۲۲سپتامبر هر سال مردم جهان روز بدون آلودگی صوتی، آلودگی هوا و استرس را جشن می گیرند. هر ساله در این تاریخ در کشورهای جهان مراسم مختلفی برگزار می شود تا جایگزین های خودرو معرفی شوند. در کشور ما به دلیل تقارن این روز با اول مهر ماه و شروع مدارس اتفاقا شاهد افزایش بار ترافیکی در شهرهای کشورمان هستیم بنحویکه فقط در شهر تهران در این روز تا ۳۰ درصد افزایش میزان ترافیک ناشی از تردد خودروها گزارش می شود. بدیهی است تا زمانی که زیرساخت های لازم برای دسترسی سریع و راحت شهروندان به سیستم حمل و نقل عمومی در کلیه نقاط شهری فراهم نگردد هریک از ما به عنوان یک شهروند ناگزیریم در نخستین روز سال تحصیلی برای رساندن به موقع فرزندانمان به مدرسه از وسیله نقلیه شخصی استفاده کنیم و روز جهانی بدون خودرو برای ما عملا فاقد قابلیت اجرا و روزی همراه با تحمل ترافیک شدید آلودگی هوا و صوت و استرس باشد .

علیرغم همه ی موارد فوق و با درنظر گرفتن نقش شهروندی هریک از ما در حداقل استفاده از خودروهای شخصی با برنامه ریزی مناسب ( و حتی الامکان تردد به صورت همپیمایی) و با آرزوی اول مهری توام با آرامش برای شما مطلب زیر از سایت بومسا  و - صرفا برای یادآوری- در اینجا درج می شود.

 می توانید برای دریافت اطلاعات در خصوص world carfree day لینک زیر را مشاهده نمایید. http://www.national-awareness-days.com/world-carfree-day.html

۲۲ سپتامبر هر سال مردم جهان روز بدون آلودگی صوتی، آلودگی هوا و استرس را جشن می گیرند. هر ساله در این تاریخ در جای جای جهان مراسم مختلفی برگزار می شود تا جایگزین های خودرو معرفی گردند. دلیل انتخاب این تاریخ هفته پویایی (تحرک) در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده است ولی اکنون هدف اصلی جلب مشارکت مردم سراسر جهان می باشد. در ابتدا روزهای بدون خودرو در جریان بحران نفت در دهه ۷٠ میلادی شکل گرفت و پس از انتخاب تاریخ های مختلف توسط کشورهای اروپایی در دهه ۹٠ ، روز جهانی بدون خودرو در سال ١۹۹۹ در قالب یک پروژه آزمایشی با عنوان "بدون خودرو در محل زندگیم" در اتحادیه اروپا نامگذاری شد که در نهایت هفته پویایی (تحرک) معرفی گردید. از سال ٢٠٠٠ میلادی ٢٢ سپتامبر به عنوان روز بدون خودرو در سراسر جهان جشن گرفته می شود.

توصیه هایی برای کاهش یا عدم استفاده از خودروی شخصی

١ -  با همکاران یا خانواده های فرزندان خود قرار بگذاریم که برای رفتن به محل کار یا رساندن کودکان خود به مدرسه همکاری نموده و تعداد خودروهای تک سرنشین را تا حد امکان کاهش دهیم.

٢ - برای مسیر های کوتاه بجای استفاده از خودروی شخصی از دوچرخه، وسایل نقلیه عمومی و یا بیاده روی استفاده نماییم.

٣ -  برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کنیم که چندین کار را فقط با یک بار خروج از منزل انجام دهیم. 
 

برای کاهش مصرف سوخت و آلودگی هوا

١) خودروهای کوچک با حجم موتور و تعداد سیلندر پایین تر را خریداری کنیم؛

٢) از لاستیک های استاندارد استفاده نموده و باد لاستیک ها را حتی الامکان ماهی یک بار تنظیم کنیم (بویژه در هوای سرد و پس از رانندگی در جاده)؛

٣) معاینه فنی خودرو را فراموش نکنیم. بازرسی به موقع موتور، فیلتر هوا، روغن و ترمزها نقش مهمی در کاهش مصرف سوخت دارند؛

٤) از حمل بار سنگین یا استفاده از باربند تا حد امکان خودداری کنیم. خودروی سبکتر=مصرف سوخت کمتر

۵) در سرعت های بالا کلیه ی شیشه های خودرو را بسته و سیستم تهویه خودرو را روشن ، و در سرعت های پایین بالعکس عمل کنیم؛

۶) برنامه خود را طوری تنظیم کنیم که مجبور نشویم برای رسیدن سر وقت با سرعت بالا برانیم؛

۷)در صورتی که خودرو قرار است بیش از 60 ثانیه در جا کار کند (بویژه پشت چراغ قرمزها) حتماً موتور را خاموش کنیم؛

۸) تا حد امکان با گاز یکسان برانیم؛

٩) پس از روشن کردن خودرو بلافاصله حرکت کنیم و قبل از خاموش کردن آن از گاز دادن خودداری کنیم؛

١٠)از ترمزهای ناگهانی بپرهیزیم؛

١١)بجای تعویض پی در پی خطوط بین دو خط و در یک لاین برانیم؛

١٢)در ترافیک با حفظ فاصله از خودروی جلویی و انتخاب سرعت مناسب از ترمزهای ناگهانی و پی در پی بپرهیزیم؛

١٣)با پارک خودروی خود در سایه استفاده از سیستم تهویه ماشین را به حداقل ممکن برسانیم؛

 بیشتر بدانیم:

 •  اگر با سرعت ۹٠ کیلومتر در ساعت حرکت کنیم نسبت به زمانی که با سرعت ١١٠ کیلومتر در ساعت میرانیم ٢٠% در مصرف سوخت صرفه جویی خواهیم کرد.
 • پرهیز از ترمز ناگهانی منجر به صرفه جویی ١٠ درصدی در مصرف سوخت می شود.
 • سفر با قطار در مقایسه با سفر با خودروی شخصی ۸٠% صرفه جویی در مصرف سوخت را به دنبال خواهد داشت.
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:53 | لینک  | 

به گزارش خبرنگار پايگاه خبري مديريت شهري كرج، معاون خدمات شهری شهرداری کرج در اولين همايش جشن سپاس از همیاران تفکیک زباله كه در محل تالار شهيدان نژاد فلاح كرج برگزار شد، با توجه به اهميت كودكان در خانواده بيان كرد: آموزش تفكيك زباله به كودكان و تشويق آنها به سمت پاكيزگي نقش بسزايي در ارتقاي سطح فرهنگ جامعه خواهد داشت.

سعید صفری تدوين برنامه هاي ويژه در سطح مدارس با عنوان تفكيك زباله هاي خشك و تر را از جمله اقدامات سازمان مديريت پسماند شهرداري كرج عنوان كرد و افزود: اين اقدام با همكاري آموزش و پرورش صورت خواهد گرفت.
وي اولين و مهمترين گام در راستاي اجراي اين طرح را آموزش و اطلاع‌رساني به شهروندان اعلام كرد و اشاعه‌ فرهنگ جداسازي پسماندها در تمام سطوح به ويژه مراکز آموزشي و مدارس را مهم دانست.

اين مسئول توجه به طرح جمع‌آوري و تفکيک از مبدأ زباله‌هاي خشک را ضروري دانست و افزود :‌ اين طرح از لحاظ زيست محيطي و  اقتصادي بسيار مقرون به صرفه است.
رئيس هيئت مديره سازمان مديريت پسماند شهرداري كرج عنوان كرد: آموزش و فرهنگ‌سازي در زمينه‌ پسماند با هدف تغيير باورهاي غلط و متداول در ميان اقشار مختلف مردم صورت مي گيرد.

صفري در ادامه به كار گيري روش هاي تشويقي و انگيزشي نظير مسابقات، اهداي جوايز به شهروندان، برگزاري سمينارها و همايش هاي علمي در زمينه بازيافت و تفكيك زباله ها براي فرهنگيان و دانش آموزان را در زمينه كاهش هزينه هاي پسماند مطلوب دانست.


