فیلمی زیبا از تکنولوژی جدید برای جابه جایی درختان

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:5 | لینک  | 

در سفر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به استان کرمان شعاری زیبا در دستان استقبال کنندگان به چشم می خورد که ای کاش همه مسئولین آن را می خواندند!

مشق شب مسئولین: ۵۰ مرتبه از اصل ۵۰ قانون اساسی

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:20 | لینک  | 

هفته گذشته در معيت خانم دكتر ابتكار معاون رئيس جمهور و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست در سفري سه روزه به كشور ژاپن عزيمت نموديم . اين سفر را شايد بتوان نمونه اي موفق از ديپلماسي محيط زيست خواند كه بي شك دستاوردهاي مثبتي را براي كشورمان و محيط زيست آن در پي خواهد داشت. ملاقات با نخست وزير و رئيس مجلس، امضاي يادداشت تفاهم همكاري ميان وزارت محيط زيست ژاپن و سازمان حفاظت محيط زيست، ديدار با شركت هاي خصوصي فعال در بخش محيط زيست، سخنراني خانم دکتر ابتکار در باشگاه ملي مطبوعات ژاپن، آژانس همكاري هاي بين المللي ژاپن(جايكا)، بنياد صلح ساساكاوا ، شوراي تعاملات بين المللي ژاپن و دانشگاه سازمان ملل كه با استقبال بسيارزيادي از سوي ژاپني ها همراه بود از آن جمله است . طي روزهاي آتي درباره برنامه كاري اين سفر سه روزه بويژه بازديد از دو پروژه زيست محيطي شهر كاوازاكي خواهم نوشت، ضمن آرزوي سلامتي و بهبودي هرچه سريعتر براي خانم دكتر ابتكار، در اين وبلاگ برخي از تصاوير اين سفر را با شما به اشتراك مي گذارم.

ملاقات با آقای شینزوآبه نخست وزیر ژاپن : پس از ابلاغ پیام کتبی رئیس محترم جمهور و علاوه بر مباحث طرح شده در زمینه تفاهمنامه همکاری های زیست محیطی میان دو کشور، از موارد قابل اشاره در این دیدار درخواست نخست وزیر ژاپن در زمینه بهره گیری از تجربیات دولت جمهوری اسلامی ایران و همکاری های مشترک میان دو کشور در زمینه مشارکت فعالانه زنان در عرصه های مدیریت عاليه اجرايي بود.

 

ملاقات با آقای ایبوکی رئیس مجلس ژاپن: ایشان پس از پایان دیدار رسمی و اعلام حمایت همه جانبه مجلس از همکاری های زیست محیطی میان دو کشور، از خانم ابتکار دعوت نمود تا از صحن مجلس ژاپن بازدید نمایند. 

 

دیدار با آقای ایشی هارا وزیر محیط زیست ژاپن: سفر به کشور ژاپن با دعوت رسمی آقای ایشی هارا وزیر محیط زیست ژاپن صورت گرفت. تقویت همکاری های دوجانبه ایران و ژاپن به دنبال دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با وزیر محیط زیست ژاپن در حاشیه نوزدهمین کنوانسیون بین‌المللی آب و هوا در ورشو پیگیری و در آذرماه سال گذشته سند نهایی تفاهم نامه اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضا رسید. موضوع جلوگیری از آلودگی هوا و ریزگردها، کنترل کیفی منابع آب، حفاظت از تنوع زیستی بویژه تالاب ها و توسعه اکوتوریسم از جمله محورهای همکاری زیست محیطی در تفاهمنامه فیمابین دو کشور بوده است.

  

 

سخنرانی خانم دکتر ابتکار در بنیاد صلح ساساکاوا با عنوان« ایران در عصر اعتدال»

 

سخنرانی خانم دکتر ابتکار در مقر جایکا برای شرکت های فعال در عرصه محیط زیست: عنوان سخنرانی ایشان «چالش ها و فرصت های زیست محیطی در ایران» بود.

