عنوان کتاب: تاثیر نفت بر محیط زیست

گردآوری: محمد سلیمانی جمارانی، ابراهیم علایی

ناشر: پژوهشگاه صنعت نفت

چاپ اول :پاییز  1393

از زمان فوران اولین چاه نفت ایران و خاورمیانه در مسجد سلیمان و تولد صنعت نفت ایران بیش از صدسال می گذرد. از آن زمان که مردم تنها برای روشنایی از نفت خام استفاده می کردند تاکنون، تقریبا در هر صنعتی ردپایی از نفت خام و فرآورده هایش دیده می شود، پژوهشگران مختلف در تمام زمینه ها و کاربردهای مربوط به نفت تحقیقات فراوانی انجام داده اند. در حال حاضر مصرف سالیانه نفت خام بیش از 4 میلیارد تن است و بیش از 30درصد انرژی دنیا از نفت خام تامین می شود. برای جواب گویی به این نیاز روزافزون، شرکت های نفتی همواره در مناطق جدید به اکتشاف و حفر حوزه های جدید نفت دست می زنند. این حرکت در نقاط مختلف دنیا در جریان است. تمام این کوشش ها برای این است که کارشناسان در آینده نیز نفت خام را یکی از منابع اصلی تامین انرژی بشر می دانند. احتمالا اوج مصرف نفت اواسط قرن بیست و یکم میلادی است. این جنبه اقتصادی و صنعتی نفت خام است. روی دیگر سکه طلای سیاه مسائل زیست محیطی آن است. به این ترتیب نفت از طرفی طلای سیاه است و از دیگر سو بلای سیاه!!

نفت خام از زمان حفاری، استحصال تا حمل و نقل ، پالایش و مصرف مسائل زیست محیطی را به وجود می آورد. نشت نفت خام و فراورده های آن تاثیر منفی بر خاک و آب دارد. با افزایش تولید خودرو و تمرکز بیشتر آن ها در شهرها، آلودگی هوا در آنها فزونی یافت. احتراق بنزین و گازوییل گازهای مختلفی از جمله دی اکسیدکربن تولید می کند که به گرم شدن کره زمین منجر می شود.

مجموع آلودگی های نفتی حدود ششصدهزارتن در سال است: تقریباٌ برابر نفتی که در سانحه مکزیک به این خلیج وارد شد. این فاجعه حین حفاری رخ داد و صدماتی جبران ناپذیر به جانداران دریایی و زیست بوم این منطقه وارد کرد. در این حادثه 6 هزار لاک پشت، 26هزار دلفین و وال ، 83 هزار پرنده و تعداد بیشماری ماهی تحت تاثیر آلودگی های نفتی قرار گرفتند.

با توجه به مشکلات زیست محیطی نفت، برای استفاده معقول از آن به توسعه پایدار، در راستای ایجاد تعادل میان آن و محیط زیست نیاز است. نفت به عنوان یکی از ارکان رشد اقتصادی، در توسعه پایدار نقشی باارزش دارد. برای توسعه پایدار به استفاده درست از نفت، حفظ محیط زیست و منابع طبیعی نیاز است. با توجه به بروز مسائل زیست محیطی از حفاری تا مصرف، باید در همه مراحل مدیریت فرایندها با مدیریت زیست محیطی همراه شود.

کتاب «تاثیر نفت بر محیط زیست» از  6 فصل  تشکیل شده است: مروری بر کلیات، ترکیبات نفت خام، سمیت مواد نفتی، آلودگی نفتی خاک، آلودگی نفتی آب و آلودگی هوا .  در این کتاب آلاینده های نفتی از نظر ساختار، خواص شیمیایی، سمیت، تاثیرگذاری بر موجودات زنده، متابولیسم مواد نفتی در بدن موجودات و تغییرات زیست محیطی شان بررسی شده اند. در فصل سمیت مواد نفتی: سمیت آلکان ها، آلکن ها، ترکیبات آروماتیک و سمیت بنزن، تولوئن، زایلن، استایرن و ترکیبات هیدروکربنی آروماتیک چندحلقه ای (PAHs)  به تفصیل بیان شده است. همچنین در فصول آلودگی نفتی خاک و آب، آلودگی ناشی از نشت نفت از مخازن، تانکرهای سوخت، کمپرسورها، آلودگی ناشی از جایگاههای عرضه سوخت، روش های پاکسازی خاک های آلوده به نفت، پلاستیک ها بعنوان یکی از مواد پلیمری و تاثیرات آنها بر محیط زیست ، آلودگی نفتی دریاها، آلودگی ناشی از انتقال نفت، استانداردهای تخلیه خروجی ها به محیط زیست دریا و راههای مقابله با آلاینده های نفتی در دریا و بسیاری دیگر از موارد مرتبط و حائز اهمیت در این حوزه تشریح شده است. 

کتاب «تاثیر نفت بر محیط زیست» توسط پژوهشگاه صنعت نفت در 231 صفحه در پاییز سال 1393 منتشر شده است.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:30 | لینک  | 

کتاب: دستورالعمل ارزیابی های استراتژیک محیط زیست( ارزیابی اثرات طرح ها و برنامه های خاص بر محیط زیست)

تالیف و ترجمه: داریش جرس، امین پاداش، مینا شهیدی شکیب، پارسا مهدوی متین

ناشر: نواندیشان امین

چاپ اول،  1393

هم اکنون علی رغم سپری شدن حدود دو دهه از معرفی و انجام ارزیابی های اثرات محیط زیستی طرح ها و پروژه های توسعه در کشور، دغدغه و نگرانی ناشی از اثرات تجمعی پروژه ها در عرصه ایران زمین فزونی یافته است. در این راستا با بهره گیری از تجارب سایر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه و نیز سازمان های بین المللی ذیربط، استفاده از رهیافت ارزیابی استراتژیک محیط زیست در برنامه ها، طرح ها و سیاست ها در جریان تحقق توسعه پایدار امری الزامی و اجتناب ناپذیر می باشد. در این کتاب تلاش شده تا ضمن تحلیل ضرورت مطالعات ارزیابی استراتژیک محیط زیست و تشریح اهمیت جایگاه آن در تصمیم گیری های کلان در سطوح مختلف، به منظور پیاده سازی این مهم در کشور، یکی از دستورالعمل های اجرایی تدوین شده تشریح گردد.بر اساس آنچه که در مقدمه کتاب « دستورالعمل ارزیابی های استراتژیک محیط زیست» بیان شده است این کتاب در حقیقت گردآوری از مطالب گزارش چارچوب نظام ملی ارزیابی استراتژیک محیط زیست و نیز ترجمه ای از کتاب Implementation of SEA Directive دولت ایرلند می باشد.

کتاب « دستورالعمل ارزیابی های استراتژیک محیط زیست» مشتمل بر نه فصل می باشد و در 144 صفحه تنظیم و توسط موسسه بین المللی مدیریت محیط زیست نواندیشان امین در سال 1393 منتشر شده است.

مطالعه این کتاب کاربردی و مفید را به کارشناسان و متخصصین محیط زیست، آمایش سرزمین و مدیریت  و برنامه ریزی شهری توصیه می کنم.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:23 | لینک  | 

عنوان کتاب: وقتی رودخانه ها می خشکند(آب، بحران قرن بیست و یکم)

نوشته : فرد پی یرس

ترجمه : بهشید دلیلی

انتشارات بهجت

چاپ اول، سال  1393 

«من یک روزنامه نگارم. به خاطرشغلم مجموعه ای از خبرهای منتشر شده را جمع آوری کرده ام. خبرهایی از رودنیل در مصر، رودخانه زرد در چین، ایندوس در پاکستان، کلرادو و ریوگرند در امریکا. اخبار تمام این رودخانه ها در یک موضوع شریکند، همگی قطره قطره در ماسه و خاک گم می شوند. گاهی فرسنگ ها دور ازدریا.» این جملات بخشی از پیش گفتار کتاب وقتی رودخانه ها می خشکند می باشد. نویسنده کتاب آقای پی یرس در این مقدمه کتاب خود را سفری برای شناخت و شناساندن رودخانه های دنیا که در معرض نابودی قرار دارند معرفی می کند «اطلس قدیم من با واقعیت جغرافیایی موجود تطبیق نمی کند. دریاچه های شور و شیرین از صحنه جغرافیا محو می شوند. درس هایی که در کلاس های جغرافی، داستان زندگی رودخانه ها را از آغاز حرکت از کوه  تعریف می کرد و سرگذشت پیوند جویبارهای کوچک را می گفت و عاقبت انبوه آب های پرطغیان را به اقیانوس ها سرازیر می کرد اکنون فقط افسانه است. حالا بسیاری از رودخانه ها در حال مرگ هستند»  

پی یرس در جای جای کتاب می کوشد بحران مرگ سریع رودخانه های جهان را بازگو نماید و با بیان نمونه های مهم از دست اندازی های بشر زیاده خواه می پرسد: « وقتی رودخانه های بزرگ بمیرند چه خواهیم کرد؟» وی با طرح این موضوع که سرنوشت رودخانه ها، سرنوشت طبیعت و در نهایت سرنوشت انسان را در قرن آتی رقم می زند می گوید: «این کتاب جستجویی برای آغاز زندگی رودخانه ها نیست بلکه جستجویی برای چگونگی مرگ آنهاست.» در این کتاب سرگذشت غم انگیز زوال بسیاری از رودخانه ها تشریح می شود:  از رود اردن گرفته تا گنگ ، از دریای آرال تا تالاب الهویزه در عراق،  و از حوضه های بسته و ذهن های بسته، از اولین جنگ مدرن آب و از قنات‌هاي قديمي و شگرف ايران با مجموع طولي مساوي با سه‌چهارم فاصله زمين تا كره ماه و همچنین از آلودگي آب كه مهم‌ترين حقيقت آب‌هاي امروز جهان است سخن می گوید.