 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 0:31 | لینک  | 

محورهای همایش:

 • بهره برداری بهینه منابع آب
 • بهينه‌سازي انرژي در تاسيسات آب و فاضلاب
 • افزايش بهره‌وري در تاسيسات آب و فاضلاب (طراحي، اجرا و بهره‌برداري)
 • مطالعات زیست محیطی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در طرحهای آب و فاضلاب شهری
 • فناوریهای نوین در تاسیسات آب و فاضلاب
 • کاربردهای GISدرمهندسی آب و فاضلاب
 • مديريت تقاضا و مصرف آب
 • مديريت تامين آب
 • هیدرولیک جریان در سیستمهای انتقال و شبکه های آب و فاضلاب
 • ساير موارد مرتبط

تقویم همایش :

 آخرين مهلت  ارسال مقالات كامل:        ۷/۹/۱۳۹۱  

اعلام پذيرش نهايي مقالات:            ۱۷/۱۰/۱۳۹۱     

 آخرين مهلت  ثبت نام در همايش:         ۲/۱۲/۱۳۹۱

تماس با دبیرخانه:

 

شماره تماس: 03426233181
نمابر: 03426233181
پست الکترونیکی:
wwm.conf@yahoo.com
آدرس دبیرخانه: کرمان انتهای اتوبان هفت باغ علوی مرکز بین المللی علوم و تکنولوژِی پیشرفته و علوم محیطی
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:13 | لینک  | 

محورهای همایش :

1) ارزشیابی تغذیه ای پسماندها
2) تعیین سطوح بهینه مصرف پسماندها و اثر آنها بر عملکرد دام
3) امکان فرآوری پسماندها
4) مقایسه مزیت نسبی استفاده از پسماندها نسبت به سایر اقلام خوراکی در جیره
5) اثرات استفاده از پسماندها در جیره بر سلامت دام
6) افزایش آگاهی عمومی جامعه دامپروران در مورد بازیافت و امکان استفاده بهینه از پسماندهای کشاورزی، شهری و صنعتی

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:1 | لینک  | 

دومين همايش ملي فناوري هاي نوين در كنترل آلودگي هاي محيط زيست هشتم الي دهم اسفند ماه سال جاري در تهران برگزار خواهد شد. جلال شايگان استاد دانشکده مهندسی شیمی و نفت - گروه مهندسی محیط زیست و دبير اين همايش با بيان اين موضوع كه حفظ محیط زیست به عنوان یکی از جنبه های غیر قابل اغماض در امر توسعه پایدار مطرح است درباره اين همايش اينگونه آورده است كه « استفاده از فناوری های مختلف همچون انواع روش های زیستی و شیمیایی در پالایش و کنترل آلودگی های محیط زیست به کار گرفته شده است. در ایران نیز با شتاب گرفتن فرایند صنعتی شدن کشور و لزوم توجه بیشتر به توسعه پایدار همراه با الزامات اقتصادی، نیاز به استفاده از فناوری های کارآمد و نوین در کنترل آلودگی های محیط زیست  بیش از پیش احساس می شود.این همایش بر آن است تا فضایی فراهم آورد که در آن یافته­ها و تجربه­های پژوهشگران و دست اندرکاران سازمان­ها و صنایع در مواجهه با آلاینده های زیست محیطی و پالایش و کنترل آن ها، در اختیار علاقه مندان قرار گیرد.

با فرآیند صنعتی شدن کشور موضوع حفظ محیط زیست از اهمیت روزافزونی بـرخوردار شده است. مشکلات چالش برانگیزی که اکنون در این رابطه با آن مواجه می‌باشیم و همچنین عدم آشنائی مهندسین با فناوری های نوین پالایش و کنترل آلودگی های محیط زیست و عدم وجود استانداردهای لازم، دانشگاه صنعتی شریف را بر آن داشت که برنامه‌ای مدون برای برگزاری سالانه همایش و کارگاه های آموزشی در ارتباط با فناوری های پالایش و کنترل آلودگی های محیط زیست طراحی و اجرا نماید. در همین راستا و طی برگزاری موفق اولین همایش در خردادماه سال 1390، دانشگاه صنعتی شریف در نظر دارد با یاری خداوند، امسال برای دومین بار همایش را در اسفندماه برگزار نماید.

هدف اصلی این همایش معرفی و آموزش مؤثر و اقتصادی فناوری های پالایش و کنترل آلودگی های محیط زیست با رویکرد مهندسی و به ویژه فناوری های نوین باتوجه به  اصول، استانداردها و مقررات پذیرفته شده بین‌اللملی است. فناوری های پالایش اگرچه به نوعی درمان محسوب می شوند تا پیشگیری، ولی به هر حال نقشی اساسی در حفظ محیط زیست دارا هستند. همچنین تلاش می گردد تا در کارگاه های آموزشی همایش، آخرین دستاورردهای مرتبط با این فناوری ها در اختیار شرکت کنندگان قرار گیرد. »

محورهای اصلی همایش عبارتند از:

یافته های پژوهشی در کنترل آلودگی های محیط زیست (آب، خاک، هوا و صدا)

آلودگی های نفتی و کنترل آن در محیط

دستاوردهای متخصصان صنعت در کنترل و پیشگیری آلودگی های صنایع

مدل سازی و شبیه سازی روش های تصفیه آلاینده ها در محیط زیست

فناوری های سبز و انرژی های نو

انرژی و محیط زیست

اقتصاد و محیط زیست

نقش قوانین، دستورالعمل ها و ضوابط در کنترل آلودگی های محیط زیست

براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد اين همايش به نشاني مجازي آن مراجعه نماييد.


  

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:45 | لینک  | 

براساس خبر درج شده درپورتال اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز: با توجه به مشاهده عيني دو قلاده پلنگ بعد از چند دهه در زمان سرشماري زمستانه سال 90 و ثبت آن توسط محيط بانان اداره كل حفاظت محيط زيست استان البرز در ارتفاعات منطقه آزاد طالقان و نيز با عنايت به اهميت اين گونه به عنوان شاخصي مهم در عملكرد اكوسيستم از طريق شكار و تاثير بر روي تمام جاذبه هاي اكولوژيكي استان، حوزه معاونت محيط طبيعي اداره كل محیط زیست استان البرز در نظر دارد، مطالعه اي در زمينه بررسي وضعيت آن گونه در حال انقراض را با اهداف آموزش كارشناسان و محيطبانان در زمينه بوم شناسي پلنگ و حفاظت از آن، شناسايي زيستگاه ها و تعيين مناطق پراكندگي پلنگ در سامانه هاي اطلاعات جغرافيايي (GIS)، بررسي احتمال حضور گونه با استفاده از نمايه ها مانند ردپا، سرگين، محل علامتگذاري قلمرو، لاشه شكار و مشاهدات افراد مطلع محلي، مصاحبه با افراد مطلع محلي مانند محيط بانان، دامداران و شكارچيان به منظور گردآوري اطلاعات مربوط به حضور پلنگ، كارگذاري دوربين تله اي در منطقه در نقاط حساس شناسايي شده و پايش منظم آنها براي حصول اطمينان از عملكرد آنها در سال 1391 انجام دهد. شايان ذكر است اجراي آن مطالعه منوط به تامين اعتبار مورد نياز از مراجع ذيصلاح مي باشد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:7 | لینک  | 

Low Carbon Earth Summit 2012

October 19-22, 2012

برای اخذ جزییات بیشتر این کنفرانس لینک زیر را ملاحظه نمایید.http://www.bitcongress.com/Greentech2012/default.asp
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 14:22 | لینک  | 

آیین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها ، انهار ، مسیل ها ، مرداب ها ، برکه های طبیعی و شبکه های آبرسانی ، آبیاری و زهکشی

(مصوب 16/8/1379 با اصلاحات شماره .58977ت‌29101ه مورخ 1382.12.18 )

 هیأت وزیران در جلسه مورخه11/8/1379 بنا به پیشنهاد شماره 48556/31/100 مورخ3/8/1379 وزارت نیرو به استناد ماده (51) قانون توزیع عادلانه آب – مصوب 1361 – آئین نامه مربوط به بستر و حریم رودخانه ها ، انهار ، مسیل ها ، مرداب ها ، برکه های طبیعی و شبکه های آبرسانی ، آبیاری و زهکشی را به شرح زیر تصویب نمود :

ماده 1-اصطلاحات مندرج در این آئین نامه از نظر اجرای مقررات آن در معانی ذیل به کار می رود :

الف- رودخانه: مجرائی است طبیعی که آب به طور دائم یا فصلی در آن جریان داشته باشد.

ب- نهر طبیعی : مجرائی است طبیعی که آب بطور دائم یا فصلی در آن جریان داشته  ودارای حوضه آبریزی مشخصی نباشد.

پ- مرداب : زمین باتلاقی مسطح وپستی است که دارای یکی یا تعدادی آبراهه باشد ومعمولا در مد دریای بزرگ دریازیرآب رود  همچنین اراضی پستی که در مناطق غیر ساحلی در فصول بارندگی وسیلاب غرقاب شده  ومعمولا در تمام سال حالت باتلاقی داشته باشد.

ت-   برکه: اراضی پستی است که در اثرجریان سطحی وزیرزمینی آب درآنها جمع شده وباقی می ماند.

