جیوه و آمالگام دندانپزشکی تهدیدی برای محیط زیست 

سایر مطالب مرتبط در وبلاگ: 

آمالگام دندانپزشکی تهدیدی برای محیط زیست

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:5 | لینک  | 

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در جلسه هیات دولت کارنامه مدیریت سبز دستگاهها ارائه شد، گفت: براساس تکلیف ماده 190 قانون برنامه پنجم کلیه دستگاه‌های اجرایی موظف هستند، به منظور کاهش اعتبارات هزینه‌های دولت، سیاست‌های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست را با اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات شامل کاغذ، کاهش مواد زاید جامد و بازیافت در ساختمان‌های و وسایط نقلیه انجام دهند.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) ؛ معصومه ابتکار افزود : گزارش عملکرد دولت به تفکیک دستگاهها روزگذشته توسط سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه هیات وزیران ارایه و کارنامه اختصاصی سال 92 هر دستگاه به وزیر یا رییس سازمان مربوطه تحویل داده شد.

وی افزود: گزارش گیری و تهیه کارنامه توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.

معاون رییس جمهور گفت: در این گزارش، دستگاهها براساس میزان تحقق اهداف تعیین شده رتبه بندی شده اند که شامل کاهش مصرف آب 10 درصد، کاهش مصرف برق 5 درصد، کاهش مصرف سوخت 15 درصد و کاهش مصرف کاغذ 3 درصد است.

ابتکار با اشاره به کارنامه منتشر شده گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به همراه سازمان های تبلیغات اسلامی و اسناد و املاک کشور در رتبه نخست قرار گرفته و به میزان 100 درصد به اهداف تعیین شده دست یافته اند. سپس به ترتیب سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری با 80 درصد، وزارت نفت با 62 درصد، وزارت راه و شهرسازی با 61 درصد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 60 درصد، وزارت ارتباطات و فناوری با 55، وزارت امور خارجه، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز سازمان بنیاد شهید با 50 درصد در رتبه های بعدی هستند.

وی افزود: سایر دستگاهها نیاز به تلاش بیشتری برای کسب حداقل های مدیریت سبز دارند و البته نام برخی دستگاهها به دلیل عدم دریافت به موقع گزارش در این کارنامه درج نشده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ارایه این کارنامه که بعد از سال ها توقف مجددا از سر گرفته شده، نشانگر این است که دولت یازدهم اراده قوی برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش هزینه های جاری در دستگاههای دولتی و حفاظت از محیط زیست دارد.

وی گفت : در شرایطی که دولت بارها از مردم درخواست کرده تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و الگوی مصرف سوخت را اصلاح کنند اینک با گزارش عملکرد خود برای عموم در این زمینه پیشقدم شده است.

معاون رییس جمهور یادآور شد که این رتبه بندی در ارزشیابی عملکرد دستگاههای دولتی تاثیرگذار خواهد بود.


نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:48 | لینک  | 

 

مديريت تركيبات PCBs و روش هاي امحاء آن

ساير مطالب مرتبط در وبلاگ:

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:13 | لینک  | 

‌محققان یکی از شرکتهای مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی موفق به طراحی و ساخت سیستم ضدعفونی کننده زباله‌های عفونی و بیولوژیک از طریق تولید اکسیژن فعال و محیط پلاسما شدند.دکتر مهراد فوج لعلی، استاد گروه مهندسی برق دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارومیه و مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایسنا منطقه آذربایجان غربی، در تشریح این سیستم ضدعفونی کننده اظهار کرد: این سیستم قادر است با امواج مایکروویو با توان 6.7 کیلووات طی مدت 30 دقیقه حداقل هزار لیتر زباله عفونی را ضد عفونی کند.

وی افزود: در این روش ابتدا زباله‌ها را خرد کرده سپس با بخار آب آن را مرطوب می‌کنیم و آنها را در معرض یون منفی اکسیژن یا همان اکسیژن فعال قرار می‌دهیم.فوج لعلی با بیان اینکه در روش‌ پیشین از سیستم اتوکلاو برای ضدعفونی این زباله‌ها استفاده می‌شده است، تصریح کرد: از آنجا که در سیستم اتوکلاو عملیات ضد عفونی با شدت بخار صورت گرفته و بخار آب توان نفوذ به درون اجسامی مانند کیسه خون و لوله آزمایش را ندارد، نمی‌توان از این روش که درصد ضد غفونی کنندگی بالایی ندارد، استفاده کرد.

وی با اشاره به این که تمامی کشورهای پیشرفته جهان از این تکنولوژی برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی استفاده می‌کنند، خاطر نشان کرد: قدرت نفوذ بالا به درون لایه‌های اجسام، توان بالا در ضد عفونی کنندگی بالای هزار لیتر در 30 دقیقه و درصد ضدعفونی کنندگی بالا (100 درصد) از جمله ویژگی‌های استفاده از اکسیژن فعال در ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی است. مدیرعامل شرکت سازنده این دستگاه اظهار کرد: کشورهایی مانند آلمان و سوئیس برای ضدعفونی کردن زباله‌های عفونی بیمارستان‌ها و کلینیک‌های خود از این سیستم استفاده می‌کنند که خوشبختانه با ساخت این دستگاه در کشور، ایران به عنوان نخستین کشور صاحب این دانش فنی در قاره آسیا مطرح شده است.