فرد پی یرس علیرغم همه مشکلات پیش رو بر سر احیای دوباره رودخانه های در حال احتضار اما همچنان امیدوار است « سفری است دشوار اما هنوز امیدوار؛ چراکه من به خوش بینی معتقدم مگر نه اینکه آب، در نهایت اصیل ترین منبع تازگی و نویی است؟»

کتاب «وقتی رودخانه ها می خشکند» برگردانی از کتاب When The Rivers Run Dry است که در سال 2006 به چاپ رسیده است.  این کتاب در 335 صفحه و در 10 فصل به همت خانم بهشید دلیلی به فارسی ترجمه شده است. مطالعه این کتاب را  به دوستداران و علاقه مندان محیط زیست توصیه می کنم.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:37 | لینک  | 

زیبایی شناسی محیط زیست  

تالیف جي داگلاس پورتئوس
ترجمه دكتر محمدرضا مثنوي
چاپ اول 1389- 328 صفحه

انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد   


چرا محيط هاي عمومي ما به زمين هاي باير و متروك زشت يا گستره‌هاي پيش پا افتاده و بي روح تبديل مي شوند؟ يك محيط مطلوب از نظر اصول زيبائي شناسي تا چه اندازه براي رفاه مهم است
كتاب زيبائي شناسي محيطي، تاريخ انديشه و عمل زيبائي شناختي را تشريح و ترسيم نموده، و مفاهيم بنيادي زيبائي شناسي و كاربست حاصله از سياست هاي زيبايي‌شناختي در منظر را مورد آزمون قرار مي دهد و با بحث در خصوص روان شناسي روابط انسان- محيط و تاثير عمل گرائي ادبي، قانوني، و هنري، نويسنده با تجزيه و تحليل نقش اساسي سياست و برنامه ريزي عمومي كتاب را به پايان مي رساند.

تز اصلی پورتئوس اینست که با وجود تفاوتهای فراوان میان انسانها، همه ما به چیزهای مشابهی عشق می ورزیم و با اینکه هر کداممان به زیان خاص خودش درک و احساسش را از زیبایی بیان می کند؛ با اینحال می توانیم به کمک هم چیزهای زیبا را حفظ کنیم اگر فقط بتوانیم بر سر تعریفی دقیق و ارزیابی عینی از زیبایی به توافق برسیم. او علاو ه بر اینکه یک جغرافیدان است و روشی علمی را در تمام کتاب دنبال می کند، شاعری توانا ست و نثری روان و خواندنی دارد.
اين اولين مجموعه جامع بین رشته‌ای جديد زيبايي‌شناسي محيطي است که در نوع خود به‌طرز بي نظيري مفاهيم، روش ها و كارهاي عملي از رشته هاي متنوعي نظير معماري، تاريخ هنر، زيست شناسي، مطالعات زيست‌محيطي، جنگل داري، جغرافيا، طراحي منظر، حقوق، ادبيات، فلسفه، روانشناسي، و طرح ريزي شهري را گرد هم آورده است. همچنين از طريق آشنائي اش با هنر منظر و تجارب روانشناختي تصميم سازي و برنامه ريزي، مولف ما را به درك اينكه تجربه زندگي شهري و روستائي چگونه مي تواند ارتقا يابد نزديك تر مي كند.
جي. داگلاس پورتيوس پروفسور جغرافيا در دانشگاه ويكتوريا – كانادا است. کتاب مشتمل بر تاريخچه و منشاهاي تمايل به زيبايي شناسي، رویکرد انسان گرايانه، تاريخچه سليقه در منظر، رويكرد تجربه گرايان، ويژگي محيط ها و اطراف، مسائل روش شناسي، عمل گرايي طراحي و ادبي، اقدام شهروندي، موضوعات قانوني، سياست عمومي،برنامه ريزي زيبايي منظر، برنامه ریزی زيبايي شهري، نقد زيبايي شناسي و وراي زيبايي شناسي می باشد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:45 | لینک  | 

خبرنامه تغییر آب و هوا ویژه نتایج COP20  را در وب سایت دفتر طرح ملی تغییر آب و هوا ملاحظه نمایید. 

   http://climate-change.ir/my_doc/climatechange/icons/newsletter/Newsletter93.pdf

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:16 | لینک  | 

نام کتاب: بوم‌شناسی، علم عصیانگر

مجموعه مقالات کلاسیک در بوم‌شناسی

انتخاب و ترجمه: عبدالحسین وهاب‌زاده  

انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

چاپ اول، ۱۳۹۳،  ۳۰۹ ص

بوم‌شناسی، علم عصیانگر مجموعه مقالاتی است که در این رشته جنبه‌ی کلاسیک یافته و نام اکثر آنان کم‌وبیش در کتاب‌ها و متون مرتبط تکرار می‌شود.
وضعیت بوم‌شناسی امروز از نظر ایدئولوژیک شبیه به وضعیت نهضت‌های مقاومت است و راشل کارسون و آلدو لئوپولد را بایستی یاغی محسوب کرد، چرا که آنان حق جامعه و فرد را در آلوده‌ساختن محیط، انهدام منظم و بی‌وقفه‌ی صیادان وحشی، پخش همه‌جایی و بدون تبعیض آفت‌زداها، آمیختگی آب و غذا با مواد شیمیایی، تخصیص بی‌مهابای فضا و زمین به مقاصد فناوری و نظامی را به‌مبارزه می‌طلبند. آنان با رشد بی‌وقفه‌ی جمعیت انسانی، بعضی از شیوه‌های به‌اصطلاح "کمک" به‌مردم‌ کم‌رشد، اضافه‌نمودن بی‌مورد مواد رادیواکتیو به سرزمین‌ها و چشم‌اندازها، انقراض گونه‌های گیاهی و حیوانی، رام‌نمودن همه‌ی سرزمین‌های وحشی، دخالت وسیع در جو و دریا و اغلب راه‌حل‌های خالص مهندسی دیگر و نفوذ و دخالت در جهان زنده مخالفند.
تفکر واقعاً بوم‌شناختی لزوماً با زمان و مکان آشتی‌ناپذیر نیست. البته این تفکر عنصری از خضوع و فروتنی را در خود دارد که گرچه با شیوه‌ی تفکر ما بیگانه است، اما ما را به سکوت توأم با حیرت و سپس تأیید شادمانانه وا‌می‌دارد. اما این شیوه یک عامل اساسی پیرامون تمام برنامه‌ریزی‌های فنی، اجتماعی، شعر و تفکر ما را مطرح می‌کند، چیزی‌که همچون ویتامین اساسی و ضروری است و آن اینکه بوم‌شناسی فقط یکی است نه‌ اینکه یک بوم‌شناسی برای انسان و یکی برای مادون آن؛ هیچ مکتب، نظریه، طرح یا نهادی کنترل آن‌را دراختیار ندارد. این برای ما به‌معنی نگریستن به موزائیک جهان از زاویه‌ی انسان، اما بدون تعصب انسانی است. بایستی آن‌را بدون واهمه در برخورد با مشکلات بزرگ فلسفی بشر یعنی فناپذیری، مفهوم انسان و محدودیت او به‌کار گرفت. تأیید منشأ و جوهره‌ی ارگانیک انسان همانا آزمون نهایی تفکر اوست. 

کتاب بوم شناسی، علم عصیانگر شامل مجموعه مقالات کلاسیک درباره بوم شناسی است.بوم‌شناسی علم عصیانگر (پل شپارد)،  اخلاق زمین (آلدولئوپولد)،  تراژدی منابع عام (گارت هاردین)،حفظ محیط زیست انسان (اف.آر. فازبرگ)، شیوه‌های بوم‌شناختی در معماری سرزمین (ایان مک‌هارگ)، لگام‌شناسی و رقابت (گارِت هاردین)، از انسان و جانوران پست‌تر (پل ارینگتون)، چهارپایان وحشی چگونه اهلی شدند؟ (ژولیت کلوتون براک)، رویکرد بوم‌شناختی به علوم اجتماعی (فریزر دارلینگ)، سرزمین به‌یادمانده (گرادی کلی)،  تهاجم (ادوارد ویلسون)،  حالت پایدار: قوانین فیزیکی و گزینه‌های اخلاقی (پال سیرز)، ریشه‌های تاریخی بحران بوم‌شناختی ما (لین وایت)، اندیشه‌ی بوم‌شناختی در شرف ظهور (لامانت کول)،  برخی از اصول وحدت‌بخش در بوم‌شناسی (ریمون مارگالف)،  ایده‌های بزرگ بوم‌شناسی در دهه‌ی ۹۰ (یوجین اودوم)، ادای احترام به سانتاروزالیا، یا چرا این‌همه انواع جانوران؟ (جی. اِوِلین هاچینسون)، سیستم جهانی (هوارد اودوم)،زمین یک موجود زنده (جیمز لاولاک) رئوس مقالات مندرج در کتاب حاضر می باشند. 

از استاد وهاب زاده تاکنون کتاب های زیادی در حوزه بوم شناسی و محیط زیست به نگارش درآمده است. کتاب بهار خاموش، طراحی با طبیعت، مقدمه ای بر اکولوژی رفتار، شناخت محیط زیست، اخلاق محیط زیست، سوسیوبیولوژی، تنوع حیات، مبانی محیط زیست، چقدر کافیست؟ جامعه مصرفی و آینده زمین، تکامل، آخرین واحه آب مایه حیات و مراقبت از زمین از جمله آثار ارزشمند این محقق و پیش کسوت محیط زیست در کشور می باشد.
 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 15:59 | لینک  | 

برای دریافت شماره ۴ ماهنامه علمی تخصصی و ترویجی مرکز ملی اندازه شناسی سازمان استاندارد با موضوع نقش اندازه شناسی در حفظ محیط زیست لینک زیر را ملاحظه نمایید.