ث-  مسیل: مسیل مجرائی طبیعی است که سیل حاصله از باران وبرف ورگبارها موقتا در آن جریان پیدا می کند.
ج- مسیل متروک:  مجرائی است طبیعی که تحت تاثیر عوامل طبیعی یاغیرطبیعی امکان حدوث سیلاب در آن وجود نداشته باشد.

شبکه های آبیاری و زهکشی و کانال ها : مجاری مستحدثه ای هستند که به منظور آبرسانی ، سالم سازی اراضی و یا انتقال آب ایجاد شده یا می شوند .

ح- بستر: آن قسمت از رودخانه ، نهر یا مسیل است که در هر محل با توجه به آمار هیدرولوژیک وداغاب وحداکثر طغیان با دوره های برگشت مختلف وسیله وزارت نیرو ویا شرکتهای آب منطقه ای وآب وبرق خوزستان تعیین می شود.

- دوره برگشت طغیان رودخانه ها در محدوده شهرها طبق مصوبه شورای عالی شهرسازی ومعماری تعیین وجهت برآورد سیلاب با تناوب  مورد نظر به وزارت نیرو وشرکتهای‌آب منطقه ای وآب وبرق خوزستان تعیین می شود.

- تعیین بستر در خارج از محدوده شهرها براساس حداکثر طغیان با دوره برگشت 25 ساله بوسیله وزارت نیرو وشرکتهای آب منطقه ای وآب وبرق خوزستان تعیین میشود ودر مناطقی که ضرورت ایجاب نماید سیلاب با دوره برگشت کمتریا بیشتر از 25  ساله  ملاک محاسـبه قرارگیرد شـرکتهای فوق الذکر حسـب مورد با ارائه نقشه های مربوط وتوجیهات فنی از حوزه ستادی وزارت نیرو مجوز لازم را اخذ خواهند نمود.

متن کامل آیین نامه در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:41 | لینک  | 


24 شهریور ماه آثار جشنواره بین المللی فلیسیتی ایتالیا در «خانه هنرمندان ایران» به نمایش گذاشته می شود. این آثار که با موضوع محیط زیست و شعار « تغییر شهر شما، تغییر زندگی شما» در سال 2010 در ونیز به نمایش گذاشته شده بود قرار است به مدت 7 روز از 24 تا 30 شهریور ماه از ساعت 14 تا 21 در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ایران در معرض دید علاقمندان قرار داده شود.
مراسم افتتاح این نمایشگاه، با حضور استفانو منقتی، دبیر جشنواره فلسیتی ایتالیا، روز 24 شهریور ماه ساعت 17 تا 21 در خانه هنرمندان ایران برگزار می شود.
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:16 | لینک  | 

آیین‌نامه اجرایی بند (الف) ماده (193) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

شماره111748/ت48152هـ  مورخ  ۵/۶/۱۳۹۱

وزارت صنعت، معدن و تجارت ـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت کشور ـ وزارت نفت
وزارت نیرو ـ معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور- سازمان حفاظت محیط زیست

هیئت وزیران در جلسه مورخ 10/2/1391 بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، نفت، نیرو، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند (الف) ماده (193) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، آیین‌نامه اجرایی بند یاد شده را به شرح زیر تصویب‌ نمود:

آیین‌نامه اجرایی بند (الف) ماده (193) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

ماده1ـ در این آیین‌نامه اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
الف ـ پسماندهای شهری: پسماندهایی از قبیل زباله‌های خانگی و نخاله‌‌های ساختمانی که به صورت معمول از فعالیتهای روزمره انسانها در محدوده شهرها تولید می‌شوند و براساس قانون، مدیریت اجرایی آنها بر عهده شهرداریها قرار دارد،.
ب ـ شهرهای ساحلی: کلیه شهرهای واقع در حاشیه دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان مطابق جدول پیوست شماره (1) که به مهر دفتر هیئت دولت تأیید شده است.
ج ـ تالاب‌های داخلی: شامل مردابها، باتلاقها و لجن‌زارها یا آبهای طبیعی یا مصنوعی اعم از دائمی یا موقت که دارای آبهای تلخ یا شور به صورت راکد یا جاری می‌باشند و در محدوده جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرند.
د ـ شهرهای حاشیه تالاب داخلی: کلیه شهرهای واقع در محدوده بلافصل تالابهای داخلی مطابق جدول پیوست شماره (2) که به مهر دفتر هیئت دولت تأیید شده است.
هـ ـ کارگروه ملی: کارگروه موضوع ماده (2) آیین‌نامه اجرایی قانون مدیریت پسماندها، موضوع تصویب‌نامه شماره 28488/ت32561هـ مورخ 10/5/1384 .
وـ روشهای نوین و فناوریهای جدید: کلیه روشهایی که براساس یافته‌های جدید علمی و بکارگیری فناوریهای نوین موجب حداکثر بازیابی مواد و حداقل آلودگیهای محیط زیستی شوند. از قبیل تبدیل پسماندها به کودهای زیستی، بازیافت انرژی، دفن بهداشتی و مهندسی به تشخیص کارگروه ملی.
ز ـ شهرهای بالای دویست هزار نفر جمعیت: شهرهای بالای دویست هزار نفر براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1390 مرکز آمار ایران مطابق جدول پیوست شماره (3) که به مهر دفتر هیئت دولت تأیید شده است.
ح ـ کارگروه استانی: کارگروه موضوع تبصره ماده (2) آیین‌نامه قانون مدیریت پسماندها موضوع تصویب‌نامه شماره 28488/ت32561هـ مورخ 10/5/1384.
ماده2ـ کلیه شهرداریهای مشمول این قانون موظفند حداکثر یکسال پس از ابلاغ این آیین‌نامه نسبت به تدوین برنامه جامع مدیریت پسماندهای شهری براساس دستورالعمل طرح جامع مدیریت پسماندها مصوب وزارت کشور اقدام و پس از تصویب در کارگروه استانی به نحوی اقدام نمایند که از سال پایانی برنامه پنجساله پنجم ضمن به کارگیری روشهای نوین، هر گونه دفن غیربهداشتی در این شهرها انجام نشود.
ماده3ـ سـازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همـکاری دستگاههای عضو کارگروه ملی مدیریت پسماند نسبت به تدوین «نحوه حمایت از روشها و فناوریهای نوین مدیریت پسـماند» موضوع این آییـن‌نامه و با اولـویت بـخش خصـوصی اقـدام و پس از تصویب در کارگروه ملی، تسهیلات لازم برای حمایت از این برنامه را پیش‌بینی و به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور جهت درج در لایحه بودجه سالانه اعلام نماید.
ماده4ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است برنامه حمایتی لازم جهت اختصاص تسهیلات برای حمایت از تولید و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیستی را با رعایت بند (ز) ماده (143) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه تهیه و پس از تأیید کارگروه ملی به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور جهت درج در لایحه بودجه سالانه اعلام نماید.

متن کامل آیین نامه به انضمام پیوست ها در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:56 | لینک  | 

محورهای همایش :

مدیریت پسماندهای عادی، شهری، روستایی و نخاله های ساختمانی
مدیریت پسماندهای عفونی و ویژه پزشکی
مدیریت پسماندهای نفت، گاز و پتروشیمی
مدیریت پسماندهای صنعت، معدن و راه
مدیریت پسماندهای بیومس،کشاورزی و فرآورده های تجدید پذیر
مدیریت بازیافت خودرو

برگزار کنندگان: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و مؤسسه خدمات مدیریت سیماتین
مهلت ارسال چکیده مقالات: 31 شهریور1391

مهلت ارسال متن کامل مقالات: 30 مهر 1391

تاریخ برگزاری همایش: 24 و 25 آبان 1391

سایت همایش: wastemanagement.simatin.ir

تلفن تماس دبیرخانه: 88939859-021

محل برگزاری: محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران

ایمیل: info.simatin@gmail.com

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:57 | لینک  | 

کنگره جهانی حفاظت به عنوان بزرگترین رویداد جهانی در عرصه حفاظت از محیط زیست، در جزیره “ججو” کره جنوبی با حضور نمایندگان ۱۸۰ کشور آغاز بکار کرد. شرکت کنندگان بدنبال راه حل هایی هستند تا برای حل مسائل و مشکلات زیست محیطی چاره‌اندیشی نمایند . به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از مطبوعات سئول ، بیش از ۸ هزار کارشناس و مقام رسمی از کشورهای مختلف جهان دراین جزیره گردهم آمده‌اند تا به بحث، تبادل نظر و رای گیری بپردازند و راه حل‌هایی برای مهمترین مسائل و مشکلات محیط زیستی و توسعه‌ای پیدا کنند .