وی با بیان اینکه این طرح دارای گواهی ثبت اختراع و تاییدیه علمی از پارک علم و فناوری آذربایجان غربی، دانشگاه ارومیه و مرکز تحقیقات مهندسی آذربایجان شرقی، آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست استاندارد ملی اروپا، سازمان غذا و داروی امریکا، گواهی ایزو 13485 و 9001 است، گفت: ساخت این دستگاه در مرحله تولید انبوه در محل پارک علم و فناوری استان آذربایجان غربی بوده و همچنین این طرح در جشنواره علم تا عمل سال 90 از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اسلامی ایران به عنوان طرح ملی انتخاب شده است.

فوج لعلی اظهار کرد: این دستگاه قابلیت صادر کردن به کشورهای مختلف دنیا بویژه کشورهای گرمسیر و حوزه خلیج فارس را داراست. مجری طرح با بیان این که جهت ساخت این دستگاه بیش از 300 میلیون تومان هزینه صرف می‌شود، گفت: نمونه خارجی سویسی این دستگاه در سال 88 به قیمت یک میلیارد و 850 میلیون تومان توسط وزارت بهداشت با دلار یک هزار تومانی خریداری شده است، این در حالی است که با تولید انبوه آن علاوه بر صرفه جویی ارزی، با صادرات آن به کشورهای خارجی شاهد ارزآوری برای کشور خواهیم بود.

وی همچنین از اجرای طرح ضدعفونی زباله‌های عفونی و بیولوژیک در شهرداری سلماس و نقده خبر داد و افزود: با راه‌اندازی سایت بی خطرسازی با مشارکت شهرداری‌های سلماس و نقده در این دو شهرستان، زباله‌های مراکز درمانی و بیمارستانی توسط این تیم تحقیقاتی ضدعفونی می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر مهرداد فوج لعلی، مهران محمدی آغجه قلعه، مهندس رضا نصرالهی نرکس آباد و رامان پیران از محققان این طرح هستند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 21:20 | لینک  | 

اصلاحیه منع کنوانسیون بازل در تاریخ 22 تیر ماه در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی تصویب شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام )، پیش از تدوین کنوانسیون بازل، در پی تدوین و اجرای قوانین زیست محیطی در زمینه محدود نمودن رهاسازی پسماندهای ویژه و جلوگیری از آلودگی ناشی از این پسماندها در کشورهای صنعتی و توسعه یافته، محدودیتهای زیادی برای صنایع در زمینه پسماندهای ویژه و اجبار به مدیریت آنها ایجاد گردید.

از این رو هزینه مدیریت و امحای اینگونه پسماندها در کشورهای توسعه یافته بمیزان چشمگیری افزایش یافت.

این گزارش می افزاید : تاجران مواد سمی در این زمان انتقال پسماندهای مذکور به کشورهای در حال توسعه و کشورهای اروپای شرقی را آغاز نمودند. متعاقباً عدم وجود امکانات مدیریت پسماندهای ویژه در این کشورها موجبات صدمات زیست محیطی و نگرانی جوامع بین المللی را پدید آورد.

از این رو در پاسخ به نگرانیهای بین المللی موجود در 22 مارس سال 1989 پیش نویس کنوانسیون بازل به منظور کنترل حمل و نقل برون مرزی پسماندهای خطرناک و دفع اصولی آنها توسط برنامه زیست محیطی سازمان ملل (UNEP) به تصویب رسید و از 5 می سال 1992 لازم الاجرا گردید.

براساس مفاد این کنوانسیون کلیه انتقلات برون مرزی پسماندهای ویژه در کشورهای عضو کنوانسیون تنها در صورت انجام رویه بازل مشتمل بر موافقت کشور مبدا و عدم وجود امکانات مدیریت زیست محیطی پسماندهای مذکور در کشور مبدأ قابل انجام است.

بنابراین گزارش ، در کشور جمهوری اسلامی ایران متن کنوانسیون 12 مهر ماه 1371 به تأیید شورای محترم نگهبان رسید و این تأیید 20 مهر ماه 1371 به مجلس شورای اسلامی ارائه ومورد تصویب نهایی قرار گرفت و 15 دیماه 1371 کشور جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون ملحق شد.

در سال 1994 در دومین کنفرانس اعضای کنوانسیون بازل تصمیم جلوگیری از حمل و نقلهای بین مرزی پسماندهای ویژه مشمول کنوانسیون بازل از کشورها عضو سازمان OECD به کشورهای غیر عضو این سازمان در قالب اصلاحیه منع مطرح شد و طرح آن در قالب اصلاحیه منع در سال 1995 در سومین کنفرانس اعضای کنوانسیون بازل مورد تصمیم گیری واقع شد.

اصلاحیه منع با هدف جلوگیری از انتقال بین مرزی پسماندهای ویژه از کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD)، اتحادیه اروپا و لیختن اشتاین به کشورهای درحال توسعه به عنوان بازوی کمکی کنوانسیون بازل در نیل به هدف این کنوانسیون که حفظ سلامت بشر و محیط زیست می باشد اعمال خواهد شد.

بدیهی است کشورهای توسعه یافته هنوز هم به دنبال امکانات بازیافت یا فراوری حاصل از نیروی کار ارزان قیمت موجود در کشورهای جهان سوم می باشند و با توجه به توسعه فناوریهای پاک صنعتی در این کشورها، اقدام به صادرات پسماند در مورد آن دسته از پسماندهای صورت می پذیرد که امحا یا بازیافت آنها موجب آلودگی محیط زیست می شود و امحا یا بازیافت اصولی آنها در کشورهای خودشان مستلزم صرف هزینه بالایی می باشد.

لذا صادرات پسماند از اینگونه کشورها به کشورهای درحال توسعه تنها موجب آسیب به محیط زیست و سلامت بشر می شود و تنها نتیجه آن منفعت اقتصادی است که برای کشورهای توسعه یافته حاصل می شود.