نقش اندازه شناسی در حفظ محیط زیست

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:29 | لینک  | 

عنوان کتاب: راهنمای ارزیابی پیامدهای توسعه بر محیط زیست

ترجمه و تدوین: هنریک مجنونیان، پرستو میراب‌زاده و محمد دانش

چاپ اول۱۳۹۳، ۴۵۰ص

 

مجموعه‌ پیش‌رو از چهار بخش تشکیل شده است. گرچه این بخش‌ها مستقل از یکدیگرند، اما در نهایت در درک نظری و کاربست عملی ارزیابی با یکدیگر پیوند می‌خورند. هسته اصلی کتاب را راهنمای ارزیابی پیامدهای توسعه بر محیط‌ زیست بانک جهانی تشکیل می‌دهد. این کتاب که به‌وسیله کارشناسان ورزیده بانک جهانی تهیه شده است به‌صورت کتاب مرجع، سال‌های درازی است به‌عنوان "راهنمای ارزیابی" در بیشتر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب مانند دانشنامه‌ای دستورالعمل‌های ارزیابی تمام فعالیت‌های مؤثر انسانی در زمینه توسعه کشاورزی، دامداری، شیلات، جنگل و طیف گسترده صنایع، معادن و انرژی را به‌صورت ساده، ‌موجز و قابل‌فهم ارائه می‌کند.
برخی از دستورالعمل‌های کتاب حاضر در سال‌های گذشته به‌صورت موردی جهت استفاده کارشناسان محیط‌ زیست طبیعی سازمان برای حل تعارضات مناطق حفاظت‌شده چاپ و منتشر شده‌اند. با گسترش دامنه فعالیت‌ها و کاربری‌های ناسازگار در داخل این مناطق و ضرورت ارزیابی ناگزیر آن‌ها، تقاضای کارشناسان برای ارائة سایر دستورالعمل‌های ارزیابی به‌علت خصلت کاربردی آن‌ها و به‌عنوان نیازی مبرم رو به فزونی گذاشت. همسانی مطالب ارزیابی فعالیت‌های توسعه به‌صورت استاندارد، سهولت درک و کاربری آسان از امتیازاتی است که کتاب از آن برخوردار است. به‌همین دلیل نیز در میان همه دست‌اندرکاران به‌ویژه کارشناسان ارزیابی و مهندسان مشاور از مطلوبیت زیادی برخوردار است
. برای افزایش دامنه کاربری کتاب بنا به پیشنهاد شماری از همکاران اهل فن و مدرسان ارزیابی که سابقه‌ای در پراتیک ارزیابی و تدریس نظری آن دارند بخش‌های زیر نیز افزوده شده‌اند تا بتواند نیازهای آموزشی آن‌ها را به‌عنوان کتاب کمک‌درسی برآورده سازد.
الف) الگوی ارزیابی اثرات زیست‌محیطی شورای‌عالی محیط‌ زیست و ضمایم آن
(ب) راهنمای ارزیابی زیست‌محیطی
(ج)حدود ثمربخشی ارزیابی زیست‌محیطی توسعه

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:33 | لینک  | 

نام کتاب : روش های بوم شناسی

تالیف چارلز ج.کربز

ترجمه منصور مصداقی و سارا مؤیدهوشمند

چاپ اول ۱۳۹۳

انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

۵۵۶ صفحه

کتاب روش‌های بوم‌شناسی اثر چارلز ج.کربز با ترجمه منصور مصداقی و سارا مؤیدهوشمند توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد در ۵۵۶ صفحه و قطع وزیری، وارد بازار نشر گردید.درواقع این کتاب مکمل کتاب "بوم‌شناسی: مطالعه تجربی توزیع فراوانی" ازهمین نویسنده است ،که قبلاً توسط آقای عبدالحسین وهاب‌زاده ترجمه شده‌است.

در این کتاب سعی شده که روش‌های آماری مرسوم در اندازه‌گیری‌های میدانی به‌صورت روان و قابل‌فهم برای بوم‌شناسان تشریح گردد. در روش‌های بوم‌شناختی دو مؤلفه وجود دارد که اولی فنی و دومی زیست‌شناختی است، بدین‌معنی که اندازه‌گیری گیاهان یا گرفتن و علامت‌گذاری حیوانات نیاز به ابزار مناسب دارد تا بدین‌وسیله برچسب نصب‌شده برروی گیاه یا باند به‌کاررفته برروی حیوانات ازبین نرود. دومین مؤلفه طرح‌های آماری مناسب است که این مؤلفه برای کلیه رشته‌ها عمومیت دارد و بوم‌شناسی ازآن مستثنی نیست.

دراین کتاب به شما گفته نمی‌شود که برای مطالعه پلانکتون در دریاچه‌های کم‌پرور با چه روشی نمونه‌گیری کنید اما به شما گفته می‌شود که چگونه نمونه‌گیری پلانکتون را با بیشترین کارآیی طراحی کنید، به‌طوری‌که برای نیل به دقت حداکثر به کار حداقل نیاز داشته باشید. روش‌های آماری ارائه‌شده در این کتاب نزد متخصصین آمار مشهورند اما برای بوم‌شناسان همواره شناخته‌شده نیستند و این یکی از نقاط ضعف بوم‌شناسی مدرن است. امیدوارم این کتاب، بوم‌شناسان را در طراحی و آنالیزِ آماریِ اندازه‌گیری‌های میدانی کمک و یاری نماید.

کادرهای مطالعاتی ارائه‌شده دراین‌کتاب ازنظر کاربردی اهمیت به‌سزایی برای دانش‌پژوهان علم بوم‌شناسی دارند و غور و تجسس در طبیعت فقط در لوای روش‌های آماری مناسب امکان‌پذیر است. امید است انتشار این کتاب ره‌گشای تحولی ژرف در تحقیقات منابع طبیعی و محیط‌زیست انسانی کشورمان باشد.

منبع:انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:6 | لینک  | 

سازمان همکاری های اقتصادی اکو شماره دهم نشریه اکوکرونیکل  را  منتشر نموده است.

برای مشاهده فایل الکترونیک  لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

Eco Chronicle

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:20 | لینک  | 

عنوان کتاب : به سوی اقتصاد سبز، مسیرهایی برای توسعه پایدار و فقرزدایی

مترجمان : دکتر مجید شفیع پور، نرگس صفار

سال انتشار: 1392

انتشارات سازمان حفاظت محیط زیست

افزایش مخاطرات اقلیمی و چالش های اکولوژیکی و محیط زیستی و همچنین اوج بحران اقتصادی و مالی جهان در سال 2008 ، برنامه محیط زیست ملل متحد(یونپ) را برآن داشت تا نگاه ویژه خود را به بهسازی و تمرین سرمایه گذاری در بخش های کلیدی معطوف سازد و بتواند دستیابی به رشد اقتصادی، اشتغال زایی، تساوی اجتماعی و کاهش فقر را هموار نماید. به واسطه این ابتکار و ضرورت سرعت بخشیدن به تصمیم گیری در موقعیت جدید، یونپ ارائه خدمات مشاوره ای به بیش از 20 کشور علاقه مند به حرکت به سمت اقتصاد سبز را آغاز نمود.

هدف اقتصاد سبز این است که دولت ها با تغییر نگرش سیاست های اقتصادی و سرمایه گذاری و هزینه نمودن در بخش هایی مانند فناوری های پاک، انرژی های تجدید پذیر، خدمات آب، حمل و نقل سبز، مدیریت آب، ساختمانهای سبز، کشاورزی و جنگلداری پایدار بتوانند در دوران بحران اقتصادی از منابع طبیعی حمایت کرده و باعث رشد و ارتقای اقتصادی گردند و در نهایت به سوی ریشه کنی فقر و ورود به اقتصادی کم کربن گام بردارند.

این مهم پس از اجلاس جهانی زمین تحت عنوان ریو +20 که در ژوئن 2012 و در برزیل برگزار گردید مورد توافق سران کشورهای عضو سازمان ملل متحد قرار گرفت و در فصل سوم سند برون ده اجلاس تحت عنوان آینده ای که می خواهیم ثبت و جهانی شد. سران جهان با تاکید بر شرایط و اولویت های هر کشور برای دستیابی به توسعه پایدار در راستای سه رکن بالادستی آن یعنی شکوفایی اقتصادی، فراگیری اجتماعی و پایداری محیط زیست، اقتصاد سبز را به عنوان یکی از ابزارهای مهم در این دستیابی شناخته و آن را تضمینی برای حفظ سلامت عملکرد اکوسیستم های زمین، ریشه کنی فقر، بهبود رفاه بشری و ایجاد فرصت های اشتغال و کار برای همگان می دانند.

کناب « به سوی اقتصاد سبز» در سه بخش دیباچه، یافته های کلیدی و شرایط توانمندسازی و در 79 صفحه توسط سازمان حفاظت محیط زیست منتشر شده است. از آنجا که اجرای سیاست های اقتصاد سبز از سوی کشورهایی که به دنبال گذار به اقتصاد سبز به عنوان یک تعهد مشترک هستند یک ضرورت انکارناپذیر است مطالعه این کتاب می تواند برای متخصصان، کارشناسان و دانشجویان رشته های اقتصاد، مدیریت و محیط زیست مفید و اثرگذار باشد تا بتوانند در حرکت به سوی اقتصاد سبز و انطباق راهبردها، سیاست ها، برنامه ها و اولویت های ملی توسعه پایدار رویکرد مناسبی را انتخاب نمایند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:36 | لینک  | 

نویسنده: دکتر مهدی ریاحی خرم

ناشر: دانشگاه آزاد اسلامی همدان

تعداد جلد: دو جلد

سال نشر: ۱۳۹۲

سطح کره زمین معادل 510 میلیون کیلومتر مربع برآورد گرديده که 360 میلیون کیلومتر مربع آن را آب فرا گرفته است. علاوه بر میلیاردها موجودات زنده دریایی که از دریا تغذیه می کنند بیش از نیمی از جمعیت بشری نيز براي ادامه حيات خود به دریا وابسته اند و منابع دریا به مراتب از منابع خشکی بیشتر است و می توان سالانه مقادير زيادي منابع طبیعی و منابع بیولوژیکی را از دريا استحصال نمود.