 

 

 سخنرانی در دانشگاه سازمان ملل در توکیو:  محور این سخنرانی اخلاق محیط زیست و تببین فلسفه اشراق و طرح دیدگاههای شهاب الدین سهروردی فیلسوف برجسته ایرانی سده ششم هجری قمری بود.

 

حضور در باشگاه ملی مطبوعات ژاپن: باشگاه رسانه هاي ملي ژاپن(JNPC) يك باشگاه ملي و مستقل است كه در سال 1969 تاسيس شده و همه روزنامه هاي سراسري و ملي ژاپن، خبرگزاري ها و شبكه هاي تلويزيوني و راديويي اين كشور در آن عضو هستند. يكي از برنامه هاي اصلي اين باشگاه برگزاري نشست ها با حضور مهمانان بلندپايه و مشهور مي باشد. تاكنون افرادي چون بان كي مون، حامدكرزاي، عبدالله گل، نلسون ماندلا، محمدالبرادعي، ماهاتيرمحمد، رجب طيب اردوغان، كوفي عنان، ژاك شيراك، محمد البرادعي، ميخاييل گورباچف، هوشيار زيباري، توني بلر، هنري كيسينجر و پرويز مشرف و از جمهوري اسلامي ايران آقايان دكتر روحاني(دوبار)، هاشمي رفسنجاني، سيدعباس عراقچي، سيد محسن نوربخش در نشست هاي اين باشگاه شركت داشته اند. اين باشگاه با ارسال دعوتنامه اي به سفارت جمهوري اسلامي ايران در ژاپن رسماٌ از سركار خانم دكتر ابتكار براي حضور در اين باشگاه و سخنراني و پرسش و پاسخ دعوت نمود.

 

اشاره خانم دکتر ابتکار به تقارن زمانی مبادله یادداشت تفاهم همکاری زیست محیطی میان دو کشور با سیزدهم فروردین روز طبیعت در ایران و جشن شکوفه های گیلاس(ساکورا) در ژاپن

 

 سیزدهم فروردین روز طبیعت در ایران و جشن شکوفه های گیلاس(ساکورا) در ژاپن

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 8:41 | لینک  | 

مجتمع آموزشي خديجه کبري به منظور آشنا ساختن دانش آموزان با مقوله محيط زيست و تاکيد بر اهميت اين موضوع اقدام به برگزاري مسابقه برداشت آزاد از کاريکاتورهاي محيط زيست کرده است.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:57 | لینک  | 

The 15-second animation, which was posted by NASA last week and picked up on Tuesday by Co.Exist, shows a view of the entire globe with an overlay that details climate change. NASA ...

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:34 | لینک  | 

این نقاشی ها را دانش آموزان خلاق “دبستان جاوید” شهر تهران در ارتباط با درج لوگوی یوزپلنگ آسیایی بر روی پیراهن تیم ملی فوتبال در جام جهانی کشیده اند. برای مشاهده نقاشی ها سایت شخصی آرش نورآقایی را ملاحظه نمایید.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:7 | لینک  | 

هربار که به پیاده روی در پارک نزدیک منزلمان می روم او را می بینم اول صبح می آید گربه های پارک منتظرند تا او بیاید و دوره اش کنند، او هرکدام را به نام می خواند و برایشان غذا می ریزد ......امروز هم آمده در یک روز جمعه سرد زمستانی و گربه ها منتظرتر از همیشه به استقبال او می روند..... وقتی بانوی مهربان پارک را می بینم با خود می اندیشم چقدر شهر ما با حضور افرادی چون او زیباتر و انسانی تر است! چه خوب است که در میان هیاهو و زندگی پرمشغله ی امروز ما، هنوز انسانهای دلسوزی یافت می شوند که به فکر غذای گربه ها  و فراهم کردن پناهگاه امنی برای پرندگان شهرمان هستند؟ براستی چقدر دیدن این تصاویر در شهر خاکستری و بی روح ما امیدبخش است و شادی آفرین.