از جمله مزایای اصلاحیه منع کنوانسیون بازل ؛ ایجاد وحدت رویه در سطح بین الملل ، ارتقای مسئولیت پذیری کشورهای توسعه یافته در قبال کشورهای در حال توسعه در خصوص عدم صادرات پسماندهای ویژه ، ارتقای ایمنی کشورهای درحال توسعه یافته در برابر انتقال بی رویه پسماندهای ویژه به آنها و عدم وجود بار مالی برای کشور می باشد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:2 | لینک  | 

رئیس جمهور لایحه "تصویب کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه" را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، این لایحه به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست و منظور کارکرد سودمندانه جیوه در صنعت پزشکی و از طرفی تاثیر مخرب آن در سلامت انسان و محیط زیست و با توجه به تدوین ساز و کارهای حقوقی در خصوص کنترل مصرف آن در کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه و تامین منافع ملی کشور در مفاد آن، به تصویب هیئت وزیران رسیده است.

کنوانسیون میناماتا در مورد جیوه با 35 ماده و پنج پیوست تصویب شده و به دولت جمهوری اسلامی ایران اجازه می دهد تا اسناد تصویب را نزد امین اسناد تودیع نماید.

بر این اساس سازمان حفاظت محیط زیست مسئول اجرای کنوانسیون بوده و تغییر آن بر عهده دولت است .
همچنین رعایت اصل 139 قانون اساسی برای ارجاع هر گونه اختلاف به داوری در اجرای ماده 25 کنوانسیون ورعایت اصل 77 قانون اساسی برای هرگونه اصلاح کنوانسیون یا پیوست های آن در اجرای ماده 26 کنوانسیون الزامی است .
پیوست:
کنوانسیون منع استفاده از جیوه موسوم به میناماتا مهر سال 1392 در نشستی با حضور 139 کشور از جمله ایران در شهر کوماموتو ژاپن به امضا رسید و بر اساس آن کشورهای عضو مکلف شدند تا استفاده از جیوه و ترکیبات آن را در صنایع مختلف کاهش داده و تا سال 2020 میلادی به طور کامل حذف کنند.همچنین کشورهای توسعه‌یافته نیز متعهد شدند نسبت به همکاری‌های بین‌المللی و ارائه کمک‌های فنی و مالی و انتقال تکنولوژی‌های جایگزین جیوه به کشورهای در حال توسعه اقدام کنند.

سایر مطالب مرتبط :


کنوانسیون میناماتا درمورد جیوه با رویکرد امنیت زیست محیطی 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:32 | لینک  | 

از روز پنج شنبه ۸ اسفندماه، همزمان با آغاز نمایشگاه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال، کمپین «همراه طبیعت» اپراتور اول کلید می خورد.
به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، از هشتم تا پانزدهم اسفندماه(روز درختکاری)، با هدف فرهنگ سازی و کمک به حفاظت از محیط زیست کشور، همراه اول کمپین «همراه طبیعت» خود را آغاز می کند.
بر اساس این طرح، همراه اولی ها می توانند با فعال سازی «عدم چاپ قبض» و «خرید شارژ الکترونیکی» برای رسیدن به هوایی پاک و آسمانی فیروزه ای همراه طبیعت شوند.

مشترکین اعتباری همراه اول می توانند برای همراهی با این طرح، بجای خرید شارژ کاغذی، بصورت الکترونیک(سامانه ۹۹۹۰، سرویس جیرینگ، دستگاه های ATM، POS و ...) شارژ مورد نیاز خود را تهیه کنند.
همچنین مشترکین دائمی که حدود ۱۷ میلیون از مشترکین همراه اول را تشکیل می دهند، می توانند با عدم دریافت صورت حساب کاغذی، سهم به سزایی در حمایت از محیط زیست ایفا کنند.
مشترکین دائمی همراه اول علاوه بر پرتال، از طریق کد دستوری (USSD)، پیامک و تماس با ۹۹۹۰ نیز می توانند عدم چاپ قبض خود را اعلام کنند. این افراد با شماره گیری کد دستوری#۱۱۴*۱۱۱* یا ارسال عدد ۱۱۴ به سرشماره پیامکی ۱۱۱ و یا تماس با مرکز اطلاع رسانی ۹۹۹۰ می توانند عدم چاپ قبض خود را فعال کنند.
همراه اول روش هایی جایگزین برای رؤیت صورتحساب در نظر گرفته است. همراه اولی ها می توانند به جای دریافت قبض کاغذی، از روش های«مراجعه به پرتال»، «ارسال پیامک به ۹۹۰۰۰۹»، «تماس با سامانه ۹۹۹۰»، «ارسال عدد ۱۱۱ به سرشماره پیامکی ۱۱۱» و «شماره گیری کد دستوری #۱۱۱*۱۱۱*» اقدام کنند.
همراه اول در کمپین «همراه طبیعت» خود،‌ با تآکید بر اینکه اگر تمامی مشترکین دائمی، دریافت صورتحساب کاغذی خود را لغو کنند، سالانه از قطع ۳۴۶۸ درخت جلوگیری می شود؛ مشترکین خود را به مشارکت در این طرح طبیعت دوستانه دعوت کرده است.
علاقمندان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر، به غرفه این اپراتور در نمایشگاه فن آوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال (۸ تا ۱۱ اسفند، سالن ۳۸ نمایشگاه بین المللی تهران) و یا پرتال این شرکت به نشانی WWW.MCI.IR مراجعه کنند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:42 | لینک  | 

هفتمین همایش ملی و دومین همایش بین‌المللی مدیریت پسماند توسط سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور (مركز مطالعات برنامه‌ريزي شهري و روستايي) و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران و با مشارکت کمیسیون ملی یونسکو دوم و سوم اردیبهشت 1393در تهران برگزار می شود.

