.

در ادامه این همایش دبيركل اتحاديه صنايع بازيافت ايران گفت: توسعه و گسترش صنعت بازيافت باعث اشتغال زايي در كشور مي شود. اين مسئول با بيان اينكه در راستای فعالیت های این اتحادیه كارهاي مناسبي در سطح كشور در حال انجام است، گفت: به عنوان مثال این اتحادیه تفاهم نامه ای با سازمان تبلیغات اسلامی برای جمع آوری و بازیافت قرآن های فرسوده از مساجد و خانه ها امضا كرده است. در این تفاهم نامه آمده است که به ازای جمع آوری هر جلد قرآن فرسوده یک جلد کلام ا... مجید با کیفیت خوب تحویل خانواده ها شود.

در ادامه غلامی ریاست هیئت مدیره اتحادیه صنایع بازیافت ایران با طرح مسائل و مشکلات اتحادیه صنایع بازیافت ایران افزود: اگر وضعیت بازیافت و مصرف مواد اولیه به همین صورت ادامه یابد، در چند سال آینده منابعی نخواهیم داشت. وی به صنعت معدن و از بین رفتن منابع مس کشور اشاره نمود و اظهار داشت : اگر وضعیت به همین ترتیب ادامه پیدا کند، در 60 سال آینده دیگر توان تولید مس را نداریم، بنابراین باید این فلز گرانبها را بازیافت کنیم.

لازم به توضیح است در این مراسم از پیشکسوتان و فعالین صنایع بازیافت کشور وشهرداری کرج سازمان مدیریت پسماند واداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز تقدیر شد و در پایان همایش نیزجلسه پرسش و پاسخ برگزار گردید و مسوولان حاضر در نشست به سوالات تعدادی از فعالان حوزه صنعت بازیافت پاسخ دادند.

تقدیر از پیشکسوت صنعت بازیافت کشور

تقدیر از سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 15:19 | لینک  | 

سومین همایش ملی مقابله با بیابان زایی و توسعه پایدار تالابهای کویری ایران، با توجه به اهمیت موضوع و ضرورت شناخت توان و محدودیت­های مناطق خشک و بیابانی و تالاب های کویری و در راستای مدیریت بهینه آنها، 25 و 26 شهریور 1391 توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک و تحت حمایت رسمی سیویلیکا برگزار می شود.

 علاقه مندان و پژوهشگران می توانند اصل مقالات خود را در یکی از محورهای اصلی زیر تا 31 تیرماه به دبیرخانه ارسال نمایند:

  • پتانسيل‌ها و كاركردهاي مناطق بياباني و تالاب‌هاي كويري

  • دامدار ي و دامپروري در مناطق خشك و بياباني

  • اقليم و منابع آب در مناطق خشك و بياباني

  • تنوع زيستي و ذخاير ژنتيكي بيابان‌ها و تالاب‌هاي كويري

  • كشاورزي و باغباني در مناطق خشك و بياباني

  • حفاظت و مديريت خاك در مناطق خشك و بياباني

  • كاربرد فناوري‌هاي نوين در مديريت مناطق بياباني و تالاب‌هاي كويري

  • مسائل فرهنگي و اجتماعي در مناطق خشك و بياباني

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 7:1 | لینک  | 

در هفته محيط زيست به مناسبت گراميداشت روز جهاني محيط زيست ، تنوع زيستي و طبيعت گردي 400 نفر از دانش آموزان به همراه والدينشان از مجموعه فرهنگي تفريحي ايثار واقع در بخش چندار بازديد كردند . دانش آموزان به همراه خانواده از حيوانات مجموعه ازقبيل شير ، خرس ، تمساح ، سياه گوش ، گوزن ، آهو و انواع پرندگان ديدن نمودند و از امكانات تفريحي مجموعه نيز استفاده كردند.

در پايان مهندس لشگري رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان ساوجبلاغ از همكاري آموزش و پرورش ، دانش آموزان و اولياي آنها تقدير و تشكر نموده و با توجه به مشاركت والدين در چنين مناسبت هايي از ايشان درخواست نمودند اين مراسم هسته تشكيل يك تشكل زيست محيطي مردم نهاد ( NGO ) باشد تا در آينده در شهرستان ساوجبلاغ شاهد چنين تشكلي باشيم .

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 15:12 | لینک  | 

نقل از سایت ایرن:
بان کی مون : هفته آینده، رهبران جهان برای مناسبتی مهم یعنی کنفرانس ملل متحد برای توسعه پایداردر شهر ریو دوژانیور گردهم می آیند. آیا این کنفرانس موفق خواهد بود؟ به نظر اینجانب، بلی.

به یقین مذاکرات مقدماتی طولانی بوده است. حتی در حال حاضر اختلاف بر سر جزئیات آنچه "سند نهایی" نامیده می شود بیشتر از توافق بر سر آن است. در عین حال این امر معیارمشخصی نخواهد بود. آنچه بیشتر اهمیت دارد دست آورد ی است که کنفرانس ریو از قبل به دست آورده، بعبارت دیگرایجاد "نهضت جهانی برای تغییر".

ریو + 20 نقطه عطفی در مسیری طولانی است. "اجلاس معروف زمین 1992" توسعه پایدار را دردستور کار جهان قرار داد. امروز درک دقیق و گسترده تری از این امر تاریخی داریم: چگونه توازن بین نیاز های توسعه ای و رشد فزاینده جمعیت جهان ایجاد نماییم تا همگان بتوانند از ثمره پیشرفت و توانایی رشد اقتصادی با در نظر گرفتن حفاظت ازارزشمند ترین منابع زمین یعنی خاک، هوا و آب بهره ببرند. در ریو بیش از 100 نفر از سران کشور ها و دولت ها به تقریبا بیش از 25 هزار شرکت کننده برای ترسیم نقشه راه آیند ملحق خواهند شد. برای مدت طولانی ما درمسیر به سوی پیشرفت همه چیز را مصرف و نابود می کردیم. این روش منسوخ شده است. در ریو باید روش جدید ی را ایجاد نماییم یعنی الگویی برای اقتصاد قرن بیست ویکم که این تئوری که می گوید بین رشد و محیط زیست باید تضاد باشد را رد نماید. به گونه ای فزاینده درک می کنیم که با سیاست های هوشمندانه همه جانبه، دولت ها می توانند اقتصاد های خود را شکوفا نمایند، فقر را کاهش دهند، مشاغل آبرومند ایجا کنند و رشد اجتماعی را سرعت بخشند به شکلی که ملاحظه منابع طبیعی محدود زمین را نیز کرده باشند.