دریا و راه هاي دريايي مسير حمل و نقل نفت خام و کالاهای تجارتی و سرمایه ای بسياري بوده و از دیر باز مورد استفاده بشر قرار گرفته و اینک با بهرهگیری از فناوری های نوین به شدت توسعه یافته است و دريا‌ها و اقيانوس‌هاي موجود در كره زمين به عنوان میراث بشری محسوب گرديده و كيفيت آن متأثر از رفتار انسانها است وآلودگي دريا عمدتاً به مفهوم اضافه شدن تركيبات شيميايي مضر به آب دریا در اثر فعاليت‌هايي از قبیل كشتيراني، استخراج نفت، برداشت بی رویه از منابع بیولوژیکی دریا، تحركات نظامي، توسعه بنادر و نیز گردشگري غیر پایدار مي‌باشد.

امروزه متأسفانه تمامی ابعاد آلودگی دریا شامل آلودگی نفتی، آلودگی حرارتی، آلودگی هسته‌ای، آلودگی فیزیکی و ظاهری، آلودگی توسط زیر دریایی‌های نظامی دارای سیستم سونار، آلودگی ناشی از توسعه گردشگری، آلودگی ناشی از عملیات حمل و نقل کالا و آلودگی‌های ناشی از ضعف و فقدان مدیریت سواحل و یا خطاهای انسانی در بسیاری از مناطق دریایی سایه افکنده است و این درحالی است که بیش از دو سوم سطح کره زمین را دریا ها و اقیانوس ها پوشانده و همه ما نیازمند دسترسی به آب های آزاد و سالم هستیم.

 آلودگی هسته ای فوکوشیما درآب‌های ساحلی ژاپن، حادثه نفتکش عظیم پرستیژ در سال 2002 ميلادی و آلودگی نفتی خلیج مکزیک به عنوان مخاطرات بارز آلودگی دریایی در همین سال های اخیر بوده است و بر همين اساس تاكنون قوانين، مقررات، پروتکل‌ها و كنوانسيون هاي متعددي جهت حفاظت و كنترل آلودگي هاي دريا تشكيل گرديده و تمام كشورهاي جهان موظف به رعايت اين قوانين مي¬باشند.

این کتاب در دوازده فصل تهیه شده است. در فصل اول این اثر جهت ورود به مبحث آلودگی دریا، پدیده های فیزیکی دریا شامل جزر و مد مورد شناسایی قرا گرفته سپس به کیفیت شیمیایی آب دریا و نیز به مبحث ذخائر بیولوژکی دریاها به طور خلاصه پرداخته شده است.

در فصل دوم این اثر، حوادث و تصادفات دریایی که منجر به آلودگی دریا گردیده از جمله انتشارآلودگی نفتی در خلیج مکزیک مورد بررسی قرار گرفته و در فصل سوم آلودگی حرارتی دریاها و اقیانوس ها و اثرات آن و نیز راه های کنترل آن بررسی گردیده است.

 در فصل چهارم به مبحث کشتیرانی و مسائل مربوط به آن شامل مدیریت آب توازن، اوراق کردن کشتی ها و نیز مکان یابی انتخاب یک بندر در کنار دریا پرداخته شده است و در فصل پنجم، به موضوع آلودگی نفتی دریا ها، سرنوشت آلودگی های نفتی در دریا ها، اثرات آلودگی نفتی و نیز روش های کنترل آلودگی نفتی تبیین گردیده است.

در فصل ششم این اثر دوجلدی، آلودگی هسته ای دریاها و پدیده های قابل ذکر از جمله فاجعه هسته ای فوکوشیما و واقعه چرنبیل مورد بررسی قرارگرفته است وگردشگری و مدیریت سواحل دریاها در فصل هفتم کتاب مورد بررسی قرار گرفته و مقولاتی از قبیل شناسایی مناطق حساس دریایی و مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی در کنار مباحث مدیریت سواحل و ظرفیت برد سواحل تبیین گردیده است.

 فصل هشتم این کتاب به مقوله آلودگی دریا با منشأ خشکی پرداخته شده و در طی آن به تبیین مسائل مرتبط با تخلیه پسماند های حاوی فلزات سنگین در آب دریا و اثرات هر یک پرداخته شده است و مقوله نظامیگری و میلیتاریسم در دریا و نیز کاربرد فناوری سونار در زیردریایی ها و اثرات آن بر روی پستانداران دریایی در فصل نهم کتاب مورد بررسی قرار گرفته است.

در فصل دهم کتاب به کنوانسیون ها و پروتکل های دریایی بخصوص کنوانسیون ها و پروتکل های مرتبط با آلودگی دریا ها پرداخته شده و مبحث حقوق دریا ها تبیین گردیده است. سواحل و مناطق دریایی ایران در شمال و جنوب در فصل یازدهم این کتاب مورد توجه قرار گرفته و آلودگی های مطرح دریای مازندران، خلیج فارس و دریای عمان از جمله کشند قرمز و گونه غیر بومی شانه دار در دریای مازندران مورد تحلیل قرار گرفته و سرانجام در فصل دوازدهم کتاب" شناسایی، پایش و مدیریت آلودگی دریا "، افق های جدید بهره برداری از دریا شامل احداث جزایر مصنوعی، مجتمع های مسکونی شناور در دریا، بهره مندی از انرژی های نو، نیروگاه های OTEC و سایر روش های تأمین انرژی در دریا مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع: مرکز پژوهش های محیط زیست

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:52 | لینک  | 

نام کتاب : زیست بوم و پایان پست مدرنیته

نویسنده: جورج مایرسون

ترجمه : محمدرضا ربیعیان

ویراستار : روزبه صدرآرا

چاپ اول : بهار 1386

نشر چشمه

«زیست بوم را اغلب اعلام پایان مدرنیته دانسته اند- واپسین ناکامی خودباوری مدرن، تسویه حساب های طبیعت بهره برداری شده و جامعه ی بهره کش. زیست بوم فجایع برخاسته از تندروی ها و محدودیت های جهان مدرن را افشا می کند: آلودگی ناشی از دو قرن صنعت گرایی ، اضافه جمعیت مورد حمایت پیشرفت های فناورانه و پیشبرد روزافزون شان، و ویروس ها و باکتری های نوساخته ی علم پزشکی که قرار بود نابود شوند . در این میان «درس» زیست بومی دیگر این است که دامداری مکانیکی دست آخر بر رابطه ی ما با هر آن چه از نواحی روستایی برجا می ماند تاثیر منفی گذاشته است: با شیوع جنون گاوی، تب برفکی و مخزن ویروسها.

این زیست بوم هولناک به وجود می آید تا چکیده ی پیام نظریه پست مدرن را تایید کند : پایان مدرنیته ، به تعبیر مشهور جانی واتیمو. بر آمدن زیست بوم به نظر می رسد موید تشخیص پست مدرنیست ها، به ویژه ژان فرانسوا لیوتار باشد که (بر مبنای آن) مدرنیته مرحله ی گذرای خودباوری مفرط خود ویرانگر بود. چندین نظریه پست مدرن وجود دارد اما همه در این دیدگاه سهیم اند که عقل باوری محدود، ایمان ساده دلانه به پیشرفت و عقل-فن غربی در حکم راه رستگاری بشر، فرهنگ مدرن را آلوده کرده است.

این کتاب یک رویارویی میان زیست بوم و اندیشه پست مدرن ترتیب می دهد، یک رویارویی که این فرض را به چالش می کشد که این دو با هم بر سرنوشت مدرنیته مهر و موم می زنند. دید زیست بومی با همه خبرهای مصیبت بارش، به لحظه مدرن سازی – یک جهش مدرن دیگر به سوی آینده- تعلق دارد. زیست بوم برخی از قضایای پست مدرنیسم را باطل می کند و به روش های تازه مسائل مدرنیته را از سر می گیرد.

زیست بوم درباره ی جهان مدرن داستانی تازه می گوید، داستانی که بینش ما را از علم، فناوری و پیشرفت دگرگون می کند. اما این بصیرت تازه، این روشنگری زیست بومی به تعبیر اولریش بک سراسر مدرن است. تعریف کردن زیست بوم به مثابه ی امری پست مدرن نپرداختن به رابطه ی پیچیده ی زیست بوم و دید مدرن است رابطه ای که به نحوی فزاینده آینده ی جامعه ما را شکل می دهد.»