این همایش با توجه به اهداف و وظايف سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌هاي كشور در جهت تحقق مفاد قانون مدیریت پسماند و نيز به منظور ارائه آخرین دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و اجرایی در زمینه مدیریت پسماند، تاکید بر اهمیت ضرورت مدیریت بهینه پسماند در مناطق شهري و روستايي کشور و گسترش پژوهش‌های بنیادی و کاربردی و توسعه‌ای، روزآمدسازی آگاهی جامعه علمی و اجرایی از آخرین دستاوردهای علمی و فنی جهان در موضوع مدیریت پسماندها، ارتقای سطح فرهنگ عمومی اقشار مختلف مردم، مدیریت‌هاي شهری و روستايي و دستگاههای اجرایی مرتبط با موضوع مديريت پسماند و در نهايت تشویق و حمایت از پژوهشگران و متخصصان ذي‌ربط برگزار مي‌شود.
محورهای همایش عبارت است از:
1. مديريت جامع پسماند
2. مهندسي پسماند
3. اقتصاد پسماند
4. فرهنگ و آموزش
5. قوانين، مقررات و استانداردها
علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانند به وبسایت این همایش به نشانی زیر مراجعه کنند:

هفتمین همایش ملی و دومین همایش بین المللی پسماند

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:35 | لینک  | 

برای مشاهده نقشه جهانی پسماندهای برق و الکترونیک لینک زیر را ملاحظه نمایید. بر روی نقشه ایران را کلیک کنید و اطلاعات اجمالی از پسماندهای برق و الکترونیک را ملاحظه نمایید.

 E-Waste World Map

سایر مطالب مرتبط در وبلاگ:

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:46 | لینک  | 

This site consists of five resources for those working to foster sustainable behaviors, such as those involved in conservation, energy efficiency, transportation, waste reduction, and water efficiency. The site includes the complete contents of the book, Fostering Sustainable Behavior, as well as searchable databases of articles, case studies, and turnkey strategies

 برای مشاهده سایت لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

Fostering Sustainable Behavior

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:35 | لینک  | 

بانک جهانی اخیراٌ در گزارشی اعلام نموده است که شهرهای جهان سالانه ۱.۳ بیلیون تن پسماند جامد تولید می کنند و این میزان تا سال ۲۰۲۵ به ۲.۲ بیلیون تن افزایش خواهد یافت. حجم بالای پسماندهای تولیدی مشکلات عدیده ای را برای کشورهای مختلف در حال توسعه علی الخصوص کشورهای آسیایی پدیدآورده است. گزارش اجمالی زیر به مسائل مدیریت پسماند در چهار کشور آسیایي می پردازد.

Waste Management Issues in Asia

ساير مطالب مرتبط در وبلاگ:

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:36 | لینک  | 

سازمان حفاظت محیط زیست در اطلاعیه ای از هیئت‌های عزاداری خواست با توجه به اینکه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی خسارات جبران ناپذیری به محیط زندگی شهروندان وارد می کند، برای توزیع نذری از ظروف یکبار مصرف تجزیه پذیر با پایه گیاهی استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)‌، در اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست چنین آمده است: محرم ماه قیام و پیام برای دوستداران آزادگی و مشتاقان خاندان پیامبر اکرم (ص) است؛ مشتاقانی که آگاهی و اصلاح اجتماعی را سرآمد حرکت خویش در زندگی قرار می دهند.
به همین مناسبت سازمان حفاظت محیط زیست از هیئت های محترم عزاداری درخواست می کند با توجه به روزافزونی حجم استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در مراسم جاری و از آنجا که این ظروف صدها سال در طبیعت باقی مانده و در این مدت خسارات جبران ناپذیری به محیط زندگی انسان ها و شهروندان وارد می کند، همچنین مصرف آن می تواند عوارض بهداشتی جدی برای مردم در برداشته باشد، آن را از چرخه خرید


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:22 | لینک  | 

برای مشاهده گزارش بانک جهانی لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

Global Waste on Pace to Triple by 2100

Waste production must peak this century

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:35 | لینک  | 

محورهاي همايش:
آلودگی های محیط زیستی
مدیریت پسماند
بازیافت و بایومس
بازیابی انرژی از پسماند
حمل و نقل در محیط زیست
برنامه ریزی در محیط زیست
اشتراک گزاری اطلاعات
مدیریت زنجیره تامین سبز
تجارت آلاینده های محیط زیستی
نخاله های ساختمانی
پسماند کشاورزی
پسماند الکترونیک
مصالح ساختمانی سبز
تصفیه شیرابه
طراحی محل دفن بهداشتی
اقتصاد محیط زیستی

 
برگزار كنندگان: دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
مهلت ارسال چكيده مقالات:
مهلت ارسال متن كامل مقالات: پایان بهمن 1392
تاريخ برگزاري همايش: 9 اردیبهشت 1393
سايت همايش: wmconference.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 09122902338
آدرس دبيرخانه:
محل برگزاري: تهران
ایمیل:
info@hsebank.ir
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:6 | لینک  | 

غار به عنوان اولین سکونتگاه رسمی انسان و مبدا پیدایش تمدن همواره مورد توجه کاشفان غار و غارشناسان قرار داشته و می تواند بعنوان یکی ازکانون های جذب گردشگر و طبیعت دوستان باشد. متاسفانه در چند سال اخیر ازدیاد تردد گردشگران، غارنوردان و دوستداران به طبیعت سلامت غارها را به خطر انداخته است. این در حالیست که تجزیه‌ پذیری زباله در درون غارها طولانی مدت بوده لذا ضروریست توجه جدی به امر حفاظت از غار ها و جلوگیری از آلوده شدن آن شود و در غیر اینصورت به حیات این پدیده های طبیعی آسیب جدی وارد خواهد شد.