اینجانب معتقدم زمان تغییر غیر قابل بازگشت است. تمامی شواهد در اطراف ما وجود دارد که به وضوح در کشور های بزرگ و کوچک، فقیر و غنی قابل رویت است. باربادوس، کامبوج، اندونزی، جمهوری کره و آفریقای جنوبی در میان کشورهای بسیاری هستند که از قبل راهبرد های "رشد سبز" را پذیرفته اند که بر اساس آن منابع طبیعی را به گونه ای موثر تر استفاده می نمایند، شغل ایجاد کرده و توسعه ای که کربن کمتری اشاعه می دهد را ترویج می کنند. ارمنستان، آذربایجان، مصر، کنیا، اردن، مالزی، مکزیک، نپال، سنگال و اکراین در حال اجرای فن آوری های نوین رشد سبز در انواع صنایع از کشاروزی گرفته تا گردشگری هستند. چین متعهد گردیده تا 16 درصد از نیاز های خود به انرژی را تاسال 2020 از منابع تجدید پذیر تهیه کند. همچنین برنامه دارد مبلغ 450 میلیارد دلار بر بازیافت ذباله و فن آوری ها پاک بر اساس برنامه توسعه پنج سال خود سرمایه گذاری کند.

متن کامل در ادامه ی مطلب.............


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 14:54 | لینک  | 

نتیجه ی یک مطالعه نشان می دهد که آلودگی ناشی از ترافیک در انگلستان هرساله موجب مرگ 5000 نفر در این کشور می شود. براین اساس آلودگی هوا بیش ازدوبرابر تصادفات جاده ای در این کشورمسئول مرگ و میرهای انسانی است. این مطالعات توسط Steve Yimو Steven Barrett   متخصصان آلودگی هوا از MIT Massachusetts انجام گرفته است این دو محقق برآورد کرده اند آلودگی ناشی از خودروها در سراسر انگلیس باعث مرگ تقریباٌ 5000 نفر در این کشور می باشد. همچنین طبق یافته های این دو دانشمند در این تحقیق آلودگی گازهای خروجی ناشی از هواپیماها نیز سالانه موجب مرگ ۲۰۰۰ نفرمی شود. نکته قابل توجه آنکه در سال 2010 تنها 1850 مورد مرگ ناشی ازتصادف جاده ای در انگلیس ثبت شده است .

با مشاهده این خبر و یک مقایسه سطحی از وضعیت آلودگی هوا در کشور ومعضل نوظهور و جدی ریزگردها اولین سوالی که به ذهن متبادر می شود این است که در کشور عزیزمان سالانه چند نفر قربانی آلودگی هوا و اثرات مخرب آن می شوند؟ 

برای مشاهده متن کامل خبر آدرس  http://www.sundayobserver.lk/2012/04/22/wld06.asp  را مشاهده نمایید.

همچنین خلاصه مقاله مزبور در Environmental Science and Technology تحت عنوان Public Health Impacts of Combustion Emissions in the United Kingdom به نشانی http://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/es2040416  قابل رویت می باشد.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:31 | لینک  | 

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، قانون عضویت دولت ایران در آژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر که در مجلس شورای اسلامی تصویب و به تأیید شورای نگهبان رسیده است از سوی رئیس جمهور برای اجرا ابلاغ شد.
بر اساس ماده واحده این قانون ،به دولت اجازه داده می شود درآژانس بین المللی انرژی های تجدید پذیر عضویت یابد و نسبت به پرداخت حق عضویت مربوط، اقدام کند.
بر اساس این قانون، آژانس بر اساس اصل برابری همه اعضای خود بنا نهاده شده است و به حقوق حاکمیت و صلاحیت های اعضای خود در اجرای فعالیتهای خویش احترام لازم را می گذارد.
براساس این قانون، آژانس به کارگیری گسترده و روز افزون و پایدار تمامی اشکال انرژیهای تجدیدپذیر را با در نظر گرفتن، اولویتهای ملی و داخلی و منافع حاصل از دستیابی همزمان به انرژیهای تجدیدپذیر و اقدامات بهره وری انرژی، سهم انرژیهای تجدیدپذیر در حفظ محیط زیست از طریق کاهش فشار بر منابع طبیعی و کاهش جنگل زدایی به ویژه جنگل زدایی مناطق گرمسیری، کاهش بیابان زایی، و از بین رفتن تنوع زیستی، برای از بین رفتن تنوع زیستی، برای حفاظت از شرایط آب و هوایی، رشد اقتصادی و همبستگی اجتماعی از جمله کاهش فقر و توسعه پایدار، دستیابی به عرضه انرژی و تأمین امنیت آن، توسعه منطقه ای و مسؤولیت بین نسلها را ارتقاء می دهد.

در ادامه ی مطلب..........


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:16 | لینک  | 

توضیح : آیین نامه اجرایی ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه با موضوع اجرای سیاست های مدیریت سبز در کلیه دستگاههای اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی در تاریخ 12/2/1391 ابلاغ شده است . آیین نامه مزبور براساس مفاد ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه مبنی براینکه« کلیه دستگاههای اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظفند جهت کاهش اعتبارات هزینه ای دولت ، اعمال سیاست های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست برای اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی ، آب ، مواد اولیه و تجهیزات (شامل کاغذ) ، کاهش مواد زائد جامد و بازیافت آنها ( در ساختمانها و وسایط نقلیه) طبق آیین نامه ای که توسط سازمان حفاظت محیط زیست و معاونت با همکاری دستگاههای ذیربط تهیه و به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید اقدام نمایند.» تصویب و ابلاغ گردیده است.

آیین نامه اجرایی ماده 190 قانون برنامه پنجم توسعه

هیئت وزیران در جلسه مورخ 9/11/1390بنا به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد ماده 190 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران-مصوب 1389- آیین نامه اجرایی ماده یادشده را به شرح زیر تصویب نمود:

ماده 1- در این آیین نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می رود:

الف- سازمان : سازمان حفاظت محیط زیست

ب- دستگاه های اجرایی : دستگاههای موضوع ماده 222 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران.

ماده 2- دستگاه های اجرایی و موسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موظفند اقدامات زیر را برای تحقق اهداف برنامه مدیریت سبز انجام دهند :

الف- اطلاع رسانی و ارتقای آموزش کارکنان در زمینه برنامه مدیریت سبز

ب- بهینه سازی مصرف انواع حامل های انرژی

ج- بهینه سازی مصرف آب

د- کاهش مصرف کاغذ با توجه به نوع فعالیت دستگاهها و موسسات

ه- مصرف بهینه مواد اولیه ، موادمصرفی و تجهیزات

و- کاهش تولید پسماند از طریق بهره گیری از فناوری های مناسب و افزایش بهره وری

ز- بهبود نظام تعمیر و نگهداری وسایل و تجهیزات به جای تعویض

ح- بازیافت ضایعات ، تصفیه و بازچرخانی آب با سیستم های مناسب

ط- استفاده از فناوری های پاک و سازگار با محیط زیست

ک- مدیریت پسماندهای جامد با تاکید بر تفکیک از مبدا

ماده3- سازمان موظف است به منظور انتقال سریع تجربه های موفق داخلی و خارجی ، دراختیار گذاردن روش ها و فناوری های مناسب ، ابلاغ دستورالعمل ها و برنامه های اجرایی مرتبط با مدیریت سبز ، نسبت به بهنگام سازی مستمر« درگاه دولت سبز» اقدام نماید.

ماده4- سازمان موظف است تاپایان سال دوم برنامه پنجم توسعه ، شاخص های مدیریت سبز را تدوین و ابلاغ نماید.