 

براساس این گزارش ، در این اجلاس بین المللی که بسیاری از مقامات دولتی و غیر دولتی، دانشمندان و سران اقتصادی و اجتماعی از سراسر جهان حضور دارند، شرکت کنندگان بدنبال راه حل هایی هستند که بتوانند از طبیعت برای دستیابی و حل مسائل و مشکلات زیست محیطی استفاده نمایند.

 درمراسم افتتاحیه این کنگره “لی میونگ” رئیس جمهوری کره جنوبی و “آشوک خوسلا” رئیس این اتحادیه سخنرانی کردند و رئیس جمهوری کره گفت که حفاظت از محیط زیست و طبیعت می تواند از چالش های بین المللی مانند “تغییر اب و هوا” و “امنیت غذایی” جلوگیری کند. وی افزود: ما چطور میتوانیم با جدایی از طبیعت مشگلاتی همچون کمبود آب ،غذا و انرژی را حل کنیم. برای پیدا کردن راه حل بنیادی اجازه دهید همه با هم امکانات خود را برای ساختن یک مجموعه مسئول متمدن بر اساس همزیستی مسالمت آمیز بین طبیعت و انسان کنار هم قرار دهیم .

کنگره IUCN که هرچهار سال یکبار برگزار می‌شود تا ۱۵ سپتامبر مطابق با ۲۵ شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:7 | لینک  | 

 با موافقت دولت، آیین‌نامه اجرایی بند «الف» ماده «193» قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه ابلاغ شد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، هیات وزیران بنا به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، نفت، نیرو، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و سازمان حفاظت محیط زیست و به استناد بند «الف» ماده «193» قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، آیین‌نامه اجرایی بند یادشده را تصویب‌ کرد.

بر این اساس، کلیه شهرداریهای مشمول این قانون موظفند حداکثر یکسال پس از ابلاغ این آیین‌نامه برای تدوین برنامه جامع مدیریت پسماندهای شهری براساس دستورالعمل طرح جامع مدیریت پسماندها مصوب وزارت کشور اقدام و پس از تصویب در کارگروه استانی به نحوی اقدام کنند که از سال پایانی برنامه پنجساله پنجم ضمن به کارگیری روشهای نوین، هر گونه دفن غیربهداشتی در این شهرها انجام نشود.

همچنین سـازمان حفاظت محیط زیست مکلف است با همـکاری دستگاه های عضو کارگروه ملی مدیریت پسماند به منظور تدوین «نحوه حمایت از روشها و فناوریهای نوین مدیریت پسـماند» موضوع این آییـن‌نامه و با اولـویت بـخش خصـوصی اقـدام و پس از تصویب در کارگروه ملی، تسهیلات لازم برای حمایت از این برنامه را پیش‌بینی و به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور برای درج در لایحه بودجه سالانه اعلام کند.

بر اساس این مصوبه، وزارت جهاد کشاورزی موظف است برنامه حمایتی لازم به منظور اختصاص تسهیلات برای حمایت از تولید و ترویج استفاده از کودهای آلی و زیستی را با رعایت بند «ز» ماده «143» قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه تهیه و پس از تأیید کارگروه ملی به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور برای درج در لایحه بودجه سالانه اعلام کند.

به گزارش ايسنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، این مصوبه از سوی محمدرضا رحیمی ـ معاون اول رئیس‌جمهور ـ برای اجرا ابلاغ شده است.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:42 | لینک  | 

مقدمه

محدودیت کمی منابع آب سطحی و تهدید این منابع از سوی آلاینده های مختلف ، نیاز به بهره برداری بهینه و همچنین ضرورت حفاظت کیفی منابع آب سطحی را بیش از پیش توجیه می نماید. یکی از مهمترین ابزارهای دستیابی به این مهم ، تعیین حریم های کیفی می باشد.

تعيين حريم كيفي منابع آب سطحي نگرشي ساختاري و راهبردي محسوب مي‌گردد كه در سطح كلان مديريت منابع آب كشور براي حفاظت و بهره‌برداري پايدار از اين منابع حياتي مطرح گرديده است.

در راستاي تحقق اهداف مورد اشاره ، هيئت وزيران در جلسه مورخ 13/12/82 بنابه پيشنهاد شماره 100/31/25687 مورخ 30/4/82 وزارت نيرو و به استناد ماده (51) قانون توزيع عادلانه آب مصوب 1361، آيين‌نامه مربوط به بستر و حريم رودخانه‌ها، انهار، مسيلها و مردابها، بركه‌هاي طبيعي و شبكه‌هاي آبرساني، آبياري و زهكشي، موضوع تصويب نامه شماره 26046/ت23687هـ مورخ 16/8/79 (بند خ ماده 1) را به شرح زير اصلاح نمود .

«حريم، آن قسمت از اراضي اطراف رودخانه، مسيل، نهر طبيعي يا سنتي، مرداب و بركه‌هاي طبيعي است كه بلافاصله پس از بستر قرار دارد و به عنوان حق ارتفاق براي كمال انتفاع و حفاظت كمي و كيفي آنها لازم است و طبق مقررات اين آيين‌نامه توسط وزارت نيرو يا شركتهاي آب منطقه‌اي تعيين مي گردد.

حريم انهار طبيعي، رودخانه‌ها و مسيل‌ها (اعم از اينكه آب دائم يا فصلي داشته باشند) و مردابها و بركه‌هاي طبيعي براي عمليات لايروبي و بهره‌برداري، از يك تا بيست متر و براي حفاظت كيفي آب رودخانه‌ها، انهار طبيعي و بركه‌ها تا يكصد و پنجاه متر (تراز افقي) از منتهي‌اليه بستر خواهد بود كه بنابه مورد و نوع مصرف و وضع رودخانه، نهر طبيعي و بركه به وسيله وزارت نيرو يا شركتهاي آب منطقه‌اي تعيين مي‌گردد .

حريم كيفي براي رودخانه‌ها، انهار طبيعي و بركه‌هاي تأمين كننده آب شرب مقطوعاً يكصد و پنجاه متر خواهد بود . سياهه رودخانه‌هاي ياد شده توسط سازمانهاي آب منطقه‌اي تعيين و براي اطلاع عموم اعلام خواهد شد .

تشخيص موارد كمال انتفاع و عدم تضرر در حريم موضوع اين بند به موجب دستورالعملي خواهد بود كه وزارت نيرو تدوين و جهت اجرا به شركتهاي آب منطقه‌اي ابلاغ مي‌نمايد. دستورالعمل ياد شده در بخش حريم كيفي با همكاري سازمان حفاظت محيط زيست تدوين خواهد شد .»

اين دستورالعمل جهت اجرايي نمودن مصوبه اخيرالذكر و يكپارچگي عملكرد شركتهاي آب منطقه‌اي در زمينه تعيين حريم كيفي تدوين گرديده است.

 

1- چگونگي تعيين حريم كيفي آبهاي سطحي

جهت تعيين حريم كيفي رودخانه‌ها، انهار طبيعي، بركه‌ها و ... با عنايت به موارد مندرج در مصوبه ياد شده، در راستاي كمال انتفاع و حفاظت كيفي منابع آب،منابع آب سطحی به سه گروه زیر تقسیم شده و برای هر گروه طبق روش ذکر شده تعیین حریم می گردد:

1- 1 منابع آب شرب

با عنايت به مصوبه حريم كيفي آبهاي سطحي، حريم كيفي منبع آب شرب مقطوعاً 150 متر( تراز افقی ) مي‌باشد همچنین محدوده بازه طولي حريم آب شرب از بالادست و نیز پائین دست محل برداشت آب به صورت زیر تعیین می گردد:

* 20 برابر عرض بستر رودخانه در نقطه برداشت آب به عنوان بازه طولی حفاظت از منبع آب در بالادست محل برداشت آب منظور می گردد که بستر براساس معیارهای موجود در حریم کمی تعریف می گردد.

* 1 تا 2 برابر عرض بستر رودخانه در نقطه برداشت آب جهت لحاظ نمودن برگشت آب رودخانه به سمت بالا دست ، به عنوان بازه طولی حفاظت از منبع، در پائین دست محل برداشت آب منظور می گردد.

همچنین چنانچه ايستگاه‌هاي برداشت آب جهت مصارف شرب در رودخانه‌اي با فاصله كمتر از 5 كيلومتر به صورت متوالي قرار گرفته باشند، كل اين محدوده نيز بازه آب شرب محسوب مي‌گردد .