«چه سعادتي است وقتي كه برف مي بارد دانستن اين كه تن پرنده ها گرم است*»

*بیژن جلالی

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 16:3 | لینک  | 

NASA's Landsat view of Earth

برای مشاهده تصاویر ماهواره ای تغییرات پوشش جنگلی لینک زیر را ملاحظه فرمایید.

NASA-USGS Landsat Data Yield Best View to Date of Global Forest Losses

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:52 | لینک  | 

مجمع عمومی ملل متحد، سال 2014 را «سال بین المللی ملتهای جزیره ای کوچک در حال توسعه» نامیده است. جزایر و نواحی دریایی نزدیک ساحل، اکوسیستم های منحصر به فردی را تشکیل می دهند که اغلب از گونه های گیاهی و جانوری متنوع و بومی تشکیل شده اند که در هیچ جای دیگری از زمین یافت نمی شوند. این اکوسیستم ها به عنوان میراث یک تاریخ تکاملی منحصر به فرد، گنجینه ای بی نظیر محسوب می شوند. همچنین این اکوسیستم ها کلیدی برای معیشت، اقتصاد، رفاه و هویت فرهنگی 600 میلیون جزیره نشبن، یعنی یک دهم جمعیت جهان می باشند.

با این ذهنیت، عنوان روز جهانی تنوع زیستی، فرصتی بی نظیر را برای تقویت نوآوری های موجود فراهم می آورد. همچنین سومین کنفرانس بین المللی در خصوص دولتهای جزیره ای کوچک در حال توسعه، از اول تا چهارم سپتامبر 2014 در آیپا ساموئا برگزار خواهد شد. روز بین المللی تنوع زیستی فرصتی را برای درگیر نمودن عموم مردم در آگاهی رسانی در زمینه ارزشهای تنوع زیستی برای رفاه بشر در سرتاسر جهان، و نیز ایجاد ارتباط میان تلاشهای صورت گرفته در راستای حمایت از برنامه راهبردی کنوانسیون 2020-2011 و اجرای اهداف سه گانه کنوانسیون، فراهم می کند.
دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی از کشورهای عضو دعوت نموده است که عکسهای دیجیتالی (در سطح آماتور یا حرفه ای) مرتبط با عنوان «تنوع زیستی جزایر» را جهت استفاده در انتشارات مربوط به روز جهانی تنوع زیستی 2014، همراه با اعطای حق استفاده ی کنوانسیون از عکسهای مذکور جهت اهداف غیر تجاری، برای دبیرخانه کنوانسیون ارسال نمایند.
شایان ذکر است عکسها ممکن است در انتشارات آتی کنوانسیون و در خارج از چارچوب روز جهانی تنوع زیستی استفاده شوند. همچنین دبیرخانه کنوانسیون درخواست نموده است عکسهای دیجیتالی با کیفیت خوب در قالب JPEG, TIFF یا PSD برای دبیرخانه ارسال گردند. تصاویر با dpi300  و با ابعاد حداقل 10 تا 15 سانتی متر مناسب خواهند بود. یادآوری می گردد در زمان ارسال، اطلاعات مربوط به محتوای عکس، و نام شخص عکاس حتما وارد گردد.
لازم به ذکر است ارسال عکسهایی با مشخصات فوق الذکر برای دبیرخانه کنوانسیون تنوع زیستی، مستلزم هماهنگی با مسئول دبیرخانه تنوع زیستی مستقر در معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 19:6 | لینک  | 

تصاویری از پاییز زیبای طالقان

مطالب مرتبط در وبلاگ:

طالقانِ زیبا را دریابیم

معرفی اجمالی شهرستان طالقان

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:22 | لینک  | 

"People Need Water Not Weapons"