ماده 5- معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور موظف است شاخص های مدیریت سبز دستگاههای اجرایی را به عنوان بخشی از شاخص های ارزیابی عملکرد دستگاه های یاد شده ( موضوع مواد 81 و 82 قانون مدیریت خدمات کشوری) لحاظ نماید. دستگاههای اجرایی موظفند شاخص های اعلام شده را محاسبه و در چارچوب شاخص های ارزیابی عملکرد دستگاههای متبوع خود لحاظ نمایند.

ماده6- دستگاههای اجرایی موظفند گزارش سالانه مدیریت سبز شامل اقدامات انجام شده و تحقق شاخص های مرتبط را به سازمان ارسال نمایند تا پس از ارزشیابی و جمع بندی ، گزارش مربوط به هیئت وزیران ارائه شود.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:38 | لینک  | 

 در صورتی که عربستان سعودی  یک  طرح زیرساختی موثر برای تولید انرژی های تجدیدپذیر را اجرایی نکند ، ناگزیر است هرساله شاهد مصرف850 میلیون بشکه نفت تا سال 2030 میلادی ـ معادل 30درصد کل تولیدش ـ باشد. عربستان سعودی البته به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت در جهان طی سالیان گذشته چندان نگرانی بابت این موضوع نداشته است ، بنحویکه هم اکنون میزان انرژی های تجدیدپذیر تولید شده در این کشور از بسیاری از کشورهای عرب منطقه همچون مصر، امارات متحده عربی ،  تونس ، الجزایر و مراکش کمتر می باشد.  

اما در حال حاضر در صورت اجرایی شدن طرح 109 بیلیون دلاری ، این کشور درصدد هست با ایجاد یک مرکز انرژی خورشیدی بتواند تا سال 2032  ، سی درصد انرژی الکتریسته مورد نیازش را از طریق انرژی های نو تأمین نماید.

بر اساس اظهارات ماهر العدان ، مشاور مرکز انرژی های تجدیدپذیرشهرملک عبدالله ، این طرح قادر است طی دو دهه حداکثر 41000 مگاوات از انرژی خورشیدی را تولید نماید، که 25000مگاوات آن از نیروگاه های حرارتی خورشیدی  و 16000 مگاوات از پانل های فتوولتاییک حاصل خواهد شد. خالد السلیمان ، معاون مرکز انرژی تجدیدپذیر شهر ملک عبدالله نیزاظهارداشت که  انرژی 21000 مگاواتی دیگری در شکل انرژی های هسته ای ، باد و زمین گرمایی به این مقادیر افزوده خواهد شد.

عربستان سعودی امیدوار است که اجرای این طرح بتواند موجب کاهش مصرف سوخت های فسیلی در داخل این کشور به میزان 523000 بشکه در روز ، تا 20 سال آتی شود.

لوگان گالدی یک تحلیلگر مالی انرژی های نو در لندن در این باره خاطرنشان ساخت : دولت عربستان سعودی انگیزه بالایی برای تنوع در ترکیب انرژی وبهره گیری از انواع انرژی ها برای کاهش وابستگی اش به نفت دارد.

با تصویب این طرح در سال جاری انتظار می رود با ایجاد اولین تأسیسات مورد نظر ، تولید 1100 مگاوات از پانل های فتوولتاییک  و900 مگاوات از نیروگاه های حرارتی خورشیدی تا سه ماهه نخست سال  2013 محقق شود.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:16 | لینک  | 

انسان‌ها خود بخشی از گوناگونی ارزشمند طبیعت هستند و این توانایی را دارند که آن را نیک نگه دارند یا نابود کنند. تنوع زیستی یا گوناگونی حیات بر روی زمین، برای پایداری نظام‌ها و شبکه‌های زنده‌ای که سلامت، ثروت، خوراک، سوخت و خدمات حیاتی زندگی ما را تا مین می‌کنند، امری ضروری است. فعالیت بشر باعث شده است که گوناگونی حیات بر روی زمین با آهنگی بسیار سریع در حال از دست رفتن باشد. این خسران برگشت ناپذیر برای انسان‌ها چیزی جز فقر به همراه ندارد و به نظام‌های پشتیبان حیات که همواره به آن وابسته‌ایم آسیب می‌رساند اما ما می‌توانیم از این آسیب پیشگیری کنیم. 

لذا در راستای حفظ تنوع زیستی و توجه به این مهم که تنوع زیستی معادل زندگی ما است دومین همایش ملی تنوع زیستی و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست در تاریخ  ۲۱/۴/۱۳۹۱ در شهرستان ارومیه برگزار می‏گردد.

 
محورهای همایش
- تاثیر روش‏های مختلف کشاورزی بر تنوع زیستی، پایداری و توسعه کشاورزی

2- تاثیر توسعه گیاهان جدید، دارویی و فناوری‏های نو مثل بیوتکنولوژی و نانوتکنولوژی بر تنوع زیستی

3- تاثیر تنوع زیستی بر توسعه تجارت ملی و اقتصاد جوامع روستایی

4- تنوع زیستی و آلودگی محیط زیست

۵- تنوع زیستی و اکوتوریسم

6- تنوع زیستی خاک و کشاورزی

7- تنوع زیستی و گونه‏های گیاهی و جانوری در معرض انقراض

8- حفاظت ازتنوع زیستی وحفظ محیطزیست

9- معماری ( طراحی فضای سبز، باغ وحش‏ها، آکواریوم و ....) و تنوع زیستی

10- تنوع زیستی و بهداشت محیط

محورهای همایش
برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی
مهلت ارسال چکیده مقالات:
مهلت ارسال متن کامل مقالات: 31 خرداد 1391
تاریخ برگزاری همایش: 21 تیر 1391
سایت همایش: www.azaranrc.ir
آدرس دبیرخانه:
محل برگزاری: مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی ارومیه
ایمیل:
hamayeshdo@gmail.com

 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:20 | لینک  | 

ششمين همايش ملي و نمايشگاه تخصصي مهندسي محيط زيست 15 الي 16 آبان ماه سال جاري در دانشكده محيط زيست تهران برگزار خواهد شد؛ اين همايش در چهار محور آب و فاضلاب،خاك و پسماند،هوا و صوت و محور ويژه طراحي شده كه نكات لازم در زير آمده است؛ علاقه مندان جهت ثبت نام مي توانند به http://www.celco.ir/ مراجعه نمايند.