مطلب بالا بخشی از مقدمه کتاب زیست بوم و پایان پست مدرنیته است این کتاب از مجموعه کتاب های فلسفی است که توسط نشر چشمه منتشر شده است . مواجهات پست مدرن عنوان مجموعه ای از کتاب های علمی و نظری و ویراسته ی ریچارد آپیگنانسی است که وسعت دامنه ی آن مباحثی چون نشانه شناسی، نقد فرهنگی، انسان شناسی، فیزیک، روان کاوی، اکولوژی و ... را دربرمی گیرد. این مجموعه، خواننده را با چالش های پست مدرن روبرو می کند که دوره ی کلاسیک و دوره ی مدرن بر آن وارد می آورند. این مجموعه به دلایلی از قبیل ادبیات انتقادی بدیع آن ها، ارائه ی دورنمای تاریخی روش شناسی مؤلف، تمرکز بر مطالعات بین رشته ای برای غنای اثر، ایجاز و اختصار در کلام و تلاش برای ایجاد تفکر انتقادی و ... . از بین کتاب های این مجموعه، توماس کوهن و جنگ های علم  نوشته ی ضیاءالدین سردار، انیشتین و تولد دانش کلان نوشته پیترکلر، داروین و بنیادگرایی مسیحی نوشته مریل وین دیویس ، توماس سیبوک و نوشته های حیات نوشته سوزان پترلی و  زیست بوم و پایان پست مدرنیته نوشته جرج مایرسون را می توان نام برد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:11 | لینک  | 

نام کتاب: چو دخلت نیست خرج آهسته تر کن ( تخریب محیط زیست و بحران امنیت غذایی)

نویسنده : لستر براون

ترجمه حمید طراوتی با مقدمه ای از دکتر عیسی کلانتری

چاپ اول : بهار 1393-نشر کارآفرین

چودخلت نیست خرج آهسته تر کن          که می خوانند ملاحان سرودی

اگر باران به کوهستان نبارد                   به سالی دجله گردد خشک رودی

دیگر باران چندان به کوهستان نمی بارد و چه بسیار رودها که خشک شده اند. منابع طبیعی پایه – جنگلها، شیلات، خاک، زمین های کشاورزی و غیره- ظرفیت بازدهی معینی دارند اگربه آنها اجازه تجدید حیات بدهیم، به نحوی پایدار همواره محصولات و خدمات خود را ارائه می دهند. اما اگر بیش از حد به آنها فشار بیاوریم، فرو می پاشند و نابود می شوند. اگر به جنگل اجازه دهیم تا بازتولید کند، همواره درخت و جنگل خواهیم داشت. اما اگر درختان آن را بیش از حد برکنیم، از یک زمان به بعد دیگر جنگلی نخواهیم داشت. اکنون تقاضای بشر از نظام های طبیعی پایه از ظرفیت بازدهی پایدار این منابع فراتر رفته است. در نتیجه، در بسیاری موارد این خود نظام طبیعی است که مصرف می شود نه محصول بازدهی پایدار آن. منابع طبیعی دارایی های ما هستند. باید از سود آنها استفاده کنیم نه از خود آنها . وقتی به مرتع اجازه احیا نمی دهیم، به تدریج مرتع نابود می شود. وقتی به هوای شهر اجازه نفس کشیدن نمی دهیم، دیگر هوای پاکی در کار نخواهد بود. باید آهسته تر خرج کنیم. تقاضا را کاهش و رویکرد خود را تغییر دهیم.

لستر براون متفکر بزرگ محیط زیست در این کتاب با تحلیلی موشکافانه و همه جانبه به این نکته می پردازد که چرا تخریب محیط زیست در درجه اول به کمبود مواد غذایی می انجامد. او با اشرافی که به مسئله دارد نشان می دهد که برآیند اثر تمام روندهای مخرب محیط زیست به صورت کمبود مواد غذایی، تغییر ژئوپولیتیک غذا و ناآرامی در کشورهای فقیر بروز خواهد کرد و زندگی همه ی ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در عین حال، او به عنوان متفکری خوشبین راه حل خود را برای حل این مسئله نیز در این کتاب ارائه می دهد.

این کتاب ترجمه ای از کتاب: Full Planet, Empty Plates: The New Geopolitics of Food Scarcity  است که در یازده فصل و 175 صفحه در اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط انتشارات کارآفرین چاپ شده است. مطالعه این کتاب مفید را به علاقمندان حوزه محیط زیست توصیه می کنم.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:16 | لینک  | 

Water Pollution

Air Quality: New Perspective

Marine Pollution

Pollution Prevention and Control

Environmental Management in Practice 

Sustainability: A Comprehensive Foundation

Environmental Land Use Planning

Greening IT

Membrane Bioreactor for Wastewater Treatment

Chemistry, Emission Control, Radioactive Pollution and Indoor Air Quality
 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:43 | لینک  | 

کتاب «برنامه ریزی و مدیریت سامانه های منابع آب» اثر «دنیل پیتر لاکس» و «الکو ون بیک»، به زبان فارسی ترجمه و در دو جلد از سوی انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد. به گزارش شبکه خبری آب ایران، کتاب «برنامه ریزی و مدیریت سامانه های منابع آب» اثر ارزشمند پروفسور «دنیل پیتر لاکس»، استاد دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه کرنل، ایتهاکا در آمریکا، و پروفسور «الکو ون بیک»، استاد دانشکده مهندسی و مدیریت آب، دانشگاه توئنت و متخصص مدیریت منابع آب مؤسسه هیدرولیک دلفت در هلند، است که با همکاری «جری راسل استدینگر»، «جوز دیکمن» و «مونیکو ویلارز»، نوشته شده است.

در بخشی از پیش گفتار مولفان کتاب آمده است: «قبل از این که طرح های مهندسی برای پرداختن به مسائل مدیریت آب یا برای استفاده از فرصت ها برای افزایش منافع اقتصادی، بوم شناختی، زیست محیطی و اجتماعی، مورد استفاده قرار گیرند، ابتدا بایستی برنامه ریزی شوند که این موضوع شامل شناسایی گزینه های مختلف برای مواجهه با مسائل و فرصت ها می باشد. در مرحله بعد، اثرهای مختلف هریک از گزینه های پیشنهادی، برآورد و ارزیابی می شوند. انواع مدل های بهینه سازی و شبیه سازی و رویکردهای مدل سازی برای کمک به برنامه ریزان و مدیران آب در شناسایی و ارزیابی طرح ها، توسعه داده شده اند. این کتاب به معرفی علم و فن مدل سازی در پشتیبانی از برنامه ریزی و مدیریت منابع آب می پردازد. تأکید اصلی آن بر عملیات توسعه و استفاده از مدل ها برای پرداختن به مسائل خاص برنامه ریزی و مدیریت منابع آب می باشد. این عملیات باید به شیوه ای انجام شوند که اطلاعات معنی دار و مشخص، در اختیار کسانی که مسئول تصمیم گیری در مورد مسائل خاص در حوضه های آبریز خاص و یا حوضه های رودخانه هستند، قرار گیرند.»
مترجمان این کتاب نیز در بخشی از پیش گفتار آن نوشته اند: « از آنجا که این کتاب به شیوه ای ساده، اما آموزنده و فراگیر خواننده را با جنبه های مختلف برنامه ریزی و مدیریت منابع آب آشنا می سازد، منحصربه فرد است. این کتاب به استفاده از روش های کمی سازی، برای شناسایی و ارزیابی گزینه های مختلف برنامه ریزی و سیاست های مدیریت منابع آب می پردازد و در سال های اخیر به عنوان یک کتاب مرجع در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی جهان مورد استفاده مهندسان، مدیران، برنامه ریزان و تحلیل گران سامانه های منابع آب قرار گرفته است. در یک جمله می توان گفت این کتاب روش های کارآمدی را به منظور به دست آوردن اطلاعات مفید و توانمندی لازم برای مدیریت منابع حیاتی آب دنیا ارائه می دهد.»
در ادامه پیش گفتار مترجمان کتاب آمده است: «در ترجمه این کتاب سعی شده است که مفاهیم علمی به نحو مطلوبی و با استفاده از معادل فارسی کلمات تخصصی منتقل شوند. فصل های مدل سازی و بهینه سازی، هسته اصلی مدیریت منابع آب هستند که در فصل های مربوط ارائه شده اند. مفاهیم احتمال ها، عدم قطعیت و تحلیل حساسیت که آگاهی از آنها برای انجام مطالعات در مسائل عملی منابع آب، ضروری است، به روشنی و سادگی در کتاب آمده است. همچنین از آنجا که پیامد مدیریت منابع آب تحلیل تصمیم گیری است، مفهوم تحلیل تصمیم گیری چند معیاره در کتاب بحث شده است. مثال های واقع بینانه ای که جنبه های مختلف منابع آب (اعم از کمی و کیفی) را در بر می گیرند به تعداد کافی ارائه شده اند که خوانندگان کتاب، این مثال ها را در تمامی زمینه های منابع آب، مفید و مؤثر خواهند یافت.»
کتاب «برنامه ریزی و مدیریت سامانه‌های منابع آب» را «امید بزرگ حداد»، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران، «پریسا سادات آشفته»، دارای دکتری مهندسی منابع آب از دانشگاه تهران، و «سمانه سیف اللهی آغمیونی»، دارای دکتری مهندسی منابع آب از دانشگاه تهران، ترجمه کرده اند که در 14 فصل و پنج پیوست و در دو جلد منتشر شده است.نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:9 | لینک  | 

لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

مجموعه ای از کتاب های الکترونیکی رایگان

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 15:0 | لینک  | 

معرفی کتاب: آلودگیهای زیست محیطی و راهکارهای کنترل آنها(با تاکید بر روش های جدید)

تالیف: امیرمحمدامامی راد- نسرین چوبکار- شیوا حسینی

انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر

چاپ اول: 1390

کتاب در سیزده فصل و 197 صفحه تهیه شده است. عناوین فصل های کتاب به شرح زیر می باشد:

فصل اول : آلودگی و کاهش آن، فصل دوم مسمومیت آفرینی شیمیایی، فصل سوم : ارزیابی خطر احتمال، فصل چهارم : آلودگی هوا، فصل پنجم : تغییرات جهانی آب و هوا، فصل ششم : آلودگی آب ، فصل هفتم تصفیه آب ، فصل هشتم : اندازه گیری کیفیت آب ، فصل نهم : مواد زاید جامد، فصل دهم : زباله های خطرناک، فصل یازدهم : انرژی ، فصل دوازدهم : پایداری تجمع بیولوژیک و سمیت(PBT) ، فصل سیزدهم : انتشار صفر، ضایعات صفر