هر ساله انجمن غارنوردان کشور با هدف حفاظت از غارها، در پنجم مهر ماه که به عنوان روز جهانی غارهای پاک نامگذاری شده با مشارکت گروه های غارنوردی استانها و سرپرستی انجمن غارنوردان ایران به پاکسازی غارهای استان خود می پردازند.
مهندس حکیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج با اعلام این خبر اظهار داشت: روز جمعه پنجم مهرماه با حمایت اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان کرج و مشارکت انجمن غانوردان استان البرز، برنامه‌ روز غار پاک در غار یخ مراد انجام شد و محیط آن از زباله پاکسازی گردید.
حکیمی ضمن تشکر از مشارکت داوطلبانه انجمن غارنوردی استان البرز در جهت پاکسازی غار یخ مراد، تصریح کرد از آنجاییکه طبیعت مظهر گویای وجود خداوند است؛ تعدی به مظاهر الهی گناهی نابخشودنی است، لذا این وظیفه همه ما است که تلاش کنیم و زمین را از زباله پاک نگه داریم .

 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:31 | لینک  | 

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج با اشاره به اینکه سالانه ۸۸ هزار تن زباله در کرج تولید می شود اظهار داشت: بیش از نیمی از زباله های تولیدی بازیافت می شوند. همایون رضا مدنی در گفتگو با پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، با بیان اینکه 300 تن زباله در روز تولید می شود، عنوان کرد: کارخانه كمپوست كرج،  250 تن از زباله های تولیدی به چرخه بازيافت مي آيد.

این مسئول با اشاره به مطالب فوق در خصوص آمار زباله های بازیافت شده در کرج گفت: 550 تا 600 تن زباله  طي ماه در کارخانه سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج  بازیافت می شود. مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج کاهش حجم نخاله های ساختمانی را یکی از عملکرد های مطلوب این سازمان دانست و افزود:  با سرمایه گذاری بخش خصوصی سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرج توانست حجم نخاله های ساختمانی را کاهش دهد.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:30 | لینک  | 

پاکسازی حاشیه رودخانه شاهرود طالقان

روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان طالقان از دومین پاکسازی مسیررودخانه شاهرود خبرداد.
حشمت اله کشیری رییس اداره حفاظت محیط زیست طالقان بااعلام این خبر افزود :در سال جاری 3 مورد پاکسازی روستاهای حسنجون،دیزان،گلینک باحضور دانش آموزان و 2 نوبت با حضور تشکلهای غیردولتی رفتگران طبیعت و دوستداران محیط زیست برگزار گردید.
کشیری افزود :در فراخوان قبلی بیش از 300 نفرمسیرهای سدطالقان را از وجودزباله پاکسازی نموده ودر ماه جاری نیز یک نوبت پاکسازی مسیر روستای میراش و  درروز جمعه 29شهریور نیزپاکسازی با حضور بیش از 100 نفر مسیر رودخانه شاهروداز ابتدای روستای گلینک تا ورودی سد طالقان برگزار و مسافرانی که به جهت تفریح در این مسیرحضور داشتند با مشاهده پاکسازی مسیر توسط دوستداران محیط زیست بصورت خودجوش در این کار فرهنگی سهیم شدند.
رییس حفاظت محیط زیست طالقان تصریح کرد: باید این تفکر در بین آحاد جامعه ایجاد گردد که نباید حفظ محیط زیست و اراضی ملی را مختص به دولت بدانیم بلکه ما که از طبیعت استفاده میکنیم میبایست نقش پررنگ تری در جهت حفظ آن داشته باشیم .
کشیری ضمن استقبال از فعالیت دوستداران محیط زیست و تشکلهای غیردولتی محیط زیست افزود: این اداره و فرمانداری طالقان آمادگی کمک در جهت تشکیل وبه ثبت رساندن  تشکلهای غیردولتی را اعلام میدارد. درپایان این این مراسم حجم زیادی از زباله های این منطقه جمع آوری وتحویل خودروهای شهرداری گردید.

 

پاکسازی منطقه گردشگری بخش آسارا

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج روز پنجشنبه مورخ 28/06/92 با دعوت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان کرج منطقه ری زمین در بخش آسارا توسط گروه های مردمی (NGO) از جمله جمعیت درختکاران البرز، جمعیت البرز سبز، انجمن کوهنوردان و جمعیت رفتگران طبیعت و با مشارکت شهرداری آسارا به صورت نمادین پاکسازی گردید.
در این مراسم که همزمان با موج آخر سفر های تابستانی مردم و به منظور فرهنگ سازی و در معرض دید مسافران برگزار شد، حجم زیادی از زباله جمع آوری و با همکاری شهرداری آسارا از محل منتقل شد.  
مهندس حکیمی رئیس اداره حفاظت محیط زیست کرج با بیان اینکه توسعه پایدار بدون مشارکت و همکاری جوامع محلی و نهاد های مردمی با سازمان های دولتی میسر نخواهد بود، خطاب به گروههای شرکت کننده اظهار داشت : تلاش مشارکت جویانه و خود جوش گروه های مردم نهاد در پاکسازی طبیعت اقدامی ارزشمند و تحسین برانگیز است و با توجه به وضعیت فعلی طبیعت و محیط زیست کشور در راستای آموزش و نهادینه سازی فرهنگ زیست محیطی ،نیاز مبرم به انجام فعالیتهای داوطلبانه از جمله پاکسازی طبیعت احساس می شود.
وی در پایان افزود: ما محیط زیست را از پیشینیان به ارث نبرده ایم ، بلکه از آیندگان به امانت گرفته ایم پس در حفظ و حراست از این امانت کوشا باشیم.
 