 مهلت ارسال اصل مقاله؛31 تير ماه

اعلام نتایج داوری اصل مقاله؛15 شهريور

مهلت ثبت نام؛ 15 آبان ماه

موضوعات و محورهاي همايش :

آب و فاضلاب:
تصفيه آب براي مصارف شهري و صنعتي (سيستم ها و فرآيندها)

تصفيه فاضلاب شهري و صنعتي
راهبري تصفيه خانه هاي آب و فاضلاب شهري و صنعتي
مديريت كاهش آلودگي آبهاي سطحي و زيرزميني
استانداردهاي كيفي آلودگي آب (حدود مجاز آلاينده هاي خطرناك)

استانداردهاي كيفي پساب هاي تصفيه شده
تصفيه (تثبيت) لجن هاي حاصل از تصفيه آب و فاضلاب
دفع و استفاده مجدد از پساب
دفع و استفاده مجدد از لجن

خاك و پسماند:
شناسايي و پايش آلاينده هاي خاك
حذف آلاينده هاي خاك با استفاده از فناوري هاي فيزيكي، شيميايي و ميكروبيولوژيكي، حرارتي و ...
استانداردهاي حد مجاز آلاينده ها در خاك
مديريت پسماند (جمع آوري، كاهش از مبداء، دفع، دفن، بازيافت، كمپوست
مكان يابي، طراحي و اجراي محل دفن بهداشتي و مهندسي پسماندها (لندفيل)
زباله سوزي و پسماندهاي ويژه

هوا و صوت:
پايش و كنترل آلاينده هاي خروجي از منابع ثابت و سيار
شناسايي و كنترل آلودگي هاي صوتي و الكترومغناطيسي
شناسايي و پايش آلاينده هاي هواي شهري و صنعتي
استانداردهاي كيفيت هواي شهري و محيط كار
ارائه و بررسي طرحهاي جامع كاهش آلودگي هوا
مدل سازي انتشار آلودگي هوا از منابع ثابت و متحرك

محورهاي ويژه:
فن آوريهاي نوين مهندسي محيط زيست در پايش و حذف آلاينده هاي محيط زيست
به كارگيري نانوتكنولوژي در فيلتراسيون فاضلاب هاي شهري و صنعتي (نانو فيلترها)
فن آوري هاي نوين كاهش و حذف گازهاي آلاينده و ذرات خروجي از دودكش صنايع
كاربرد GIS در شناسايي و پهنه بندي آلاينده هاي زيست محيطي
كاربرد سنجش از دور در شناسايي و پايش آلاينده ها
كاربرد بيوتكنولوژي در حفظ محيط زيست
روشهاي مديريت و كاهش آلاينده هاي آلي پايدار (POPs)
بررسي مدلهاي رياضي و نرم افزاري پخش آلاينده ها
كاربرد نرم افزارهاي جديد زيست محيطي در پروژه هاي عمراني و صنعتي
استانداردهاي نوين آلاينده هاي خطرناك در منابع هوا، آب و خاك
زباله سوزهاي بيمارستاني و صنعتي و راهكارهاي راهبردي بهينه آنها
شناسايي و كنترل آلودگي هاي ناشي از معادن كشور
نقش مهندسي محيط زيست در انجام موثر مطالعات ارزيابي اثرات زيست محيطي طرحها (EIA)
محيط زيست و فناوري اطلاعات
محيط زيست و دولت الكترونيك
روشهاي نهادينه سازي فرهنگ زيست محيطي
روشهاي موثر آموزش مهندسي محيط زيست
ارزش گذاري اقتصادي عملكرد زيست محيطي صنعت
بهينه سازي مصرف انرژي و پيامدهاي كاهش آلودگي
الگوهاي موثر مديريت محيط زيست صنعتي

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:47 | لینک  | 

با توجه به نامگذاری یکی از روزهای هفته ی محیط زیست سال 1391 به نام « کارآفرینی و اشتغال سبز» مطلب زیرکه توسط ستاد برگزاری هفته محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با هدف انتقال اطلاعات لازم درخصوص اشتغال سبز و کارآفرینی با رویکرد زیست محیطی تدوین و منتشرگردیده است ارائه می شود :

توسعه فعالیت های اقتصادی جهان طی دهه های گذشته و شتاب گرفتن صنعتی شدن بسیاری از کشورها بدون توجه به ملاحظات و الزامات سازگاری با محیط زیست ، دنیای امروز را با چالش ها و بحران های عظیمی چون تهی شدن منابع طبیعی، تغییرات آب و هوا، تراکم و انباشت موادزاید و خطرناک، نابودی جنگلها، بحران آب و انواع آلودگی های زیست محیطی مواجه نموده است. هرچند که هدف از رشد و توسعه اقتصادی در بسیاری از کشورهای دنیا در طی دهه های گذشته فراهم نمودن رفاه و وضعیت معیشتی بهتر برای مردم این کشورها بوده است. اما امروزه جهان به این نتیجه رسیده است که برخورد یکسویه با رشد اقتصادی بدون توجه به حفاظت محیط زیست در نهایت به دلیل بروز بحران ها و مشکلات مورد نظر به بن بست انجامیده و سلامت و رفاه بشری را به مخاطره خواهد افکند. لذا تفکر جدیدی در جهان مطرح گردیده که هر دو هدف رشد و توسعه اقتصادی و حفاظت از محیط زیست را با هم و برای هم می خواهد . از سوی دیگر به غیر از مسایل زیست محیطی ، بحران های مالی اخیر که گریبانگیربسیاری از کشورهای دنیا شده است.نظام فعلی اقتصاد جهانی را که متمرکز بر استفاده هرچه بیشتر از منابع زمینی و سوخت های فسیلی است ، یک نظام اقتصادی ناکارآمد معرفی نموده و به دنبال یافتن یک جایگزین مناسب برای آن می باشد. ئر همین راستاست که از سوی مجامع بین المللی از جمله برنامه محیط زیست ملل متحد ( یونپ) ، حرکت به سمت توسعه پایدار و تغییر به سمت اقتصادسبز به عنوان یک تفکر جدید که همزمان هر دو هدف رشد اقتصادی و حفاظت محیط زیست را دنبال می نماید مطرح گردیده است.

اقتصاد سبز اقتصادی است که در آن رشد درآمد و اشتغال از طریق سرمایه گذاری های عمومی و خصوصی ......


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 7:31 | لینک  | 

باغ زیبای لاله های گرماب واقع در نزدیکی گچسر یکی از دیدنی هایی است که فقط سالی یک بار و آن هم از اواسط اردیبهشت قابل مشاهده است. روستای گرماب در ۵۰ کیلومتری جاده کرج به چالوس و در نزدیکی گچسر واقع شده و در کنار جاده می توان باغ زیبای لاله ها را به تماشا نشست. 

باغ لاله ها با بیش از 30 سال قدمت در کیلومتر 54 محور گردشگری کرج، چالوس و با هدف فروش شاخه بریده گل لاله توسط مرحوم الله یار غلامی تاسیس شد. پس از چند سال موسسه ای با هدف ترویج و شناساندن فرهنگ لاله ایرانی به نام شرکت مهد لاله ها در زادبوم مادری خود، یعنی البرز مرکزی آغاز به کار کرد. کوههای سربه فلک کشیده، رود خروشان کرج و آب و هوای مطلوب سبب شد تا هر سال بر تعداد بازدیدکنندگان اضافه و سیل مشتاقان به محیط زیست، گردشگری، کوهنوردی و گل وگیاه به این باغ سرازیر شود.

باغ لاله های گچسر 12 سال پیاپی است که جشنواره گل های لاله را در منطقه آسارا برگزار می کند و عده زیادی از گردشگران را به این منطقه رویایی در جاده چالوس می کشاند. در مقایسه این باغ با باغ "کوکن هوف" در هلند می توان گفت حدود یک هزار و 400 واریته لاله در کلکسیون کشور هلند ثبت شده است که از این تعداد 300 واریته در باغ لاله های گرماب کشت می شود. 