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:29 | لینک  | 

عنوان : كاربرد فلوتاسيون در محيط زيست
زير عنوان : تصفيه پساب هاي صنعتي و بازيابي باطله هاي معدني
مولف : دكتر احمد خدادادي، مهندس رحمان احمدي
 
 
خلاصه (از مقدمه مولفین) : اين اثر، اولين كتابي است كه بطور جامع در زمينه كاربرد روش فلوتاسيون در محيط زيست به رشته تحرير در آمده است. كتاب حاضر كه در هشت فصل براي دانشجويان و كارشناسان رشته هاي مهندسي فرآوري مواد معدني، مهندسي محيط زيست، مهندسي شيمي و مهندسين عمران- محيط زيست تنظيم شده، نتيجه تلاش مؤلفين در جهت رفع كمبود منابع موجود در اين زمينه مي باشد. در نگارش اين كتاب سعي شده است كه مطالب به گونه اي بيان شود كه درك و مفهوم آن براي خواننده آسان باشد.
فصل اول کتاب كه تحت عنوان "مروري بر فرآيند فلوتاسيون در محيط زيست" ارائه شده، علاوه بر معرفي روش هاي مختلف فلوتاسيون (معمول و نوين) مورد استفاده در محيط زيست، به موضوعات ديگري نظير فرآيند و مكانيزم حذف ناخالصي ها از پساب هاي صنايع و عوامل مؤثر بر تصفيه پساب ها پرداخته شده است. فصل دوم تا هفتم اين كتاب به جنبه هاي كاربردي روش هاي مختلف فلوتاسيون در تصفيه پساب هاي صنايع مي پردازد. در فصل هشتم كاربرد روش هاي فلوتاسيون جهت بازيابي باطله هاي معدني مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:36 | لینک  | 

عنوان کتاب: تنفس در هوای تازه

نوشته جورج اورول ، ترجمه زهره روشنفکر

چاپ اول : تهران،۱۳۹۰

 

من جورج اورول را با دو کتاب زیبای قلعه حیوانات و 1984می شناختم او در این کتاب ها مدل حکومتی آرمانی که در نیمه نخست سده بیستم بسیار محبوب بود را به چالش کشید. در واقع هر دو کتاب مزرعه حیوانات و هزار و نهصد و هشتاد چهار دارای یک محتوا در نقد مدل حکومت کمونیستی می باشند و تنها فرم دو کتاب متفاوت بوده است. اما کتاب «تنفس در هوای تازه» اثر دیگر این نویسنده بنام انگلیسی که دو سال قبل به فارسی برگردانده شده است، هفتمین رمانِ اورول هست كه با عنوان «Coming Up for Air»  در سال ۱۹۳۹ و در حین جنگ جهانی دوم منتشر شد. این رمان حال و هوای انگلستان پیش و پس از جنگ را با هم مقایسه می‌کند. راوی این داستان مخاطب را به سال‌ها قبل می‌برد تا از آرزوهای بر بادرفته‌ای سخن بگوید كه جنگ جهانی در از بین رفتن آن‌ها بی‌تاثیر نبوده است.

در این رمان، جورج اورول به ستایش دنیای قدیم و زمانی که هنوز طبیعت و طراوت زندگی جای خود را با جنگلی از ساختمانهای بلند و هواپیماها و اتومبیل ها عوض نکرده و انسان گرفتار این جنگل دود و آهن نشده بود، می پردازد. راوی داستان می خواهد پس از همه ی دغدغه های مادی و حتی گرفتاری های زندگی کادربندی شده خانوادگی به خاطرات دوران کودکی اش پناه ببرد اما وقتی به زادگاهش باز می گردد متوجه می شود آن دنیای بکر چنان دستخوش تغییر شده که نه تنها خودش در میان ساکنین امروزش بیگانه است؛ بلکه همه چیزآنجا برای او هم ناآشناست! تمام نشانه های دوران قدیم از بین رفته، جویبارها و برکه ها خشک شده و تبدیل به چاله های زباله شده اند:

 « برای ساعت ها در ذهنم در دنیایی که درآنجا نبود قدم می زدم. من قدم هایم را می شمردم؛ من به پایین پیاده رو می رفتم و فکر می کردم بله اینجا باید فلانجا باشد و یا اینجا از مزرعه فلانی شروع می شود. آن پمپ بنزین در واقع یک درخت چنار است. من باور نمی کنم هیچکسی که در اینجا به دنیا آمده باشد باور کند که این خیابانها در بیست سال پیش همگی مزرعه بوده اند. گویی همه روستاهای این منطقه با یک نوع فوران آتشفشانی نابود شده بود.»

مخاطب در سراسر این كتاب با احساس نوستالژیک نویسنده همراه می‌شود و به همراه او به میان خاطرات و تجربه های گذشته می‌رود. « من مطمئنم که حالا آب تایمز همچون گذشته نیست. رنگش بطور کامل فرق کرده است. من آب تایمز را به یاد می آورم که سبز و زلال بود و شما می توانستید ته آن و ماهی هایی را که درونش شنا می کردند ببینید. حالا شما تا سه اینچی درون آب را نمی توانید ببینید. تمامش به رنگ قهوه ای و کثیف است با قشری از روغن که از قایق های موتوری بیرون می آید و تمام روی آب را پوشانده؛ دیگر به زباله ها و کاغذپاره هایی که روی آب شناورند اشاره ای نمی کنم.»

همه جورج اورول را به عنوان یک منتقد سیاسی و اجتماعی می شناسند که اوج داستانهای انتقادی اش همان مزرعه حیوانات است، اما در این کتاب، اورول بر علیه پیشرفت و تکنولوژی و مرگ ارزش های انسانی می نویسد و انسان وازده امروزی را به آرامش نوستالژیکی دعوت می کند که پیش از ظهور تجدد و فرهنگ مصرفی وجود داشته، او در این رمان برای از بین رفتن همه ی آنچه در طبیعت و زندگی انسان دیروز وجود داشت اظهار تاسف می کند و برای آینده چنین دنیایی ابراز نگرانی می کند.

علاوه بر مزرعه حیوانات و 1984، کتاب های آس و پاس در پاریس و لندن، روزهای برمه، جاده ای به سمت اسکله ویگن و دختر کشیش از دیگر آثار این نویسنده شهیر انگلیسی هست که در سن 46 سالگی به دلیل بیماری ریوی درگذشت.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:3 | لینک  | 

معرفی کتاب : راهنمای کاربردی مخاطرات، ایمنی و بهداشت در امور پژوهشی و آزمایشگاهی

جلد دوم: آشنایی با مخاطرات تجهیزات آزمایشگاهی و نمونه برداری

مولفین: دکتر نیما پورنگ، مهندس مهرناز بنی اعمام، دکتر عباسعلی مطلبی

چاپ اول : 1391

ناشر: موسسه تحقیقات شیلات ایران- مدیریت اطلاعات علمی

 

با توجه به اینکه امروزه در انجام بسیاری از امور (بویژه مشاغل علمی و تخصصی) بکارگیری فن آوری های نوین و پیچیده الزامی می باشد، لذا مخاطرات بالقوه ناشی از محیط کار و خسارات جبران ناپذیر احتمالی، به دغدغه فکری بسیاری از متخصصین ایمنی محیط کار مبدل شده است. بررسی ها نشان می دهد که محیط های آزمایشگاه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری های جدید در ابزار و وسایل آزمایشگاهی بیشتر از محیط های صنعتی در معرض مخاطرات و حوادث ناشی از کار قرار دارند. به منظور کاهش آمار حوادث در محیط های آزمایشگاه و ایجاد محیطی امن  و در نتیجه کاهش هزینه های مربوطه، افزایش بهره وری و از همه مهمتر حفاظت و صیانت از کارکنان، در ایمنی باید رویکرد پیشگیرانه مدنظر قرار گیرد.

این کتاب شامل چهار فصل  و 212 صفحه است . فصل نخست «ایمنی دستگاهها و تجهیزات آزمایشگاهها» را مطرح می کند.فصل دوم به موضوع «ایمنی هنگام نمونه برداری» می پردازد. سومین فصل «ایمنی و کنترل مدیریت دفع مواد زائد پسماندهای شیمیایی آزمایشگاه» و فصل چهار« ایمنی و حوادث آزمایشگاه» را تشریح می نماید.

مطالعه این کتاب کاربردی و مفید در حوزه ایمنی و بهداشت آزمایشگاهی را به متخصصین، پژوهشگران و کارشناسان آزمایشگاه توصیه می کنم.

مطلب مرتبط در وبلاگ:

جلد اول کتاب راهنمای کاربردی مخاطرات ایمنی و بهداشت در امور آزمایشگاهی

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:32 | لینک  | 

اخیراً کتاب "زندگی در پیش رو" نوشته رومن گاری با ترجمه زیبای خانم لیلی گلستان را خواندم، غیر از زیبایی مسحورکننده کتاب که یک نفس آن را تا پایان خواهید خواند، بخشی از کتاب بی نهایت توجهم را به خود جلب کرد، آن بخش از کتاب که قهرمان پسر ـ  مومو ـ  رو به روی دستگاه مونتاژ فیلم نشسته و فیلم به عقب بر می گردد و پسر هم به یاد زندگی گذشته اش می افتد ..... ، و برگشتن به گذشته ها گاهی چقدر خوب است!