در محدوده حفاظتی حریم کیفی آب شرب به منظور کمال انتفاع و عدم تضرر منبع آبی ، استقرار هر گونه کاربری به جزء فعالیت های کشاورزی کم آب بر و غیر غرقابی با اعمال کامل کنترل سم و کود ممنوع است .همچنین می بایست از اتصال کانال و هدایت هر نوع زهاب کشاورزی و پساب فاضلابهای خام یا تصفیه شده در این محدوده جلوگیری شود .

متن کامل دستورالعمل در ادامه ی مطلب

ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:21 | لینک  | 

مدیر عامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج از برگزاری فستیوال لاله در فروردین ماه سال آینده در باغ گلهای این کلانشهر خبر داد. عباس زارع در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج اظهار داشت: طی هماهنگی های به عمل آمده با شورای اسلامی شهر و شهردار کرج، از سوی این سازمان قرار است که در فروردین ماه سال آینده برنامه های مختلفی در کلانشهر کرج برگزار شود.
وی افزود: در این زمینه طبق برنامه ریزی مقرر شده است که اولین فستیوال گل لاله کشور در محل باغ گلهای پارک شهید چمران برگزار شود. این مسئول عنوان کرد: این فستیوال قرار است که در فروردین ماه سال آینده قبل از برگزاری جشنواره لاله در گچسر در کلانشهر کرج برگزار شود.
زارع با اشاره به وجود فضای مطلوب در محل باغ گلهای پارک شهید چمران ادامه داد: مساحتی بالغ بر شش هکتار به برگزاری این فستیوال اختصاص می یابد که در آن زیباترین مناظر و گل آرایی ها در معرض دید بازدیدکنندگان قرار داده می شود.
مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج یادآور شد: در این فستیوال تولیدکنندگان و تامین کنندگان گلهای پیازی از جمله لاله نیز حضور دارند و به ارائه آخرین تولیدکنندگان و دستاوردهای خود می پردازند.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:1 | لینک  | 

مدیر روابط عمومی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج از توزیع ۱۵ هزار جلد کتاب آموزشی بازیافت بین کودکان در حاشیه نمایشگاه گل و گباه کرج خبر داد. حسین بافقی در مصاحبه پایگاه خبری مدیریت شهری کرج اظهار داشت: اولین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه کرج از سوی سازمان پارکها و فضای سبز از 12 شهریور تاکنون در محل باغ گلهای پارک شهید چمران در حال برگزاری است.

وی افزود: در این نمایشگاه این سازمان نیز با برپایی غرفه ای اقدام به ارائه خدمات مختلف به شهروندان در بخش بازیافت و پسماند کرده است. این مسئول عنوان کرد: در حاشیه برپایی نمایشگاه، 15 هزار جلد کتاب آموزشی با مضامین بازیافت، تفکیک از مبدا زباله، تفکیک زباله های خشک و تر بین کودکان توزیع شد.

بافقی ادامه داد: این اقدام سازمان مدیریت پسماند با استقبال بی نظیر شهروندان به خصوص کودکان و نوجوانان مواجه شد که نشان دهنده علاقمندی شهروندان برای فراگیری نکات آموزشی در زمینه پسماند و بازیافت است.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:57 | لینک  | 

گروه موسیقی «خورشید سیاه» کنسرت خود را به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات برگزار می کند. کنسرت این گروه قرار است روز 16 شهریور ماه روی صحنه برود. خورشید سیاه پیش از این ترانه هایی با موضوع محیطبانان، دریاچه ارومیه، واقعه کشتار خرس های سمیرم، پدیده ریزگرد و... را اجرا کرده بود.

این کنسرت در روز پنج شنبه مورخ ۱۶ شهریور ماه ۱۳۹۱ در فرهنگسرای ابن سینا از ساعت ۲۰ برگزار می شود. فرهنگسرای ابن سینا در شهرک غرب، میدان صنعت، خیابان خوردین، ایران زمین شمالی، جنب شهر کتاب ابن سینا واقع شده است.

 

علاقه مندان برای تهیه بلیط می توانند با مراکز زیر تماس حاصل کنند:

ققنوس ۲۲۷۲۸۰۰۷

بتهوون ۸۸۳۱۳۸۶۹

فرهنگسرای ابن سینا ۸۸۳۶۶۳۶۶

سیاه سفید ۶۶۹۷۱۶۰۳- ۶۶۹۵۲۴۹۷

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:46 | لینک  | 

شناسنامه کتاب :

عنوان : کویر ارواح ؛ گذری بر ریگ جن با نگاهی به پارک ملی کویر

مولف : اسماعیل میران زاده

چاپ اول – پاییز 1390

171 صفحه

شناسايي ريگ جن با گشت و گذار و نهايتاً‌عبور از آن برهوت وحشي زيبا كه طبيعت خشن و منحصر به فرد آن تمامي معيارهاي انساني را تحت تاثير قرار مي دهد و براي كساني كه با او بيگانه وار برخورد مي كنند مفهومي جز ترس، وحشت و نفرت و غضب به همراه نداشته و يا آن ها که با زيبايي هايش آشنا و مانوس شده اند رفاقت و ارتباطي ناگسستني ايجاد مي كند كه رهايي از افسون آن تا آخر عمر اجتناب ناپذير می باشد.

كتاب حاضر توسط همکار قدیمی و گرانقدر در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، آقاي اسماعيل ميران زاده به رشته ی تحریر درآمده است. هدف نگارنده آنگونه که در پیشگفتار کتاب بیان شده است بررسی و ثبت و ضبط اسرار و معماها و رموز عرصه ای بوده که روزگاری مامن و زیستگاهی امن برای گورخرهای تیزپای پارک ملی کویر بوده است که در زیستگاه خود در جوار این منطقه در اواخر دهه پنجاه ناپدید شده اند . مولف که خود چندین سال مسئول محیط زیست شهرستان ورامین و منطقه بوده در جای جای کتاب می کوشد تا با معرفی كويري كه تابلوئي تمام عيار از طبيعت بكر و نمونه اي بي نظير از كويرهاي ايران است به شرح رخدادها و سفرهای ریگ جن و تجارب شخصی اش از حضور در این منطقه بپردازد.

کتاب حاضر مشتمل بر دو فصل است : اهداف و انگیزه ورود به ریگ جن و پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر. موقعیت ریگ جن و پارک ملی کویر، حیات جانوری و گیاهی ریگ جن، اقلیم و آب و هوای ریگ جن، راه ها و جاده های کاروانرو کویر، شناسایی منابع آب در کویر،تاریخچه پارک ملی و منطقه حفاظت شده کویر، شهرها و روستاهای اطراف پارک ملی کویر،عوارض طبیعی، حیات وحش و تالاب فصلی بند علیخان از جمله مطالب این کتاب است که می تواند برای علاقه مندان به طبیعت اعجاب انگیز کویر جالب توجه و خواندنی باشد. 

 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:19 | لینک  | 

کرج- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: فراخوان فیلم کوتاه جشنواره ملی ˈضامن آهوˈ در این استان منتشر شد.ˈحسن پسندیدهˈ روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در این فراخوان از تمامی علاقه مندان به شرکت در مسابقات تهیه فیلم کوتاه وعکس با موضوع محیط زیست دعوت به عمل آمده تا برای شرکت در دهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) آثار خود را با ذکر مشخصات و نشانی محل تهیه اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.وی اظهار داشت: علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره تا 18 شهریور ماه آثار خود را به روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز واقع در کرج، پل آزادگان، بلوار امام رضا، نبش شاهد2، اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز طبقه پنجم تحویل نمایند.

کارگروه اجرایی جشنواره ملی ضامن آهو در البرز تشکیل شد.