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:18 | لینک  | 

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج در گفتگو با خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري كرج با اعلام خبر مذاکره با چند کشور برای نصب واحد زباله سوزعنوان كرد: برنامه ريزي سازمان پسماند شهرداري كرج طي مذاكرات انجام شده و با مشاركت بخش خصوصي به منظور سرمايه گذاري در نصب اين واحد زباله سوز انجام شده است.
اين مسئول در ادامه افزود: با اتكا به نصب واحد زباله سوز سازمان پسماند شهرداري كرج در نظر دارد كه دفن زباله در شهر كرج را به صفر برساند.
همایون رضا مدنی با اشاره به نصب واحد زباله سوز در كرج و توليد مواد بي اثر عنوان كرد:‌ با اين روش از توليد بو و پخش مواد و ضايعات در محيط جلوگيري مي شود.مدني بر ضرورت نصب واحد زباله سوز در كرج تاكيد كرد و انجام اين مهم را به منظور جلوگيري از بحث زباله و پسماند به يك مبحث بغرنج و پيچيده مهم دانست.
 تخصيص بيش از 2 ميليارد تومان اعتبار در پرو‍ژه هاي عمراني سال جاري
مدير عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداري كرج همچنین از تخصيص دو و نيم ميليارد اعتبار براي پروژه هاي عمراني سال جاري خبر داد.
اين مسئول كل اعتبار سازمان پسماند شهرداري كرج در سال جاري را چهار ميليارد تومان اعلام كرد و افزود‌:‌ بيش از نيمي از اين اعتبار صرف پروژه هاي عمراني شده است.
مدني اعتبار سازمان پسماند شهرداري كرج در سال گذشته را پنج و نيم ميليارد تومان عنوان و ذكر كرد:‌ در سال گذشته سه ميليارد تومان به پروژه هاي عمراني اختصاص يافته بود.
وي پرداختن به امور عمراني در دفع زباله را مهم تلقي كرد و افزود:‌ سازمان مدیریت پسماند شهرداري كرج جهت رساندن دفن زباله به صفر بيشتر اعتبارات را صرف پروژه هاي عمراني كرده است.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:15 | لینک  | 

در اولین روز از هفته محیط زیست با حضور معاون برنامه ریزی استانداری البرز مدیرکل محیط زیست استان فرماندار شهرستان ساوجبلاغ ودیگر مسئولین استان و شهرستان تصفیه خانه فاضلاب صنعتی کارخانه داروسازی شفافارمد واقع در اتوبان کرج -قزوین بلوار سها به بهره برداری رسید.

 فعالیت سیستم تصفیه فاضلاب صنعتی در صنایع داروسازی بالاخص واحدهای تولید مواد اولیه دارویی به لحاظ جلوگیری از آلودگی منابع آب و خاک بسیار حائز اهمیت است به همین جهت طی سالیان گذشته پیگیری های متعددی توسط اداره محیط زیست شهرستان ساوجبلاغ برای احداث سیستم تصفیه فاضلاب واحد مزبور صورت گرفته است.

لازم به توضیح است سیستم احداثی فعلی با اعتباری معادل ۲۰ میلیارد ریال در سایتی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع ظرفیت پذیرش روزانه فاضلاب حداکثر تا ۱۴۰۰ مترمکعب را (در حال حاضر میزان فاضلاب تولیدشده توسط واحد ۳۰۰ مترمکعب می باشد)داراست . 

درباره ی شرکت گروه صنایع شفافارمد

شرکت گروه صنایع شفافارمد در سال 1375 با هدف تولید سالانه 300 تن انواع آنتی بیوتیک ها منجمله اریترومایسین پایه که نخستین آنتی بیوتیکی است که در ایران به روش بیوتکنولوژی و با استفاده از فرمانتاسیون تولید می گردد در زمینی به مساحت 23 هکتار تاسیس گردید.

اربترومایسین پایه به عنوان یک مولکول مادر در تولید آنتی بیوتیک های گروه ماکرولیدی شامل اریترومایسین اتیل سوکسینات ، آزیترومایسین ، کلاریترومایسین و روکسی ترومایسین کاربرد دارد.

شایان ذکر است کلیه محصولات این شرکت با مجوز وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی و بر اساس آخرین اصول cGMP تولید می گردد، همچنین آزمایشگاههای مجهز این شرکت ، گواهینامه GLP را نیز از اداره کل آزمایشگاههای کنترل غذا و دارو وزارت بهداشت در سال 1385 کسب نموده است.

ویژگی های تصفیه خانه فاضلاب کارخانه داروسازی شفافارمد

- قابلیت بهره برداری در دبی های مختلف به واسطه مدولاسیون تصفیه خانه

- مسیرمجزای تصفیه برای فاضلاب های مختلف با تصفیه پدیری زیستی گوناگون

- بکارگیری فرآیندهای نوین نظیر اکسیداسیون شیمیایی و فیلتراسیون شنی – کربنی در حذف آلاینده های مقاوم در برابر تجزیه زیستی

- بکارگیری فرآیندهای بی هوازی ، آئوکسیک و هوازی A2O به منظور حذف ازت و فسفر

- بکارگیری فرآیندهای بیوفیلمی تلفیقی با رشد معلق به منظور افزایش غلظت باکتری های تجزیه گر زیستی

- امکان بازیابی پساب تولید شده و مصرف آن در بخش آبیاری و کشاورزی

- بکارگیری تاسیسات مدرن روز دنیا به منظور تجهیز تاسیساتی تصفیه فاضلاب

- اتوماسیون کامل تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب

 

متن کامل در ادامه ی مطلب.............


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 14:3 | لینک  | 

یک روز جهانی برای محیط زیست . امروز پنجم ژوئن روز جهانی محیط زیست است. شعار امسال روز جهانی محیط زیست :

( اقتصاد سبز؛ آیا این مسئله شما هم هست؟ ?Green Economy: Does it include you )

مفهوم اقتصاد سبز همان تولید کربن کمتر، کارآیی منابع و جامعه شمولی آنست. شعار امسال حامی یکی از اهداف اجلاس ریو + 20 کنفرانس سازمان ملل متحد در خصوص توسعه پایدار است که از 20 تا 22 ژوئن 2012 در ریودودوژانیرو برزیل برگزار خواهد شد.
روز جهانی محیط زیست همواره نقشه راهی را فراهم می کند که هریک از ما آدمیان به عنوان یک شهروند جهانی در کلیه مسائل زیست محیطی پیرامون مان احساس مسئولیت نموده و حرکت نماییم. 