«همه چیز به عقب برمی گشت. مرده ها زنده می شدند و عقب عقبکی سرجایشان بر می گشتند. اتومبیل ها عقب عقبکی می رفتند و سگ ها هم عقبکی می دویدند. خانه هایی که فروریخته و تل خاک شده بودند دوباره جمع می شدند و با یک حرکت جلوی چشم آدم از نو ساخته می شدند. گلوله ها از بدن بیرون می آمدند و به داخل مسلسل ها برمی گشتند و قاتل ها عقب می رفتند و عقب عقبکی از پنجره پایین می پریدند . وقتی آبی ریخته شده بود دوباره بلند می شد و توی لیوان می رفت. خونی که ریخته شده بود دوباره داخل بدن می شد و دیگر هیچ کجا نشانه ای از خون نبود. زخم ها بسته می شدند ..... یک دنیای وارونه راستکی بود و این قشنگ ترین چیزی بود که توی این زندگی کوفتی دیده بودم.»۱

این پاراگراف از کتاب را چند بار خواندم و در دل آرزو کردم که ای کاش برای محیط زیست امروز ما، که در همه بخش هایش دچار تصلب شده و به مدد طرح های فوریتی هم ضربان قلبش تنظیم نمی شود اینگونه می شد.

اگر آب به تالاب های رو به موت بازمی گشت و آلودگی رودخانه ها محو می شد.  اگر همه ی زباله ها جمع می شدند و دشت ها و جنگل ها و سواحل بازهم زیبا، پاک و بهشتی بنظر می رسیدند، اگر دود ماشینها و کارخانجات به اگزوز و دودکش ها برمی گشت و خودروهای محبوس در انبوه ترافیک از هم فاصله گرفته و کم و کمتر می شدند، اگر ذرات معلق کمتر از دو ونیم میکرون از ریه های کودکان معصوم ما بیرون می آمدند، اگر یک به یک بلوک های سیمانی تنیده در هم فرو می ریختند و جایشان باغات کهنسال و سرسبز قد می کشیدند. اگر......... ،اگر می شد حداقل به وضعیت محیط زیست ده سال قبل بر گشت!!!!

اصلا این فیلم را به عقب برگردان

آن قدر که پالتوی پوست پشت ویترین

پلنگی شود که می دود در دشت های دور

آن قدر که عصاها پیاده یه جنگل برگردند

و پرندگان دوباره بر زمین....... بر زمین/۲

۱کتاب زندگی در پیش رو رومن گاری ترجمه لیلی گلستان نشر بازتاب نگار 

۲گروس عبدلملکیان

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 21:14 | لینک  | 

سایت everblue اسامی نه کتاب تاثیرگذار محیط زیستی را به نام های زیر اعلام نموده است. اسامی کتابها عبارتند از :  

1) Silent Spring by Rachel Carson

کتاب بهار خاموش نوشته راشل کارسون ترجمه وهابزاده، کوچکی،علیزاده؛ انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد  

2) A Sand County Almanac by Aldo Leopold

3) Walden by Henry David Thoreau

  4)The Outermost House by Henry Beston

  5) An Inconvenient Truth by Al Gore

6) Cradle to Cradle by William McDonough & Michael Braungart

7) Hot, Flat, and Crowded: Why We Need a Green Revolution--and How It Can Renew America by Thomas Friedman

8) Plan B 4.0: Mobilizing to Save Civilization by Lester Brown

کتاب«پلن B» با نام نجات محیط زیست به قلم  لستر براون، با ترجمه حمید طراوتی؛ انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد

9) Eaarth: Making a Life on a Tough New Planet by Bill McKibben

همانطور که ملاحظه می فرمایید از میان کتابهای بالا تنها دو کتاب به فارسی ترجمه شده اند. در صورت علاقمندی می توانید مطلب را در لینک زیر مطالعه نمایید.

Great Reads About Sustainability

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:14 | لینک  | 

معرفي كتاب : فن آوري هاي كاربردي در پايش كيفي هواي محيط

تاليف: شهرام سپهرنيا، ابوالفضل فراهاني

انتشارات انديشمند

تابستان 1391

بخشي از مقدمه مولفين:  پيش از انقلاب صنعتي، آلودگي هواي ناشي از فعاليت هاي انساني محدود بود و فعاليت ها و فرايندهاي خودپالايي طبيعي آن را برطرف مي ساخت . با بروز انقلاب صنعتي و مصرف فزاينده ي سوخت هاي فسيلي در صنعت، به يكباره تراز آلاينده هاي هوا فراتر از حد خودپالايي طبيعي فزوني يافت و در نتيجه، معضلات آلودگي هوا شروع شد. از آن زمان تاكنون با توسعه ي مرزهاي دانش، با پيدايش فن آوري هاي نوين و كارآمد، محدوديت هاي پيش روي بشر در بهره برداري از منابع طبيعي به عنوان مواد خام جهت توليد محصولات و كالاهاي متنوع و ارائه خدمات ، رفته رفته برداشته شد. در اين ميان تنوع استفاده از مواد اوليه، تنوع فرايندها و تنوع كالاها و فرآورده هاي توليدي، طيف متنوعي از آلاينده ها را وارد محيط زيست و از جمله هوا ساخت. هرچه دايره پ‍ژوهش هاي انسان فراتر مي رود، تركيبات آلاينده جديدتري شناخته مي شوند و اثرات سوء آن ها بر انسان و جانداران بيش از پيش نمايان مي شود.

با توجه به ماهيت سيال بودن هوا بحث آلودگي هوا از اهميت خاصي برخوردار مي گردد چرا كه به راحتي آلاينده ها تحت تاثير وزش باد از محل انتشار خود به مناطق ديگر منتقل مي شوند و اين امر گاهي در مقياس فرامرزي، منطقه اي و حتي قاره اي رخ داده و باعث بروز بحران هاي زيست محيطي، اجتماعي، اقتصادي و سياسي در سطوح مختلف جهاني مي گردد. پديده خشكسالي و گرد وغبار به معضل مشترك كشورهاي منطقه به وي‍ه ايران، عراق، عربستان، سوريه و تركيه بدل گرديده به طوري كه پديده ريزگردها كه زماني به مقياس كشوري محدود مي شد با درنورديدن مرزهاي كشورها اكنون به بحران منطقه اي تبديل شده است.

هرگونه برنامه ريزي جهت  كنترل آلودگي هوا نيازمند شناخت و بكارگيري فن آوري هاي مناسب جهت پايش كمي و كيفي آلاينده هاي هواست.

مولفين در تدوين اين كتاب سعي نموده اند رايج ترين و كاربردي ترين فنون پايش كيفي هواي محيط را مطابق استانداردها و مراجع بين المللي و روز دنيا معرفي نمايند. در تهيه اين كتاب علاوه بر لحاظ نمودن سرفصل هاي گرايش هاي مختلف رشته هاي محيط زيست و بهداشت محيط، تلاش شده است تا مسائل كاربردي كارشناسان محيط زيست در حوزه پايش آلودگي هوا نيز مورد توجه قرار گيرد.

 كتاب مشتمل بر هفت فصل و 504 صفحه است. (فصل اول: وي‍ژگي هاي اتمسفر و آلاينده هاي اتمسفري- فصل دوم : اثرات آلودگي هوا بر موجودات زنده و اشياء- فصل سوم: توصيف آلاينده هاي هوا- فصل چهارم: نمونه برداري هوا- فصل پنجم : پايش كيفي هواي محيط- فصل ششم:  روش هاي اندازه گيري و آناليز آلاينده هاي هوا- فصل هفتم : كنترل آلودگي هوا)

مطالعه اين كتاب را به كارشناسان و متخصصان محيط زيست و آلودگي هوا توصيه مي كنم.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:27 | لینک  | 

 

عنوان كتاب : راهنماي كاربردي مخاطرات، ايمني و بهداشت در امور پژوهشي و آزمايشگاهي

جلد اول : آشنايي با انواع مخاطرات و ارگونومي در آزمايشگاه

مولفين : دكتر نيما پورنگ- مهندس مهرناز بني اعمام

ناشر :موسسه تحقيقات شيلات ايران- مديريت اطلاعات علمي

چاپ اول : 1389

این کتاب ارائه اطلاعات علمی مناسب برای تمامی افرادی است که به طور مستمر یا موقت در آزمایشگاه‏ها، به ویژه آزمایشگاه‏ های مختلف مراکز پژوهشی و آموزشی مشغول بکار می‏باشند. در تدوین این کتاب تلاش شده است با بهره‏ گیری از منابع علمی متنوع و استفاده از تصاویر و شکل‏های مرتبط، ضمن ارتقای آگاهی‏های عمومی پرسنل شاغل در آزمایشگاه‏ ها در زمینه‏ های مورد نظر، اطلاعاتی کاملا کاربردی و مفید در اختیار آنها قرار گیرد.

کتاب مشتمل بر 10 فصل و دربرگیرنده مباحثی از جمله تعاریف و مفاهیم، ساختمان آزمایشگاه، کمک‏ های اولیه، عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط کار آزمایشگاه، حمل و نقل و نگهداری مواد شیمیایی، خطرات گروه‏ های مختلف مواد شیمیایی، عوامل بیولوژيک محیط کار آزمایشگاه، ارگونومی در آزمایشگاه و تجهیزات حفاظت فردی می‏باشد.

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:24 | لینک  | 

برگردان فارسی کتاب «مدیریت سیلاب شهری»(روش های غیر سازه ای) نوشته «ایوان آنجلوکوویک» در 136 صفحه از سوی انتشارات البرز فردانش منتشر شد. به گزارش شبکه خبری آب ایران، این کتاب را محمد ابراهیم بنی حبیب،دانشیار دانشگاه تهران؛ شکور سلطانی، مدرس دانشگاه و کارشناس رسمی دادگستری؛ و آذر عربی، عضو هیأت علمی موسسه پژوهشی مهندسی مدیریت منابع آب رایان پژوه، به فارسی ترجمه کرده اند.
این کتاب شامل یازده فصل است که «منشأ، وضعیت و دورنمای وضعیت سیل»، «مدیریت یکپارچه سیل شهری»، «تسکین سیل»، «سیاست های کاربری اراضی و توسعه»، «پیش بینی و هشدار سیل»، «مدیریت بلایای طبیعی»، «ضد سیلاب کردن»، «مسائل حقوقی و نهادی»، مشارکت همگانی مستقیم»، «تأمین مالی مدیریت سیل»، «اثرات محیطی سیل زدگی» و «خلاصه»، عنوان فصل های آن است.