Modern technology has made it possible to deliver a bomb across the world in minutes. Women in rural areas of Asia and Africa still walk several hours a day for the family's water supply 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:15 | لینک  | 

 

گزارش تصویری اولین سفر استانی خانم دکتر ابتکار به استان البرز

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:54 | لینک  | 

آخرین روزهای تابستان ۱۳۹۲- رودخانه شهر چای،ارومیه

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:14 | لینک  | 

به گزارش ستاد خبري دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان، هيأت داوران اين جشنواره از ميان 13 هزار و 430 عکس رسيده از هزار و 569 عکاس، 141 عکس را براي ارايه در نمايشگاه پاياني دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان انتخاب کردند. دبيرخانه دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان، اسامي راه‌يافتگان به اين جشنواره را اعلام کرد.

به گزارش ستاد خبري دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان، هيأت داوران اين جشنواره از ميان 13 هزار و 430 عکس رسيده از هزار و 569 عکاس، 141 عکس را براي ارايه در نمايشگاه پاياني دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان انتخاب کردند. «آب» موضوعي بود که براي دومين دوره اين جشنواره در نظر گرفته شد و آثار رسيده در دو بخش اصلي با موضوع آب و بخش ويژه با موضوع آبرساني به رقابت گذاشته شدند.

رخشان بني‌اعتماد، ميشل ستبون، سيف‌الله صمديان و مجيد سعيدي به همراه ساعد نيک‌ذات که در غياب محمود کلاري مسئوليت داوري اين جشنواره را پذيرفت، آثار رسيده را داوري کردند. نمايشگاه و مراسم اهداي جوايز دومين جشنواره بين‌المللي عکس رژان هم که قرار بود از اول تا هشتم شهريور ماه در خانه هنرمندان ايران برگزار شود، به دليل تعطيلات تابستاني اين مرکز فرهنگي و با يک هفته تأخير، از دوازدهم تا نوزدهم شهريور ماه سال جاري در گالري‌هاي چهارفصل خانه هنرمندان برگزار خواهد شد. خاطرنشان می سازد مراسم اهدای جوایز به برگزیدگان عصر روز جمعه ۱۵ شهریور ماه اعلام گردیده است.

در بخش اصلي اين جشنواره به 8 عکاس برگزيده، نشان جشنواره، لوح تقدير و 500 يورو جايزه نقدي اهدا خواهد شد و در بخش ويژه هم به 3 عکاس برگزيده، نشان جشنواره، لوح تقدير و 500 يورو جايزه نقدي اهدا مي‌شود.

به تمام هنرمنداني که آثارشان براي نمايشگاه برگزيده مي‌شود گواهي شرکت و کتاب نمايشگاه تعلق مي‌گيرد و بابت امتياز نمايش و چاپ آثار در کتاب و انتشارات مربوط به نمايشگاه به هر يک از آثار انتخاب شده مبلغ 25 يورو پرداخت خواهد شد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:20 | لینک  | 

اگر می خواهید به طالقان بروید حتما" از زیاران عبور خواهید کرد، در زیاران یک سوپر مارکت توجه شما را جلب خواهد کرد چون همیشه تعداد زیادی از اهالی و گردشگران برای خرید آنجا توقف کرده اند.
جدا از اینکه برادران بابائی فروشندگان منصفی هستند و در انتخاب جنس مغازه دقت زیاد به خرج می دهند، آنها اولین افرادی هستند که مسئله بازیافت را در منطقه بگونه ای موفق پیش بردند. تجربه آنها شاید در کشور هم برای اولین بار است که اجرا شده است .
* ما در سال گذشته نزدیک به 15 تن کاغذ بازیافت کردیم . کارتن اجناس ، بسته بندی ها ، کاغذهای دور ریختنی ، حتی پاکت های سیگار و قبض های دستگاه ای تی ام جلو مغازه را هم جمع آوری می کنیم .
این فروشگاه در استفاده از کامپیوتر اولین مغازه در منطقه است و کار با کامپیوتر خودش باعث کاهش مصرف کاغذ شده است .