میزبان روز جهانی محیط زیست 2012 کشور برزیل است؛ جایی که 20 سال قبل برای اولین بار رهبران جهان را برای تصمیم گیری در خصوص آینده پایدار دور هم جمع کرد. اطلاعات بیشتر را می توانید در وب سایت UNEP بیابید.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:9 | لینک  | 

بانك اطلاعاتي پژوهش هاي زيست محيطي ايران توسط مركز تحقيقات محيط زيست دانشگاه علوم پزشكي تهران راه اندازي شده است تا امكان دسترسي آسان و رايگان سياستگزاران، مديران و برنامه ريزان، پژوهش‌گران و ساير فعالان در زمينه‌ي محيط زيست در ايران را به مستندات اين حوزه كه در كشور توليد مي گردد فراهم آورد. اين بانك شامل مقالات منتشر شده در مجلات علمي كشور، مقالاتي كه از ايران در زمينه‌هاي مرتبط در مجلات علمي خارج كشور منتشر مي‌گردد، مطالب ارايه شده در سمينارها و كنفرانس‌‌هاي داخلي، پايان نامه هاي دوره‌ي كارشناسي ارشد و دكترا و طرح هاي تحقيقاتي مي شود. اين مركز از كليه همكاران و صاحب نظران دعوت مي نمايد ضمن ارسال نظرات ارزشمندشان در خصوص اين بانك اطلاعاتي، چنانچه هر مطلبي در اين زمينه دارند كه آن را براي ورود در اين بانك مناسب مي دانند فايل word آن را به آدرس اينترنتي info@iranianresearchers.com ارسال نمايند. برای ورود به سایت مزبور نشانی  http://iranenvex.ir/  را کلیک نمایید.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:40 | لینک  | 

نله ازودو (   Nele Azevedo ) هنرمند برزیلی با بر پاکردن تندیس های یخی در نقاط مختلف جهان تلاش می کند تا اهمیت موضوع تغییر اقلیم و گرمایش زمین را به مردم جهان یادآور شود . وی از سال 2005 تاکنون در شهرهای مختلف همچون سائوپائولو ، پاریس وپورتو این هنر زیست محیطی را ارائه نموده است . اخیراٌ ازودو در شهر برلین با نمایش 1000 تندیس یخی ازانسان های در حال ذوب شدن سعی نموده است همبستگی میان تغییر اقلیم و نابودی تدریجی زندگی بشر را نشان دهد.

در زیرتصاویر این ریزپیکره های یخی با عمربسیار کوتاه (بنحویکه تقریباٌ پس از 30 دقیقه ذوب شدنشان شروع می شود ) را می بینید.

  

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 23:16 | لینک  | 

 
 
برای مشاهده اخبار همایش مزبور لینک های زیر را مشاهده نمایید.

رفع چالش های ترافیکی با برنامه ریزیهای کوتاه و بلند مدت میسر می شود.http://www.kamnanews.ir/shownews.aspx?newsid=5228

جابجایی روزانه 1.5 میلیون نفر به وسیله ناوگان اتوبوسرانی مشهد/ ایجاد سیستم های هوشمند AFC و AVL

http://www.kamnanews.ir/shownews.aspx?newsid=5222

 اجرای سیستم هوشمند ترافیکی در شهر اصفهان/ نقش فرهنگ در کاهش معضلات ترافیکی

http://www.kamnanews.ir/shownews.aspx?newsid=5221

لزوم نگاه مفهومی جدید به مباحث ترافیکی/تبیین استراتژی های طرح " انسان محوری" حوزه ترافیک

http://www.kamnanews.ir/shownews.aspx?newsid=5220

 تشکیل کارگروه های تخصصی حوزه حمل ونقل ترافیک کلانشهر های کشور

http://www.kamnanews.ir/shownews.aspx?newsid=5214

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:54 | لینک  | 

 دومین نمايشـگاه و کنفرانس بین المللی HSE با تمرکز بر موضوع انتقال دانش فنی و ایجاد فضایی برای مباحثه و تبادل نظر و توجه به تولید ملی و بسط شرکت های داخلی و اهتمام به اتصال ایشان به تکنولوژی و روش های بهره گیری از آن بوسیله حضور شرکت ها ، مؤسسات و کالج های آموزشی سایر کشور ها و همچنین اختصاص مباحث آموزشی در کارگاه های تخصصی و متمرکز نمودن ارائه مطالب در مباحث بهداشت ، ایمنی و محیط زیست از طریق اساتید اعزامی از BSS جهت موضوعات بهداشت و ایمنی ، مؤسسه Sweco و Environmental Academyدرخصوص مباحث زیست محیطی و ISTC جهت ارائه مطالب تخصصی ایمنی و آتش نشانی ، در سالن همایش های بین المللی جزیره کیش ، مورخ 19، 20 و 21 مهر ماه 1391برگزار می شود.

این رویداد به صورت سه نیمروز کنفرانس تخصصی شامل نطق های کلیدی با موضوع بهداشت ، ایمنی و محیط زیست ، شش كارگاه آموزشـی حرفه ای با موضوعات HSE و همچنين مديريت شهري و با اعطای گواهینامه بین المللی از كالج هاي مرجع ، نه میزگرد فنی - تخصصی و شش جلسه اشتراک دانش ویژه مدیران و کارشناسان حوزه HSE ، به همـراه نمایشگاه جانبی ، ارائه می گردد. برای اخذ اطلاعات بیشتر به  http://www.hseqexpo.com/second/default.htm# مراجعه نمایید.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:45 | لینک  | 

پرسشنامه واحدهای صنعتی و خدماتی متقاضی صنعت و خدمات سبز در سال ۱۳۹۰ :

برای دریافت پرسشنامه ادامه ی مطلب را ملاحظه نمایید.

برای آشنایی با شرایط و نحوه انتخاب صنایع و خدمات سبز و برگزیده سبز http://karajenvironment.blogfa.com/post-92.aspx را مشاهده نمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:39 | لینک  | 

به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز ، در راستاي تببين ماده 188 قانون برنامه پنجم توسعه نشست توجيهي با حضورمسئولين و كارشناسان ذيربط ازسازمانهاي صنعت ، معدن و تجارت و جهاد كشاورزي استان البرز برگزار گرديد. مهندس حسن پسنديده با بيان اين مطلب افزود: اين نشست با هدف تببين مفاد ماده 188 قانون برنامه پنجم توسعه مبني بر تسهيل امر سرمايه گذاري و حركت در چارچوب ضوابط ابلاغ گرديده ماده 188 در استان البرزبرگزار گرديد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان البرز با اشاره به مضمون ماده قانوني فوق مبني بر جايگاه حاكميتي و نظارتي محيط زيست اظهار داشت : بر اساس ضوابط ابلاغي كليه واحدهاي صنعتي و توليدي موجود كه نيازمند توسعه ، افزايش ظرفيت و يا تغيير خط توليد مي باشند ، نياز به استعلام موردي از محيط زيست دارند . همچنين استعلام بهره برداري كليه واحدهاي صنعتي و توليدي مي بايست از سازمان حفاظت محيط زيست صورت پذيرد.

مهندس پسنديده با بيان ضرورت نظارت لازم بر صدور مجوزهاي واحدهاي صنعتي و توليدي در استان البرزاز سوي محيط زيست تصريح نمود : در اين نشست مقرر گرديد دستگاههاي موضوع اين ماده ( سازمان صنعت ، معدن و تجارت و سازمان جهادكشاورزي استان) با همكاري اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرزدر سالجاري نسبت به راه اندازي سامانه جامع صدور مجوزها به منظور نظارت و كنترل لحظه اي اعمال ضوابط و استانداردهاي زيست محيطي در استان اقدام نمايند.