مولف این کتاب در پیش گفتار آن نوشته است:« مخاطبان اصلی این راهنما، متخصصان بخش دولتی در همه سطوحی هستند که اقدامات مربوط به تسکین سیلاب و برنامه ریزی آن را به عهده دارند. مهندسان مشاور، برنامه ریزان شهری، مدرسان و قانون گذاران نیز ممکن است بتوانند از این راهنما به منظور گسترش دامنه کار خود به طور مفید استفاده کنند.»
از ویژگی های برجسته این کتاب، تأکید آن بر مسائل غیرسازه ای در مدیریت سیلاب همچون ارتباطات، اثرات اجتماعی سیل زدگی، مشارکت عمومی و آموزش و اطلاع رسانی همگانی است.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:10 | لینک  | 

همزمان با مراسم یادبود یکی از مترجمان کتاب «بوم شناسی اجتماعی مدیریت منابع آب» در شرکت مدیریت منابع آب ایران، از این کتاب رونمایی شد. به گزارش شبکه خبری آب ایران، این کتاب را «راندال کریگ»، از گروه جامعه شناسی کشاورزی و توسعه دانشگاه ساسکاچوان کانادا، تألیف کرده و شیما مرادی، میترا عزیزی نژاد و علی پورخیری آن را ترجمه کرده اند.


کتاب «بوم شناسی اجتماعی مدیریت منابع آب»، مطالعه ای در مورد فعالیت های کشاورزی و کیفیت آب در کانادا است و در 193 صفحه ترجمه شده و از سوی انتشارات پویه مهر اشراق و روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران منتشر شده است.
شیما مرادی، از مترجمان این کتاب و کارشناس دفتر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران، روز جمعه بیست و ششم مهرماه 1392 در سانحه دلخراش اتومبیل درگذشت. وی متولد 1359 در کرمانشاه، دارای مدرک کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه علم و صنعت ایران بود و از زمستان 1388 به عنوان مترجم دفتر روابط عمومی و امور بین الملل و نیز مدرس دوره های زبان انگلیسی، با شرکت مدیریت منابع آب ایران همکاری می کرد.
این کتاب در شش فصل تألیف شده و شامل مباحثی در خصوص «جامعه شناسی شیوه های زراعی و کیفیت آب»، «منابع کشاورزی و زمینه تصمیم گیری کشاورزان»، «شیوه های زراعی، کیفیت آب و خطراتی برای بهداشت زیست بوم»، «دغدغه های زیست محیطی کشاورزان»، « بوم شناسی اجتماعی مدیریت منابع آب» و «پیشنهاداتی برای یک کشاورزی پایدارتر» است.
در پشت جلد این کتاب آمده است: «اصطلاح بوم شناسی اجتماعی به این موضوع اشاره می کند که چگونه بررسی انتقادی از روندهای اجتماعی، سیاسی و تولیدی، می تواند منجر به ایجاد یک رویکرد بوم شناختی و اخلاقی در جامعه شود. این مطالعه در پی یافتن پیوندهای میان فرهنگ کشاورزی و تغییرات در محیط های محلی اجتماعی و طبیعی است.»

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:30 | لینک  | 

نام کتاب : انسانیت: تاریخ اخلاقی سده بیستم

تالیف: جاناتان گلاور

ترجمه: افشین خاکباز

ویراستار: خشایار دیهیمی

نشرآگه

چاپ یکم- پاییز ۱۳۹۲

 

اگر در تعطیلات پیش رو مجالی برای خواندن کتاب یافته اید كتاب تاثیرگذار و آموزنده «انسانيت: تاريخ اخلاقي سده بيستم» را بخوانید. جاناتان گلاور در اين كتاب از اخلاق براي طرح پرسش هايي در برابر تاريخ استفاده مي كند و تلاش دارد متقابلاٌ از تاريخ براي ارائه تصويري از استعدادهاي پنهان انسان استفاده كند كه با اخلاقيات در ارتباط است. به گفته مايكل كرلين، آنچه «گلاور» در اين كتاب ارائه مي دهد واقعیتی هولناك است، ولي به دليل معنايي كه سعي مي كند به آن ببخشد جذاب و آموزنده نيز هست. کتاب با ذهنیتی فلسفی و اخلاقی نوشته شده و هر اتفاق و تحول تاریخی را به پرسش می‌گیرد. به‌راستی جایگاه منافع شخصی، قضاوت‌ها و قساوت‌های فردی، قواعد عرفی جوامع و مسوولیت‌پذیری‌ها و... چه تاثیری در شکل‌گیری فجایع انسانی و فروپاشی قواعد اخلاقی داشته‌اند؟  نویسنده کتاب می‌خواهد با رویکردی استدلالی و با معیار اخلاق، به نقل و نقد تاریخ بپردازد.

اکثر مردمان اروپای سالیان آغازین سده ی بیستم اقتدار اخلاقیات را پذیرفته بودند، ایمانوئل كانت نوشته بود دو چيز ذهنش را از ستايش و احترام لبريز مي‌كند: يكي آسمان پرستاره بر فراز سر و ديگري قانون اخلاقي در قلب و يك قرن بعد در همراهي با كانت، لرد اكتون نيز تاكيد كرد كه انديشه‌ها دگرگون مي‌شوند، رفتارها تغيير مي‌كنند، عقايد برمي‌خيزند و فرومي‌ريزند، ولي قانون اخلاق بر صخره‌هاي ابديت نبشته است. اما نه به باور كانت و نه اكتون، جهان ما در پايان سده بيستم، به باور نيچه به «بحران اقتدار اخلاقيات»نزديك‌تر شده است: گويي اكنون ديگر قوانيني كه بر صخره‌هاي ابديت نبشته شده، كمي رنگ باخته است! هنوز فراموش نكرده‌ايم كه آغاز سده بيستم خوش‌بيني برخاسته از روشنگري، تصويري را براي ما ترسيم مي‌كرد كه گویی شیپور عقب نشینی سپاه شرارت و وحشیگری بشر به صدا در آمده و گسترش چشم‌انداز انساني و علمي به رنگ‌باختن جنگ و ساير شكل‌هاي بي‌رحمي و بربريت منجر شده و چنين رخدادهايي را در تالار وحشتي كه بخشي از موزه گذشته بدوي بود، به بايگاني تاريخ مي‌سپرد. چنين توقعات و انتظاراتي سبب شد تا قرن هيتلر، استالين، پل پت و صدام حسين ما را بی نهایت غافلگير كند؛ و بیندیشیم که آتشفشان‌هاي به ظاهر خاموش واقعاٌ خاموش نبوده اند. (و اكنون ‌بار ديگر فجایع انساني در كشورهاي عربی به ويژه مصر و سوريه را در نظر آورید!) 

فروپاشي اخلاقيات در قرن بیستم با اسطوره‌زدايي از طبيعت و تقدس‌زدايي از گفتارهاي متافيزيك و با سويه‌هاي عقل‌گرايي محض و انسان‌محوري، و برجاي نشاندن انسان بر تخت آسماني‌اش موجب شد تا انسان عملاٌ در برابر انسان قرار گیرد: جنگ جهاني اول، جنگ جهاني دوم، حمله اتمي به هيروشيما و ناکازاکی، حمله موشكي به درسدن آلمان، جنگ ویتنام، فجايع انساني در كشورهاي آفريقايي، اروپايي، امريكايي و آسيايي و... همه و همه يكي پس از ديگري واقعيت انسان مدرن را


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:34 | لینک  | 

کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی محیط‌ زیست» تالیف ساتن، به ترجمه صادق صالحی، مفاهیم کلیدی و اساسی این علم را به سبکی ساده و خواندنی بیان کرده است. به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، نویسنده این کتاب در 9 فصل، مفاهیم کلیدی و اساسی جامعه‌شناسی محیط زیست را به سبکی ساده و خواندنی ارایه کرده است.
 
فصل‌های مختلف کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی محیط‌ زیست» به موضوعات کلیدی همچون شناخت محیط زیست، محیط زیست طبیعی و انسانی، سیاست و محیط زیست، آلودگی محیط زیست، پایداری محیط زیست و محیط زیست جهانی پرداخته است. در ادامه این کتاب، به مسایل زیست‌محیطی نظیر تغییرات آب و هوا و گرم شدن جهانی، تخریب لایه ازون، از بین رفتن گونه‌های زیستی، تخریب جنگل‌ها، تخریب محیط زیست و انواع آلودگی‌ها با اتخاذ رویکردهای اجتماعی  اشاره شده است.
 
کتاب حاضر به ‌عنوان منبعی جامع برای دانشجویان جامعه‌شناسی و دیگر رشته‌های مرتبط با محیط زیست از جمله رشته‌های جغرافیا، علوم محیطی، آموزش محیط زیست، کشاورزی، منابع طبیعی، معماری و شهرسازی محسوب می‌شود.

چاپ نخست کتاب «درآمدی بر جامعه‌شناسی محیط‌ زیست» با شمارگان یک‌هزار نسخه در 296 صفحه، به قیمت شش هزار و 500 تومان از سوی انتشارات سمت منتشر شده است.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 14:21 | لینک  | 

 برای دریافت متن کامل کتاب لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

مجموعه قوانین مقررات ضوابط و استانداردهای محیط زیست انسانی

مطالب مرتبط در وبلاگ: 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:57 | لینک  |