مهندس پسندیده بیان داشت: کارگروه این جشنواره با با هدف معرفی ارزشهای تنوع زیستی وزیست بومهای استان البرز در اداره کل حفاظت محیط زیست استان تشکیل شد.
وی گفت: این کارگروه به منظور ایجاد حساسیت عمومی در حفظ محیط زیست وتاکید بر اهمیت حفظ وحراست از منابع طبیعی با جلب کانون توجه هنرمندان به ظرفیتهای محیط زیست استان البرز از طریق ارسال فیلم وعکس در دو سطح آماتور وحرفه ای تشکیل شده است.
گفتنی است علاقمندان جهت کسب اطلاعات بیشتر از جشنواره ملی ضامن آهو می توانند به سایت www.Alborz.doe.ir مراجعه کنند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:12 | لینک  | 

 
حشمت اله كشيري مسئول حفاظت  محيط زيست طالقان  از دستگيري 3 نفر متخلف شكار غير مجاز كل وحشي خبر داد . كشيري با اعلام اين خبر افزود : مامورين يگان اين اداره  در ساعت 5 صبح یکشنبه دوازدهم شهریور جهت گشت و كنترل شكارگاههاي پايين طالقان حركت و پس از 6 ساعت پياده روي در ارتفاعات كوههاي سوهان موفق به دستگيري 3 نفر از متخلفين شكار غيرمجاز شده و از آنان يك قبضه اسلحه شكاري تك لول و يك قبضه اسلحه جنگي ژ3 و  دو دستگاه  دوربين شكاري و 7 عدد فشنگ  ژ3 و كمرشكن كشف و ضبط گرديد. كشيري افزود :متخلفين پس از دستگيري به جهت تشكيل پرونده تخلف ناشي از شكار غير مجاز و حمل اسلحه جنگي غير مجاز ژ3 به اداره حفاظت محيط زيست شهرستان طالقان هدايت و متخلفين مبلغ 5600000ريال جريمه  ناشي از شكار غير مجاز محكوم شدند و اسلحه ژ3 نيز با هماهنگي مراجع محترم قضايي طي صورتجلسه اي تحويل پاسگاه انتظامي پايين طالقان گرديد.
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:37 | لینک  | 

جنگل ها: یک مسیر سبز برای توسعۀ انسانی

هفتۀ جهانی جنگل از سوّم تا هفتم مهرماه سال جاری (1391) معادل 24 تا 28 سپتامبر 2012 در مقرّ سازمان خواروبار جهانی( FAO ) در رم، پایتخت ایتالیا برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطّلاع رسانی سازمان خواروبار جهانی، رهبران جهان در نشست ریو+ 20 به این توافق رسیده اند که جنگل، نقش قابل توجّهی را درمقابله با بسیاری از چالش های توسعۀ پایدار داراست. برای کمک به تحقّق این نقش، کمیتۀ جنگلداری 2012(COFO)   بر برگردان نتایج ریو+ 20 به حوزۀ عمل و تقویت بسیاری از ارتباطات متقابل بخش های جنگلداری، حول موضوعات کلیدی زیر تمرکز می کنند: 
• یکپارچه سازی جنگل ها با سیاستگزاری های زیست محیطی و بهره برداری از زمین در تمام سطوح
• جنگل ها، درختان و مردم با هم در یک چشم انداز زندگی: کلید توسعۀ روستایی
• تقویت و توسعۀ بنیاد مالی برای مدیریّت پایدار جنگل: چوب و محصولات چوبی، خدمات، نوآوری، بازار، سرمایه گذاری و ابزارهای بین المللی
• اطلاعات میدانی و دانش بنیادی برای سیاستگزاری بهتر و حکومت داری خوب
گزارش دولت 2012 جنگل های جهان نیز در اجلاس COFO منتشر خواهد شد. این گزارش، بر ابن نکته اشاره دارد که استفاده بهتر و پایدار تر از منابع جنگلداری می تواند سهم قابل توجهی را در کمک برای حلّ بسیاری از چالش های اصلی جهانی از جمله فقر و گرسنگی، تغییر آب و هوا، و منابع پایدارتر محصولات زیستی و انرژی زیستی برای استفاده انسان داشته باشد.
 
سوّمین هفتۀ جهانی جنگل
برای بار سوّم، اجلاس COFO در ارتباط با هفتۀ جهانی جنگل برگزار خواهد شد. یک سری از جلسات و برنامه های این هفته، از سوی سازمان خواروبار جهانی( FAO ) و نیز سازمان ها و مؤسّسات همکار آن حمایت می شود. اجلاس این هفته، با تمرکز پیرامون موضوعات کلیدی COFO و روشنگری بیشتر در مورد مسائل کلیدی و بحث های مفصل تر و موشکافانه تر برگزار می شود. هفتۀ جهانی جنگل، فرصتی برای به اشتراک گذاری دانش و دستاوردهای بزرگ دولت هنر است.
کمیتۀ جنگلداری COFO - عضویت
«کمیتۀ جنگلداری» بالاترین ساختار قانونی جنگلداری در  FAO است. جلسات دوسالانۀ  COFO ( که در مقرّ فائو در رم، ایتالیا برگزار می شود) سران جنگل و دیگر مقامات ارشد دولت را  گرد هم  می آورد تا ضمن بررسی و شناخت سیاست های در حال ظهور جنگلداری و مسائل فنّی جنگل، راه حل ها و توصیه های سازمان فائو و عملکردهای مقتضی دیگر را دنبال کند. سایر سازمان های بین المللی و به طور فزاینده، گروه های غیر دولتی در اجلاس COFO شرکت می کنند. مشارکت در اجلاس COFO بر روی همۀ  کشورهای عضو FAO باز است.
کشورهای عضو FAO که هنوز به عضویت COFO در نیامده اند، می توانند از طریق ارائه  فرم پرشده خود، به انجام این کار مبادرت ورزند.
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:6 | لینک  | 

همزمان با فرا رسیدن روز 12 شهریور، بزرگ ترین رویداد فضای سبز استان البرز در قالب اولین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه کرج با حضور مسئولان استانی و شهری افتتاح و آغاز به کار نمود.

به گزارش ستاد اطلاع رسانی اولین نمایشگاه بین المللی گل و گیاه کرج، مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج اظهار داشت: با توجه به مصوبه شورای سازمان، اولین دوره نمایشگاه بین المللی گل و گیاه کرج از 12 تا 16 شهریورماه سال جاری در باغ گلهای پارک شهید چمران واقع در میدان امام حسین(ع) برگزار می شود، در این نمایشگاه تولیدکنندگان گل و گیاه از استانهای مختلف ایران ،شرکتهای تامین کنندگان ادوات و نهاده های باغبانی، شرکتهای فعال در امر محوطه سازی، تشکلها و کانونها و مراکز علمی تحقیقاتی مختلف حضور دارند.

عباس زارع افزود: نمایشگاه مذکور دارای حدود چهار هزار مترمربع فضای سبز سرپوشیده و پنج هکتار فضای سبز خواهد بود که می تواند محلی برای بازدید عموم شهروندان به خصوص علاقمندان به بخش فضای سبز و متخصصان و دانشجویان باشد،‌ همچنین در حاشیه برپایی این نمایشگاه بازارچه عرضه مستقیم گل و گیاه و نهاده های باغبانی دایر خواهد بود. این مسئول عنوان کرد:در گذشته‌ای نه چندان دور کرج دارای نهالستانهای مختلف و به عنوان پایتخت کشاورزی ایران مطرح بود که با افزایش ساخت و سازها این ویژگی به مرور زمان از بین رفت. در این نمایشگاه به دنبال این هستیم که به نوعی نقش دیرینه کرج در زمینه تولید نهال و گل و گیاه که در سطح کشور برجسته بوده، مجددا احیا شود و جاذبه هایی برای گسترش امر تولید و تامین گل و گیاه به وجود آید که این صنعت در شهر و استان گسترش یابد.

زارع افزود : در این نمایشگاه یکی از بزرگترین فرشهای گل دنیا به مساحت دو هزار و 700 مترمربع در معرض دید عموم و علاقمندان قرار می‌گیرد که در نوع خود بی‌نظیر است.

 متن کامل خبر در ادامه ی مطلب.....

 

ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 22:8 | لینک  | 

به نقل از سایت سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری کشور

دوّمین همایش علمی کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی سازمان ملل از 16 تا 19 بهمن ماه سال جاری (1391) معادل4 تا  7فوریۀ 2013 در فورتالزای برزیل برگزار می گردد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانۀ کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی سازمان ملل، این همایش دربارۀ موضوعاتی چون ارزیابی اقتصادی گسترش بیابان ها، مدیریت پایدار زمین و مقاومت مناطق خشک، نیمه خشک و مرطوب برگزار می گردد. 