لازم به توضيح است بر اساس مفاد ماده 188 قانون برنامه پنجم توسعه از سال دوم برنامه هرگونه الزام به اخذ مجوز موردي از دستگاههاي متولي به جز صنايع بزرگ موضوع ماده 105 قانون برنامه سوم توسعه لغو و اعمال سياست هاي مزبور از طريق كنترل اعمال ضوابط انجام مي شود.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:19 | لینک  | 

به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز در راستاي توانمندسازي آزمايشگاههاي ادارات كل حفاظت محيط زيست استانها در جهت پيش بيني تمهيدات بخش خاك و انجام آناليزهاي فيزيكو شيمي خاك ، كارگاه آموزشي دو روزه تحت عنوان « آشنايي با روش هاي نمونه برداري و آناليز پارامترهاي فيزيكو شيميايي خاك با اهداف زيست محيطي» براي كارشناسان مسئول آزمايشگاه ادارات كل حفاظت محيط زيست استانها به ميزباني اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز و با مشاركت دفتر پايش فراگيرسازمان حفاظت محيط زيست در كرج ( موسسه تحقيقات آب و خاك و دانشگاه محيط زيست ) برگزار شد.
بر اساس گزارش واصله ، آشنايي با علوم خاك از منظر زيست محيطي ، طرح برخي چالش هاي خاك در كشور،آشنايي با نحوه نمونه برداري خاك و آناليزهاي فيزيكو شيميايي خاك از جمله مباحث مطروحه در اين نشست علمي تخصصي دو روزه بود. شايان ذكر است در روز دوم كارگاه مزبور بازديد از آزمايشگاههاي آماده سازي ، فيزيك و شيمي خاك موسسه تحقيقات خاك و آب صورت گرفت و همزمان چندين آزمايش اصلي و عصاره گيري خاك، به صورت عملي اجرا گرديد.
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:59 | لینک  | 

مشخصات کتاب : مقدمه ای بر حفاظت و مدیریت تالاب ها

تالیف و ترجمه : هنریک مجنونیان

سازمان حفاظت محیط زیست – اداره کل حقاظت محیط زیست استان البرز

انتشارات زعفران

چاپ اول : سال 1391

شمارگان 2500 نسخه

تالاب ها در زمره ی حاصلخیزترین اکوسیستم های زمین هستند . اما عدم درک جوامع از اهمیت حیاتی آنها باعث شده که این اکوسیستم های پیچیده با همه ی کارکردها ، ارزش ها و فواید چندجانبه ی خود در معرض عوامل تهدید کننده نظیر بهره برداری بی رویه ، تغییر و تبدیل آنها به سایر کاربری ها قرار گیرند. تالاب ها انباره تنوع زیستی طبیعت محسوب می شوند. تالاب ها در تغذیه آبخوان ها ، کنترل سیلاب ها ، حفظ مواد رسوبی ، مواد مغذی ، پاکسازی و تصفیه آب ها از آلودگی ها ، حفظ مناطق ساحلی در برابر امواج و طوفان ها ، تضمین چرخه زیستی هزاران گونه آبزی و پایداری شیلات کشورها نقشی اساسی وغیرقابل انکار دارند. تالاب ها را به خاطر کارکردهایی که در چرخه هیدرولوژیکی و شیمیایی نظیر جذب مواد سمی ، هضم آلودگی ها از مواد نیتراته و فسفره دارند ، امروزه به عنوان« کلیدهای طبیعت » نامگذاری کرده اند .

کتاب حاضر توسط پژوهشگر و محقق نام آشنای محیط زیست کشور مهندس هنریک مجنونیان به نگارش در آمده است . با توجه به چاپ کتاب« تالاب ها : ارزش ها و کارکردها » توسط ایشان در سال 1371، به نظر می رسد که این کتاب بتواند کاستی های موجود در این زمینه را تا حدود زیادی جبران کند و در جهت ارتقاء سطح دانش حفاظت از آب و خاک کشور عزیزمان مفید واقع شود. این کتاب با اهتمام اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز در چارچوب اهداف و برنامه های ترویجی و تنویر افکارعمومی این اداره کل به مناسبت روزجهانی تالاب ها ( دوم فوریه ) چاپ و منتشر شده است.

کتاب مزبور در 5 فصل تنظیم شده است :

فصل اول : ضمن بیان مفاهیم اولیه ، روند تغییرات طبقه بندی تالاب ها ، ضرورت و علل آن ها به تدریج به سمت چارچوب راهبردی و راهنمای توسعه آتی فهرست تالاب های رامسر سوق پیدا می کند . آشنایی با این بخش برای همه ی کارشناسان در حفاظت و مدیریت تالاب ها ضروری است.

فصل دوم : به مفهوم بهره برداری خردمندانه تالاب ها یا مترادف آن در کنوانسیون تنوع ریستی « بهره برداری پایدار» می پردازد و راهنماهای لازم برای اجرای این مفهوم ، طرح ریزی مدیریت ، فهرست کتاب های راهنما ( جعبه ابزار کنوانسیون رامسر) ، شرح خدمات طرح مدیریت تالاب ها و ضرورت ارزشیابی اقتصادی تالاب ها را در بر می گیرد. این بخش هم می تواند مورد استفاده کارشناسان وسازمان های غیر دولتی علاقمند قرار گیرد و از پیش زمینه های لازم برای حفاظت و مدیریت تالاب ها محسوب می شود.

فصل سوم : که بخش قابل توجهی از کتاب را در برمی گیرد کاملاٌ محتوای ترویجی دارد و ارزش ها و کارکردهای تالاب ها را از زبان کنوانسیون رامسر نه به صورت کیفی و تصویری بلکه با توجه به دستاوردهای ارزشیابی اقتصادی تالاب ها به صورت کمی نیز ارائه می کند. به علاوه اهمیت و ارزش تالاب ها در مناطق خشک و نیمه خشک و همین طور اهمیت برخی از تیپ های خاص تالابی نظیر آبسنگ های مرجانی و مانگروها را نیز در برمی گیرد. این فصل نیمه تخصصی می تواند مورد توجه عام و خاص ( هر دو) قرار گیرد. برای حفاظت و مدیریت این نوع تالاب های ویژه و حیاتی ، آشنایی با مختصات اولیه ی آنها ضروری است.

فصل چهارم : پیوست هایی را در برمی گیرد که برخی از آنها قبلاٌ در کتاب « حفاظت تالاب ها» چاپ شده اند. از آنجا که این کتاب دیگر در دسترس نیست ، برای افرادی که علاقمندند سیر تغییرات و تکامل طبقه بندی و معیارهای انتخاب تالاب ها را پیگیری کنند وجود آنها در این کتاب ضرورت پیدا کرده است.

فصل پنجم : این فصل ، عکس های فواید تالاب ها ، تیپ های مختلف تالاب ها و تصاویری از تخریب تالاب ها را از منابع داخلی و منابع منتشر شده از سازمان های ذیربط جهانی ( کنوانسیون رامسر/ اتحادیه جهانی حفاظت/ یونسکو) در بر می گیرد.