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:38 | لینک  | 

اگر می خواهید به طالقان بروید حتما" از زیاران عبور خواهید کرد، در زیاران یک سوپر مارکت توجه شما را جلب خواهد کرد چون همیشه تعداد زیادی از اهالی و گردشگران برای خرید آنجا توقف کرده اند.
جدا از اینکه برادران بابائی فروشندگان منصفی هستند و در انتخاب جنس مغازه دقت زیاد به خرج می دهند، آنها اولین افرادی هستند که مسئله بازیافت را در منطقه بگونه ای موفق پیش بردند. تجربه آنها شاید در کشور هم برای اولین بار است که اجرا شده است .
* ما در سال گذشته نزدیک به 15 تن کاغذ بازیافت کردیم . کارتن اجناس ، بسته بندی ها ، کاغذهای دور ریختنی ، حتی پاکت های سیگار و قبض های دستگاه ای تی ام جلو مغازه را هم جمع آوری می کنیم .
این فروشگاه در استفاده از کامپیوتر اولین مغازه در منطقه است و کار با کامپیوتر خودش باعث کاهش مصرف کاغذ شده است .

 


- چه شد که به فکر بازیافت افتادید ؟
* ما با دوستان صحبت می کردیم ، برنامه های محیط زیستی را دنبال می کردیم و در اینترنت هم تجارب سایر کشورها را در بازیافت و آلوده نکردن محیط زیست دیده بودیم . البته در بسیاری از کشورها دولت از این اقدامات حمایت عملی می کند ولی اینجا همه کارها را باید خودمان انجام دهیم .
ما هفته ای نزدیک به 50 کیلو نایلون و مواد پلاستیکی جمع آوری می کنیم . همه از خود مغازه است . نایلون های بسته بندی، بطری های نوشابه ، آب معدنی و موارد دیگر .

در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:44 | لینک  | 

سی امین برنامه پاکسازی رفتگران طبیعت استان البرز در روز جمعه 25 مردادماه 1392 در پارک چمران برگزار شد.

همه ی آنچه شما از "رفتگران طبیعت ایران " می خواهید بدانید:

مصاحبه ایی با آقای "کاظم نجاریون" موسس گروه مردم نهاد رفتگران طبیعت ایران در روزنامه شرق 24 امرداد 1392

به امید روزی که هر ایرانی یک رفتگر طبیعت باشد.
 


 
لینک متنی خبر

http://www.magiran.com/npview.asp?ID=2795150
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:39 | لینک  | 

 

WasteMET Asia 2014 Booth Space for Exhibitors Are Now Available

Organised by Waste Management and Recycling Association of Singapore (WMRAS) and National Environment Agency (NEA), WasteMET Asia is the region’s premium exhibition to launch, showcase and introduce the latest innovative equipment and technologies in waste management recycling and resource recovery solutions.
http://wastemetasia.sg/join-mailing-list

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 21:39 | لینک  | 

 

فراخوان شناسایی پیمانکار واجد شرایط در زمینه ساخت و بهره برداری از محل دفع پسماندهای صنعتی و ویژه استان البرز

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:40 | لینک  | 

کشور سوئد که به عنوان کشور پیشرو در کاهش آثار منفی زیست محیطی و به کارگیری روش‌های گوناگون کاهش آلاینده‎ها شناخته می شود، اخیرا برای تولید انرژی دست به خرید زباله زده‎است. به گزارش پایگاه خبری شهر الکترونیک، این اقدام که ازمدتی پیش با تبدیل زباله‎ها به نیروی برق در سطح ملی آغاز شد، درهمان مرحله نخست دو مشکل بزرگ را برای این کشور حل کرد. نخستین مشکل خلاص شدن از شر زباله‎ها بود، پیش از این که به توده‎ای انبوه مبدل شوند؛ و دیگر، مشکل تامین نیروی برق بدون سوزاندن هرگونه سوخت مخرب و آلاینده فسیلی.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:36 | لینک  | 

مهندس پسنديده مديركل حفاظت محيط زيست استان البرز در دهمين كارگروه مديريت پسماند استان كه با حضور آقاي مهندس حدادپورمعاونت محترم عمراني استانداري البرز و اعضاي كارگروه تشكيل گرديد ،ضمن تاكيد بر اجرايي شدن بند الف ماده 193 قانون برنامه پنجم توسعه مبني بر بهره گيري از روش هاي نوين با اولويت روش هاي ارگانيك و ممنوعيت هر گونه دفن غير بهداشتي توسط شهرداريها اظهار داشت : سازمان مديريت پسماند شهرداري كرج با افزايش ظرفيت خط توليد كمپوست از دو خط 250 تني به ميزان