 چارچوب موضوعی فراخوان چکیدۀ مقالات بر توجه لازم علمی به تمام جنبه های DLDD استوار است. در ارسال خلاصۀ مقالات، ارائۀ یافته های مطالعات موردی از مناطق مختلف جغرافیایی به طور ویژه  تشویق شده است. محورهای همایش  و موضوعات آن به شرح ذیل پیشنهاد می شود:

الف ـ عاملان تغییر و افزایش انعطاف پذیری:

• اقتصاد عمومی  مدیریت زمین در جامعه و اجتماعات انسانی
• قیمت زمین، بازار، سرمایه گذاری خارجی در زمین
• حقوق زمین، اصلاحات ارضی، و حکومت
• پیامدهای تغییرات جمعیتی (از جمله تغییر در مناطق روستایی و شهری)
• تخریب سرزمین در کشورهای صنعتی
• کمبود آب و زمین (جنبه های رابطه)
• تغییرات آب و هوا، خطرات و اثرات در DLDD
• عامل مالی تخریب زمین و انعطاف پذیری
 
ب ـ ارزیابی اقتصادی، زیست محیطی و اجتماعی :DLDD
• عاملان سیاست های کلان اقتصادی در مدیریت زمین
• اثرات اقتصادی و اجتماعی DLDD
• شناسایی و ارزیابی خدمات اکوسیستم
• شاخص هایی برای مدیریت پایدار زمین/ DLDD
• آب و خدمات مربوط به اکوسیستم آب و سرزمین
•وظایف خاک و خدمات اکوسیستم مرتبط
• اقتصاد تغییر کاربرد زمین
• دانش سنتی مربوط به مدیریت پایدار زمین/ DLDD
 
ج ـ اقتصاد مدیریت پایدار زمین ( حوزۀ سیاست و عمل): 
• انگیزه هایی برای مدیریت پایدار زمین
• برنامۀ اقتصاد سبز و اثرات آن بر مدیریت پایدار زمین
• تجزیه و تحلیل سیاست، نمونه سیاست خوب
• فرصت های سرمایه گذاری در مناطق خشک، مشارکت عمومی خصوصی
• افزایش آگاهی، تحقیق و آموزش در علم اقتصاد DLDD
• عملکرد خوب در مدیریت پایدار زمین و درس های آموخته
• زمین و برنامه ریزی زیستگاه
 
خلاصۀ مقاله شامل حداکثر 250 کلمه باید دربرگیرندۀ اهداف، روش پژوهش و یافته های این مقاله باشد و مهلت پایانی دریافت آن تا 10 شهریور 1391 مصادف با 31 آگوست سال 2012 می باشد. چکیده های کوتاه به زبان انگلیسی، و چکیده های بلندتر به زبان های انگلیسی، اسپانیایی یا فرانسوی پذیرفته می شود.
چکیده ها توسط کمیته مشورتی علمی (SAC) بررسی خواهد شد  و معیارهای پذیرش بر مجموعۀ ضوابط زیر استوار است:
• اهمیت  محتوا
• اصالت و نوآوری
• پتانسیل ظرفیت سازی
•تناسب با موضوع کلی کنفرانس
• ارائه و ظاهر رسمی
• تناسب برای سیاستگزاری
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:50 | لینک  | 

اولين جلسه كارگروه پسماند شهرستان طالقان بعد ازاعلام شهرستان شدن طالقان در روز سه شنبه 91/6/7 با حضور معاونين فرماندار و بخشداران و اعضاء كارگروه به دبيري اداره حفاظت محيط زيست شهرستان طالقان برگزار گرديد .

جلسه مزبوردر خصوص رفع مشكلات جمع آوري و دفع  زباله هاي شهري و بخش ها در خصوص سامانه زباله سوز و مكانيابي نخاله هاي ساختماني بحث و بررسي گرديد و مقررشد تا زمان اخذ مجوز سامانه زباله سوز، و احداث آن مركز فعلي جمع آوري زباله شهرستان كه در جاده وركش مي باشد نسبت به گودبرداري وترميم فنس اطراف مركز جمع آوري اقدام گردد . و بخشداري بالاطالقان خودروي حمل زباله در اختيار دهياريهاي بخش خود قرار داده و زباله هاي توليدي را به مركزوركش انتقال دهند وهمچنين بخشداري بالاطالقان ظرف مدت يك هفته با در اختيارقراردادن كارگران ، نسبت به جمع آوري زباله هاي مسير جاده اصلي اقدام نمايد و مديريت سد مخزني  طالقان نسبت به تهيه 70 سطل زباله و استقرار آن در اطراف سد و ورودي شهرستان اقدام نمايد و شهرداري نيزنسبت به اضافه نمودن سپتيك تانكهاي سرويس بهداشتي هاي مسير سد و جاده هاي اصلي اقدام نمايد .همچنين مقرر شد گشت مشترك در خصوص جلوگيري از تخليه زباله و نخاله هاي ساختماني هر 15 روز صورت گيرد ونتيجه را به دبيرخانه كارگروه اعلام نمايد. 

 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:10 | لینک  | 

همزمان با گراميداشت هفته دولت باحضور آقاي شيخ نيا معاونت توسعه مديريت ،حقوقي وامورمجلس سازمان حفاظت محيط زيست آقاي فرهادي استاندار البرز، نماينده شهرستانهاي نظرآباد ،ساوجبلاغ و طالقان در مجلس شوراي اسلامي وآقای كساييان فرماندار شهرستان نظرآباد وجمعي ازمديران استاني وشهرستاني و باحضور اصحاب رسانه استان البرز پروژه هاي آماده افتتاح درشهرستان نظرآباداز جمله اداره حفاظت محيط زيست شهرستان نظرآباد افتتاح گرديد.

 مهندس حسن پسنديده مديركل حفاظت محيط زيست استان البرزدر این خصوص بيان داشتند:اين پروژه باهمكاري فرمانداري شهرستان نظرآباد وطي مدت زمان يك ونيم سال بااعتباري بالغ بر180 ميليون تومان ازمحل اعتبارات تملك دارايي سرمايه اي استان و20 ميليون تومان منابع ملي براساس مصوبات سفرهاي رياست جمهوروهيات دولت به استان احداث وتجهيز وهم اكنون به بهره برداري رسيده است .
 درادامه پس ازبازديد مسوولين ومدعوين، مهندس شيخ نيا  معاون مديريت ،حقوقي وامور مجلس سازمان حفاظت محيط زيست باحضوردر جمع پرسنل استان ،ضمن تبريك هفته دولت وتشكر وقدر داني از زحمات وتلاشهاي مديريت وكاركنان پر تلاش استان البرز وابلاغ پيام رياست سازمان واعلام آمادگي آن معاونت جهت پشتيباني همه جانبه ازاداره كل استان البرز ابراز اميدواري كرد كه با برنامه ريزي هاي لازم واستفاده حداكثري از ظرفيتهاي استاني ، شاهد موفقيت وپيشرفت روز افزون وبهبود شرايط محيط زيست استان باشيم.
 
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:2 | لینک  | 

 افزایش محبوبیت نیروگاههای بادی در جهان : بر اساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۰ ظرفیت تولید نیروگاه‌های بادی به یک هزار گیگاوات خواهد رسید.  بسیاری از سیاستمداران اروپایی نصب نیروگاه‌های بادی در مناطق جنگلی را دنبال می‌کنند.در تصویر زیر توربین‌های بلند را در یک محدوده جنگلی در جنوب آلمان ملاحظه می کنید که از انرژی باد برق تولید می‌کنند.

 

 خودرویی که با انرژی خورشیدی حرکت می کند!

 

این هم طرح دیگری از یک خودروی خورشیدی!

 

 نخستین کشتی تمام خورشیدی دنیا با قیمت 12.5 میلیون یورو در تاریخ چهارم می سال جاری در بندر هرکول موناکو پهلو گرفت تا سفر 585 روزه جهانی خود را به پایان برساند.

 

 

 بیش از ۱۰ درصد برق مورد نیاز آلمان از انرژی بادی تأمین می‌شود. این رقم باید تا سال ۲۰۲۰ به ۲۰ تا ۲۵ درصد برسد. دولت آلمان در نظر دارد‌ نیروگاه‌های بادی دریایی را تا رسیدن به ظرفیت تولید ۲۵ گیگاوات برق گسترش دهد.

 

چالش نصب توربین‌های بادی در دریا : برای نصب توربین‌های بادی در آب به چرثقیل‌های ویژه نیاز است. هزینه جابه‌جایی، نصب و انتقال برق از این نیروگاه‌ها بسیار بالاست. از این رو برق تولید شده در نیروگاه‌های بادی دریایی در مقایسه با نیروگاه‌های خشکی دو برابر گران‌تر تمام می‌شود.

 

 استفاده از اجاق گازهای خورشیدی : شرکت اروپایی سازنده این نوع اجاق گاز طرح خود را در  میان جوامع محلی کشورهای آفریقایی ترویج می کند.

 

تصویری از بزرگترین ایستگاه انرژی خورشیدی در ژاپن :( ایستگاه  ۷۰ مگاواتی کاگوشیما ) ساخت این طرح از جولای سال 2012 آغاز شده است. با راه اندازی این نیروگاه سالانه 79000 مگاوات ساعت انرژی تولید خواهد شود . یکی از دلایل اجرای این پروژه جبران کمبود انرژی الکتریکی است که در اثر سونامی ژاپن در شرق این کشور رخ داده است.

 

 یک استراحتگاه خلافانه خورشیدی !

  

 شارژر خورشیدی Samsung Galaxy S III case

 

امروزه استفاده از پارکینگ های خورشیدی در طرح های مختلف شاید یکی از متداول ترین نوع بهره گیری از انرژی خورشیدی باشد . در تصویر زیر نمونه یک پارکینگ خورشیدی را ملاحظه می کنید.