 

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:4 | لینک  | 

سازمان بهره وری انرژی ایران در راستای وظایف و سیاست های خود در زمینه ارتقاء و توسعه کارایی انرژی در کشور از طریق اطلاع رسانی و آگاه سازی و بر اساس نتایج حاصل از بررسی ها و نیازسنجی های انجام شده اقدام به راه اندازی سایتی ئر کشور در زمینه پخش انواع فیلم ها با موضوع انرژی به نام « بهره نمای انرژی Energy Efficiency Clip» به آدرس http://www.seeclips.ir/ از تاریخ 6 اسفند ماه سال 1390 نموده است. در این سایت انواع فیلم ها و کلیپ های ایرانی و خارجی در زمینه مدیریت انرژی به صورت دسته بندی شده و با قابلیت دانلود برای تمام مراجعین به سایت وجود دارد. ضمناٌ تمامی مراجعین به سایت می توانند با عضویت در این سایت اقدام به بارگذاری کلیپ ها و فیلم های مرتبط خود با موضوع مذکور در سایت نمایند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:35 | لینک  | 

روز شمار هفته محیط زیست ۱۶ تا ۲۲ خرداد ۱۳۹۱

سه شنبه      ۱۶/۳/۹۱      محیط یاران ، CBOs  ،  NGOs ، نخبگان و متخصصان محیط زیست

چهارشنبه    17/3/91                           محیط زیست و کار آفرینی

پنج شنبه     18/3/91                        محیط زیست ، خانواده و سلامت

جمعه         19/3/91                          محیط زیست ، اسلام و معنویت

شنبه         20/3/91                           محیط زیست و مدیریت شهری  

یکشنبه      21/3/91                      محیط زیست ، تنوع زیستی و طبیعت گردی

دوشنبه      22/3/91                               محیط زیست و رسانه

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:17 | لینک  | 

پایگاه خبری خبری مدیریت شهری کرج : معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری کرج از برپایی بیست و سومین همایش معاونین حمل و نقل ترافیک کلانشهرهای کشور خبر داد و افزود : این گردهمایی دهم و یازدهم خرداد ماه سال جاری به میزبانی کلانشهر کرج برگزار می شود.

مهرداد فیروزبخت در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج با اعلام این خبر اظهارداشت: برگزاری این گردهمایی در کرج امتیاز مثبتی برای کرج و مدیریت شهری محسوب می شود. وی با تاکید بر مطالعات حمل و نقل یکپارچه شهری، عنوان کرد: تحقق این مهم از اهداف برگزاری همایش معاونین حمل و نقل ترافیک کلانشهرها می باشد.
این مسئول رسیدن به الگوهای موفق در حوزه حمل و نقل ترافیک شهری همچنین تبادل اطلاعات این حوزه بین کلانشهرهای حاضر در همایش فوق را از دیگر اهداف برگزاری این گردهمایی عنوان کرد.
فیروزبخت با مثبت ارزیابی کردن پتانسیل ها و ظرفیت هاي حمل و نقل در کلانشهر کرج، تاکید کرد: افزایش پتانسیل ها و تبدیل ظرفیت های بالقوه به ظرفیتهای کارآمد و بالفعل از برنامه هایی است که موفقیت در حوزه حمل ونقل ترافیک را تضمین می کند.
وی برگزاری همایش های مرتبط با موضوع حمل و نقل ترافیک شهری را از جمله راهکارهای موثر در شناسایی پتانسیل های موجود شهری ذکر و بیان کرد: آگاهی از فضاهای مناسب برای اجرای طرح های ترافیکی و الگو برداری از اقدامات موفق و کارساز سایر کلانشهرها در حوزه حمل و نقل از خروجی های مهم برگزاری این گونه همایش ها می باشد.
فیروزبخت با اشاره به گستره و حجم وسیع جغرافیایی کلانشهر کرج، اذعان داشت: بی شک به واسطه وجود این مهم، فضاهای مغفول و مناسب اجرای طرح های کارآمد ترافیکی در این کلانشهر وجود دارد که می توان با قاطعیت عنوان کرد که این فضا ها تحت تاثیر تبادل اطلاعات فنی و تخصصی کارشناسان این حوزه نمایان می شود.معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج، اجرای طرح های ترافیکی و تعریف طرح های کارشناسی این معاونت را مطلوب و کارآمد تلقی کرد و افزود: اقدامات حوزه حمل و نقل ترافیک شهرداری کلانشهر کرج نیز می تواند الگوی مناسبی برای سایر کلانشهر های کشور در خصوص تعریف پروژه های ترافیکی باشد.
فیروزبخت تاکید کرد: بیست و سومین همایش معاونان حمل و نقل و ترافیک کلانشهرها همایشی مبتنی بر تبادل افکار و نظریات جامع است که طی آن می توان اقدامات و طرح های مختلفی را در عرصه های ترافیکی شهر برنامه ریزی کرد.وی خاطرنشان کرد: تعریف بودجه های مناسب برای اجرای پروژه ها از دیگر فرآیند های مثبت اين همایش است.
فیروزبخت بر تعیین شاخص هاي كيفي و کمی حمل و نقل شهري، تاکید کرد و گفت: رسیدن به این مهم نقش بسزایی در رفع مشکلات ترافیکی در کلانشهر ها ایفا می کند ضمن آنکه، بروز این پیامد مثبت ارتباط مستقیمی با آسایش و آرامش روحیه شهروندی دارد.
بیست و سومین همایش معاونان کلانشهرهای کشور طی روزهای دهم و یازدهم خردادماه جاری به میزبانی کرج در محل سالن همایش ها و نمایش های توانیر واقع در بلوار ارم برگزار می شود.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:38 | لینک  | 

 

به گزارش روابط عمومي اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز درشهرستان طالقان درختان كهنسال با قدمت چندصد ساله وجود دارد كه واجد ارزش هاي تاريخي ، فرهنگي و حفاظتي مي باشند. حشمت الله كشيري مسئول دفتر نمايندگي محيط زيست شهرستان طالقان با اشاره به قدمت بيش از 500 سال درخت چنار واقع درآسفاران از توابع شهرستان طالقان اظهار داشت : شهرستان طالقان با طبيعت زيبا و بكر داراي جاذبه هاي بسيار طبيعي و گردشگري مي باشد. يكي از اين جاذبه ها وجود درختان كهنسال چند صدساله در منطقه است. حشمت الله كشيري در خصوص پيشينه تاريخي درخت آسفاران بيان داشت :  در روستاي آسفاران درخت چنار تنومندي با عمر بيش از 500 سال وجود دارد كه در ضلع غربي امام زاده وقبرستان روستا واقع و داراي قطر 8 متر مي باشد . بنا به اظهارات مسئول دفتر نمايندگي محيط زيست طالقان چنار اصلي حدوداً 200 سال قبل بريده شده و از ريشه آن مجدداً 2 تنه و سپس 5 شاخه جديد روييده است كه در بين مردم بومي به چنار پنج تن معروف است كه به عنوان يك درخت مذهبي واجد پيشينه آيين هاي بومي و سنتي منطقه مي باشد . لازم به توضيح است قدمت درخت فوق به سده نهم هجري قمري بازمي گردد.

 روستای آسفاران در پایین طالقان واقع گردیده و آخرین روستای شهرستان طالقان می باشد که پل ارتباطی بین طالقان و الموت بوده و یکی از بکرترین و صعب العبورترین روستاهای منطقه می باشد.

 

 

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:49 | لینک  |