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:2 | لینک  | 

محورهاي همايش:
1- ساز و کارهای بروز ضایعات کمی/ کیفی
2- مهندسی ژنتیک، زیست فناوری و مقوله ضایعات
3- روش‌هاي اندازه‌گيري و برآورد ميزان ضايعات کشاورزی
4- بررسي مقاومت (فيزيكي- شيميايي- مكانيكي) محصولات در برابر افت كيفي
5- نقش کشاورزی دقیق و مکاترونیک در کاهش ضایعات
6- سامانه‌های تولید انرژی از ضایعات کشاورزی
7- مدلسازي ضايعات و مطالعات جنبه‌هاي اقتصادي
8- مدیریت تولید و کاهش ضایعات
9- روش‌هاي بازيافت و استفاده از ضايعات
برگزار كنندگان: قطب علمی مهندسی بازیافت و کاهش ضایعات محصولات استراتژیک کشاورزی-دانشكده كشاورزي تربيت مدرس
مهلت ارسال چكيده مقالات: 30خرداد 1392
مهلت ارسال متن كامل مقالات: 30 خرداد 1392
تاريخ برگزاري همايش: 29 آبان 1392
سايت همايش: solap.ir
تلفن تماس دبيرخانه: 021-48292312
آدرس دبيرخانه: كيلومتر 16اتوبان تهران-كرج،بلوار پژوهش، دانشكده كشاورزي، قطب علمي مهندسي بازيافت و كاهش ضايعات محصولات استرات‍ژيك كشاوزي
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 18:1 | لینک  | 

همزمان با روز جمعه ۶ اردیبهشت به مناسبت هفته زمین پاک گروهی از فعالان محیط زیست و علاقه مندان به محیط زیست با یک گردهمایی نسبت به پاکسازی طبیعت طالقان اقدام خواهند کرد.
به گزارش خبرنگار ایلنا، گروهی بیش از ۷۰ نفر از علاقه مندان به محیط زیست و فضاهای طبیعی روز جمعه ۶ اردیبهشت از تهران به مقصد طبیعت طالقان حرکت می‌کنند و با حضور در این شهرستان نسبت به پاکسازی محیط زیست و جمع آوری زباله‌های محیط زیست طالقان اقدام می‌کنند.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:57 | لینک  | 

شاید بازخوانی نامه ی زیر در روزهایی که خبرهای بد محیط زیستی تمامی ندارد بی مناسبت نباشد بخصوص آنکه در آستانه ی فرارسیدن روز جهانی زمین پاک هستیم زمینی که پاکش می خواهیم و هرسال آلوده ترش می بینیم!

این نامه در سال هزار و هشتصد و پنجاه و پنج ميلادی، توسط سياتل، رئيس قبيله دواميش در ايالت واشنگتن، برای رئيس جمهور فرانكلين پيرس ارسال شده كه درخواست خريد زمين‌های آنان را داشت . سیاتل جواب نامه ی رئیس جمهور آمریکا را با نوشته ای عمیق و زیبا داد. نوشته ای که امروز بعد از گذشت 158 سال هنوز خواندنی و قابل تامل و برای آنها که طبیعت و محیط زیست این سرزمین را همچون ارث پدری می انگارند زینهاری آشکار است:

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 13:31 | لینک  | 

مرکز مهندسی زمین دانشگاه کلمبیا با همکاری مرکز تحقیقاتی و فناوری تبدیل پسماند به انرژی (یونان) و "Tamiz Shahar" JSC  دوره آموزشی ۵ روزه تحت عنوان «تبدیل پسماند به انرژی به عنوان یک بخش اساسی در مدیریت پایدار پسماند» را برگزار می کند.  ( The case of Baku city/ Azerbaijan)

Sustainable Waste Management - International Workshop and Study Tour

"Waste to Energy as an Integral Part of Sustainable Waste Management. The case of Baku city." For more: http://www.tamizshahar.az/seminar

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:5 | لینک  | 

ICEM 2013 Registration

15th ASME 2013 International Conference on Environmental Remediation and Radioactive Waste Management
September 8-12, 2013
Brussels Belgium

Registration is open for the 2013 ICEM Conference! Register before May 31st to receive the Early Bird discount rate 

Conference Website
http://asmeconferences.org/icem2013

Registration Link
http://asmeconferences.org/ICEM2013/ConfRegistration.cfm
 
Technical Areas Include
Track 1 - Low/Intermediate-Level (L/ILW) Radioactive Waste Management
Track 2 - Spent Fuel, Fissile Material, Transuranic (TRU) and High-Level
Radioactive Waste (HLW) Management
Track 3 - Facility Decontamination and Decommissioning (D&D)
Track 4 - Environmental Remediation (ER)
Track 5 - Environmental Management (EM)/Public Involvement/Crosscutting
Issues/Global Partnering

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 14:19 | لینک  | 

به مناسبت گراميداشت هفته منابع طبيعي با همكاري ومشاركت پرسنل اداره حفاظت محيط زيست شهرستان كرج و سازمان اقتصاد و دارايي استان البرز برنامه پاکسازی در كوهستان عظيميه برگزار شد. آقاي مهندس حكيمي رئيس اداره حفاظت محيط زيست شهرستان كرج در حاشيه اين مراسم ابراز داشت: برگزاري چنين برنامه هايي  به منظور آموزش و تنوير افكار عمومي صورت گرفته و انشاالله در آينده شاهدآن باشيم كه محيط زيست و طبيعت كه هديه الهي به جوامع بشري مي باشد همواره پاك و عاري از هر گونه آلودگي باشد و اين امر به جز با همكاري مردم عزيز محقق نخواهد شد. ايشان در ادامه افزود: بايد تلاش كنيم با همكاري و مشاركت تمام ادارات دولتي و تشكلهاي مردم نهاد زيست محيطي و دوست دار طبيعت در چنين برنامه هايي، فرهنگ سازي زيست محيطي به منظور ايجاد محيطي سالم و عاري از هرگونه آلودگي را نهادينه نماييم .وي همچنين افزود: برنامه هاي پاكسازي كوهستان در مناطق ديگر نيز در هفته منابع طبيعي با مشاركت انجمن هاي دوست دار طبيعت و ديگر اقشار جامعه بدين منظور برگزار خواهد شد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:11 | لینک  | 