 

 

  تصویر نخستین پارکینگ دومنظوره خورشیدی مسقف ایران:اداره برق شهرستان تبریز( منیع : وبلاگ مهار بیابانزایی)

 

 نیروگاه بادی منجیل: ظرفیت نیروگاه بادی منجیل 100 مگاوات است، که با تكمیل بخش انتهایی نیروگاه بین 270 تا 280 میلیون كیلووات ساعت برق در سال از انرژی باد تولید و به شبكه سراسری متصل خواهد شد. با وجود تاخیر 2 ساله در اتمام این پروژه گفته شده با نصب و راه اندازی 35 توربین ، نیروگاه بادی منجیل در سال جاری به بهره برداری می رسد. 

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:27 | لینک  | 

شرایط شرکت در جشنواره :

جشنواره در دو سطح آماتور و حرفه ای برگزار می گردد.

محورهای فراخوان :

- نقش تنوع زیستی بر تامین سلامت انسان

- الگوی صحیح بهره برداری مطلوب از منابع ( توسعه بایدار)

- شناسایی و معرفی تنوع زیستی ( گیاهی وجانوری) با تاکید بر جنبه های زیباشناختی و جلوه های آفرینش

- معرفی عوامل تخریب زیست بوم ها ( بیابان زایی ، شکار و صید و چرای بی رویه)

- ارزیابی تاثیر حضور گونه های نادر و اهمیت زیستی گونه ها در چرخه حیات

- تاثیر تغییرات اقلیمی و رشد جمعیت بر زیستگاه ها و گونه های حیات وحش کشور

- نقش زیست بوم های طبیعی در شکل گیری تمدن های بیشین

- هنر و محیط زیست

- آموزش و اخلاق زیست محیطی

- سنگواره ها و سنگ نگاره های محیط زیستی

- مشارکت جوامع محلی و مردم در حفظ محیط زیست

- انرژی های نو و محیط زیست

- نقش عناصر طبیعی در توسعه گردشگری طبیعی

مهلت ارسال آثار:۱۸/۶/۱۳۹۱

برای دریافت اطلاعات تکمیلی درخصوص جوایز و نحوه ارسال آثار لینک زیر را مشاهده فرمایید.

http://alborz.doe.ir/Portal/File/ShowFile.aspx?ID=e9f6fe29-fca0-4f0a-856f-0f3dadb37879

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:51 | لینک  | 

ثبات تولید در کشاورزی مستلزم شناخت کافی از روابط متقابل گیاه و محیط است. در شرایطی که اکوسیستم‌های کشاورزی دستخوش تغییرات ناشی از گرمایش جهانی، تغییر اقلیم  و پیامدهای آن هستند، برای حصول به این ثبات نیازمند پیش‌آگاهی از این پیامدهای آتی در عرصه‌های  مختلف خواهیم بود. هم‌اکنون در کشورهای پیشرفته، علم مدلسازی یکی از ابزارهای مهم در رسیدن به این ثبات به شمار می رود.مدل‌های شبیه‌سازی رشد و نمو گیاهان، ابزارهای کمی هستند که بر اساس اصول علمی و روابط ریاضی استوار بوده و می‌توانند اثرات متفاوت اقلیم، آب، خاک و عوامل مدیریت زراعی را روی رشد و نمو گیاهان مورد ارزیابی قرار دهند. با توجه به برگزاری موفق اولین کنفرانس مدلسازی گیاه، آب، خاک و هوا به صورت تخصصی توسط مرکز ‌بین‌المللی علوم و تکنولوژی پیشرفته و علوم محیطی و با مشارکت دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال 1389، به یاری خداوند متعال بنا بر آن است تا دومین کنفرانس را به منظور یافتن راهکارهای اجرایی و عملیاتی در جهت توسعه پایدار کشاورزی برگزار نماییم.

محورهای همایش:

  - مدل‌های آب و هوا - محصول
  - مدلسازی تبخیر در روابط آب و خاک
  - پیامد‌های گرم شدن جهانی بر کشاورزی
  - کمی‌سازی ریسک خشکسالی کشاورزی
  - کاربرد مدل‌های زراعی در مدیریت محصول و تحلیل‌های اقتصادی
  - روش‌های داده‌کاوی در مدلسازی محصول
  - کاربرد نرم‌افزارها و فن‌آوری‌های نوین در مدلسازی زراعی
  - مدل‌های شبیه‌سازی و سیستم‌های تصمیم‌گیری
  - کاربست مدل‌های جوی اقیانوس در تولید ورودی‌های مدل‌های زراعی
  - مدلهای گرد و غبار و عملکرد
  - مدل‌های هیدرولوژیک و هیدرومتئورولوژیک

  تاریخ های مهم:

آخرین مهلت  ارسال مقالات کامل: ۳۰/۷/۱۳۹۱
اعلام پذیرش نهایی مقالات: ۳۰/۸/۱۳۹۱

آخرین مهلت  ثبت نام در همایش : ۲۰/۱۲/۱۳۹۱
برگزاری کنفرانس: 18 و 19 اردیبهشت 1392

سایت همایش:

<http://www.iscconferences.ir/241/fa>

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:29 | لینک  | 

انجمن کوهنوردان ایران در آذرماه 1391 برگزار خواهدکرد: در این دوره، بخش فیلم به صورت بین المللی و با آثاری از مستندسازان ایرانی و خارجی در دو بخش رقابتی و جنبی برگزار می شود.
آخرین مهلت برای دریافت فیلم های بخش رقابتی 15 مهرماه1391 و برای فیلم های جنبی و گزارش های کتبی 30مهرماه است.

 برای آگاهی از جزئیات بیشتر، می توانید تارنمای انجمن (www.alpineclub.ir) را ملاحظه نمایید. 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 0:20 | لینک  | 

 نام کتاب : خاطرات اسکندر فیروز/ دو دهه تلاش برای حفظ طبیعت و محیط زیست ایران

انتشارات : IBEX Publishers

تعداد صفحه : ۵۱۲

چاپ نخست ۱۶ جولای ۲۰۱۲

اسكندر فيروز پس از دريافت ليسانس مهندسي از دانشگاه ييل(Yale)، نخست دو سال در شركت مهندسي در غرب امريكا (متعلق به شركت موريسون كنودسن) مشغول به كار شد و سپس به ايران مراجعت كرد و چندين سال در بخش خصوصي فعاليت داشت.
او از سال 1345 وارد كار دولتي شد‌‍؛ ابتدا رئيس سازمان شكارباني و نظارت بر صيد و پس از آن رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كه خود مؤسس اين سازمان نيز بود.
مسئوليت اسكندر فيروز در سمت رئيس سازمان حفاظت محيط زيست و معاون نخست وزير تا سال1356 ادامه داشت.

تصويری را که رو و پشت جلد کتاب ديده مي شود عکسی است که نويسنده از هلی‌کوپتر از بالای درياچه تشک در استان فارس در 1353 گرفته بود. در گوشۀ راست پشت جلد درياچه بختگان به رنگ سفيد می درخشد. بختگان بزرگترين درياچه فارس و با حدود 136000 هکتار در رديف سوم در ميان درياچه‌های کشور بوده است و در اين دوران طبق توافقی بين محيط زيست و وزارت نيرو، در اوايل دهه 1350، وزارت نيرو متعهد شد که ميزان جريان آب رود کر به داخل درياچه بختگان  هيچ گاه از 2 متر مکعب در ثانيه کمتر نباشد.
با ناديده گرفتن اين توافق و ساير ضابطه ها ، اين درياچه بزرگ و زيبا، با مزايای هيدرو گرافيک فراوان و مأوای چند صد هزار پرنده مهاجر و بومی ارزشمند، رو به خشکی نهاد . (صفحه 386 کتاب).

در اين كتاب، اسكندر فيروز زندگي خود را در كودكي و نوجواني در چهار كشور مختلف به اختصار شرح مي دهد و پس از آن به آغاز و تكامل علاقه و دانش خود به طبيعت و به محيط زيست مي پردازد .
او، سير تحول در زمينه حفاظت محيط زيست در ايران را از سال هاي دهه 1340 و طی دو دهه به شكلي جالب توجه در این کتاب توضيح مي دهد.
اسكندر فيروز با اينكه امروز خود را سالخورده مي داند اما هنوز علاقه خود را به حفظ محيط زيست از دست نداده كه نمونه آن انتشار كتاب حيات وحش ايران (مركز نشر دانشگاهي با همكاري دايره سبز، 1378) و انتشار كتاب ديگري در همين زمينه در انگلستان می باشد.

 

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:40 | لینک  |