 


- چه شد که به فکر بازیافت افتادید ؟
* ما با دوستان صحبت می کردیم ، برنامه های محیط زیستی را دنبال می کردیم و در اینترنت هم تجارب سایر کشورها را در بازیافت و آلوده نکردن محیط زیست دیده بودیم . البته در بسیاری از کشورها دولت از این اقدامات حمایت عملی می کند ولی اینجا همه کارها را باید خودمان انجام دهیم .
ما هفته ای نزدیک به 50 کیلو نایلون و مواد پلاستیکی جمع آوری می کنیم . همه از خود مغازه است . نایلون های بسته بندی، بطری های نوشابه ، آب معدنی و موارد دیگر .

در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:44 | لینک  | 

گروه هنری پیله بهشت از تصویرگران دوست دار محیط زیست دعوت به عمل می‌آورد تا در نخستین پیوند هنرمند و محیط زیست با محوریت پرنده نگری مشارکت کنند. به گزارش هنرآنلاین، اهداف این فراخوان مواردی چون تقویت جایگاه طبیعت در عرصه هنر، پیوند هنر و طبیعت از دریچه ای جدید و ثبت گونه های مختلف پرندگان توسط هنرمندان آمده است.

همچنین در بخش شرایط و مقررات این فراخوان آمده است که: این رویداد ویژه تصویر گران است؛ ضمن آن که متقاضیان باید چهار قطعه از آثار خود را به منظور داوری و پذیرش از طریق ایمیل ارسال کنند، علاوه بر این موضوع و تکنیک آثار ارسالی آزاد است، اما ارسال رزومه و مشخصات هنرمند (نام و نام خانوادگی، نشانی پستی و الکترونیکی، شماره تماس) الزلمی است. 
مهلت ارسال آثار به این مسابقه تا ششم مهر سال جاری است و اعلام نتایج 10 مهر خواهد بود، دیگر جدول زمانبندی این مسابقه عبارت است از: برگزاری کارگاه آموزش تئوری پرنده نگری 17 مهر، برگزاری کارگاه آموزش عملی پرنده نگری 18 مهر، برگزاری تور پرنده نگری دوم آبان، تحویل آثار 14 دی و برگزاری نمایشگاه در خانه هنرمندان ایران 11 بهمن خواهد بود.

علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند به نشانی www.cpart.ir مراجعه کنند.

منبع: هنرآنلاین

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:38 | لینک  | 

با حمایت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری کرج نمایشگاه عکس طبیعت استان البرز در باغ فاتح برپا می شود.به گزارش پايگاه خبري مديريت شهري كرج، با حمایت سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر کرج، طبق برنامه ریزی قرار است که نمایشگاه عکس طبیعت استان البرز در باغ فاتح کرج برپا شود.
در این نمایشگاه، گزیده ای از عکسهای بهنام بهشاد و ارشاد مظلومی با موضوع طبیعت در معرض دید بازدیدکنندگان قرار می گیرد.
این نمایشگاه از سه شنبه پنجم شهریور تا 15 شهریورماه سال جاری از ساعت 17 الی 21 در محل "خانه باغ" باغ فاتح واقع در جهانشهر، بلوار جمهوری، فرهنگسرای باغ فاتح برپا می شود.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 17:45 | لینک  | 

برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) به همراه بنیاد صلح جهانی‌ و محیط زیست مستقر در کشور ژاپن، و شرکت بایر(BAYER) و نیکون ژاپن به طور مشترک بیست‌وسومین مسابقه بین‌المللی نقاشی‌ کودکان را با موضوع "جلوگیری از اسراف مواد غذایی" و موضوع فرعی "زمین را حفظ کنیم- اسراف مواد غذایی، از بین‌بردن زمین است" برگزار می کند.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:49 | لینک  | 