آیین‌نامه اجرایی ورود، ساخت، فرمولاسیون و مصرف کودهای شیمیایی، زیستی، آلی و سموم دفع آفات نباتی

فصل اول ـ تعاریف و اصطلاحات:

ماده 1ـ واژه‌ها و اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می‌روند:
الف ـ مواد آلی: ترکیبات کربنی که به وسیله گیاهان، جانوران و ریز جانداران خاک تولید می‌شوند.
ب ـ کود: هر ماده آلی یا معدنی با منشاء طبیعی یا مصنوعی (به جز مواد آهکی) که به خاک یا گیاه اضافه می‌شود تا یک یا چند عنصر ضروری برای رشد گیاه را تأمین کند.
ج ـ کود آلی: فرآورده جنبی به دست آمده از فرآوری ماده‌های جانوری و گیاهی که دارای مقدار کافی عناصر غذایی است و ارزش کود دارد.
د ـ فرآورده زیستی (بیولوژیک): فرآورده‌هایی که طی انجام فعالیت‌های میکروبی بر روی مواد آلی در خاک تولید می‌شوند.
هـ ـ کود زیستی (بیولوژیک): فرآورده‌ای جامد، مایع یا نیمه جامد حاوی موجودات زنده مفید خاکزی یا متابولیتهای آنها که قادر است به نحوی در تأمین عناصر غذایی مورد نیاز گیاه، افزایش عملکرد و یا بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی خاک مؤثر باشد.
و ـ کمپوست: ماده سیاه رنگی که پس از فرایند تغذیه‌ای توسط ریزجانداران هوازی گرمادوست خاک، کرمهای خاکی و حشرات از مواد آلی گیاهی و حیوانی بر جای می‌ماند.
ز ـ ورمی کمپوست: فضولات دفع شده حاصل از فعالیت تغذیه‌ای و هضم انواع مواد آلی توسط گونه‌های خاصی از کرمهای خاکی.
ح ـ کود شیمیایی: ترکیبات شیمیایی که حاوی عناصر معدنی مورد نیاز گیاهان می‌باشند.
ط ـ پروانه مسئولیت فنی: مجوزی که پس از صدور پروانه بهره‌برداری و تائید مشخصات و تجهیزات آزمایشگاه واحد تولیدی و مسئول فنی توسط وزارت جهاد کشاورزی صادر می‌شود.
ی ـ مسئول فنی: فردی که دارای شرایط لازم جهت کنترل و نظارت بر تولید در کارگاه‌های تولید سم، کود شیمیایی، آلی و زیستی بوده که حداقل دارای درجه تحصیلی مهندسی یا لیسانس در رشته‌های کشاورزی، شیمی، داروسازی، پزشکی و یا سایر رشته‌های مرتبط باشد انتخاب می‌شود. کارگاه‌های مشمول این مصوبه ملزم به داشتن مسئول فنی تائید شده توسط وزارت جهاد کشاورزی می‌باشند.
ک ـ پروانه ساخت: مجوزی که پس از صدور پروانه مسئولیت فنی و برای ساخت هر محصولی که ترکیب‌بندی آن توسط وزارت جهاد کشاورزی تائیدشده پس از اخذ استعلام‌های لازم و در چارچوب ضوابط صادر می‌شود.
ل ـ محصول سالم: محصولی که عاری از عناصر و ترکیبات سمی و آلاینده‌ بوده و یا با رعایت حداکثر باقی‌مانده مجاز آنها تولید شده باشد.
م ـ شبکه مراقبت: سامانه‌ای که زمان کنترل عوامل خسارتزا را براساس اطلاعات فنی حاصل از نمونه‌برداری و ردیابی‌های آفات و تجزیه و تحلیل آن به بهره‌برداران اعلام می‌دارد و بر اجرای عملیات کنترلی نظارت می‌نماید.
ن ـ مسمومیت: آلودگی شخص به سم توسط خود و یا شخص دیگر بصورت عالمانه و عامدانه و یا مسمومیت بر اثر عدم اطلاع، بی‌دقتی و یا ناخواسته را گویند که اعم از عمدی یا اتفاقی است.
س ـ سموم دفع آفات نباتی: کلیه ترکیبات آلی، معدنی و غیره که به منظور کنترل آفات نباتی، انباری و خانگی به صورت جامد، مایع و گاز به کار برده می‌شود.
ع ـ محصول ارگانیک: محصولاتی که در روند تولید آنها هیچ ماده شیمیایی اعم از کود، سم، هورمون و غیره استفاده نشده و این محصولات عاری از هرگونه آلاینده‌ شیمیایی، فلزات سنگین و ترکیبات مضر می‌باشند. در فرآیند تولید این محصولات صرفاً از مواد و عوامل با منشاء طبیعی استفاده می‌شود.
ف ـ مدیریت کنترل انبوهی آفات (IPM): فرآیند طراحی و تصمیم‌گیری و اجرای روش‌های کنترل آفات مبتنی بر اکوسیستم با بکارگیری تمام روش‌ها و فنون متناسب و قابل انطباق و ممکن، در راستای نگهداری جمعیت آفات زیر سطح ضرر و زیان اقتصادی.
متن کامل آیین نامه را در ادامه ی مطلب ملاحظه نمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:24 | لینک  |