به گزارش روابط عمومی اداره حفاظت محیط زیست کرح، بچه میمونی که یک دست آن در اثر حادثه قطع شده است و در یکی از مراکز مراقبت و حمایت از حیوانات شهرستان کرج نگهداری می شود توسط یک قلاده سگ مورد حمایت و سرپرستی قرار گرفته و با شیر این حیوان تغذیه می شود.
این اتفاق نادر که در دنیای حیوانات شاهد آن هستیم نشانه ای از ادارک عمیق موجودات و تعامل معقول آنها با دیگر جانداران بوده و نمایانگر عظمت و قدرت خالق هستی بخش می باشد که نباید ساده انگارانه از کنار آن عبور کرد.
 در این مرکز با مدیریت آقای مهندس نادر رضا نوری که از علاقمندان محیط زیست می باشند،  تعداد زیادی از حیوانات که در طبیعت آسیب دیده اند، توسط دامپزشکان متخصص درمان شده و به آغوش طبیعت و زیستگاه اصلی خود بر می گردند و تعدادی نیز که امکان رها سازی آنها به دلیل مصدومیت جدی وجود ندارد نگهداری و تیمار می شوند.
 
 
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 10:32 | لینک  | 

باور کردنش سخت است که دست های کوچک نقش هایی به این زیبایی خلق کرده باشند.
این بچه ها نه به مهد کودک رفته اند... نه به کلاس های هنری تنها در خانه علم دروازه غار مربیان مهربانی دارند که به آن ها یاد می دهند چطور روی کیسه ها نقاشی کنند.
استعدادشان بی نظیر است.
طرح هایی می کشند که پر است از رنگ های زنده و شاد...پر است از زندگی گرچه زندگی واقعی شان شاید به رنگارنگی نقش هایی که می زنند، نباشد. دست هایشان شاید تا دیروز سیاه می شدند و خسته از دنبال عابرهای خیابان دویدن
اما امروز با هنر آشنا شده اند... با امید... و با آرامش...
کودکان کار و خیابان دیروز... هنرمندان دانش آموز و باسواد امروز هستند که از هنرشان برای نجات زندگی خودشان و زمین شان استفاده می کنند.
 
 
 

ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 9:39 | لینک  | 

جان پناهی برای پرندگان

آیا می توان هم به تولید و صرفه اقتصادی اندیشید و هم لطافت طبیعت را درک نمود؟

اینجا شرکت مهندسی و ساخت پره توربین مپنا- پرتو واقع درکرج ، بلوار مپنا ، ضلع شمالی نیروگاه منتظر قائم است.آنچه در بدو امر بازدید از این کارخانه جلب توجه می کند فضای سبز چشمگیر و چشم نواز کارخانه است : 33درصد از مساحت این واحد صنعتی به فضای سبز اختصاص یافته و سه گلخانه برای پرورش حدود 50 گونه گیاهی موجود در فضای سبز کارخانه وجود دارد. درختان همگی پلاك گذاري شده و داراي شناسنامه هستند. اما گذشته از فضای سبز، آنچه جالب توجه است پیش بینی آشیانه برای پرندگان در فضای سبز کارخانه است.  

برای مشاهده تصاویر ادامه مطلب را ملاحظه نمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:44 | لینک  | 

فيلمي کوتاه (حدود ۲:۲۸ دقيقه) در مورد نيروگاه زمین گرمایی

فيلمي کوتاه (حدود ۳:۱۲ دقيقه) در مورد نيروگاه خورشیدی

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 21:58 | لینک  | 

News Release (March 21, 2013)
Entries Now Accepted for the 4th Kao International Environment Painting Contest for Children
 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:25 | لینک  | 

درباره ی تصاویر: درختان در کمتر از ده روز گذشته قطع شده اند. آنقدر سریع خاکبرداری و تسطیح انجام شده که بتوان باور کرد با این سرعت بقایای درختان انتقال یافته، گودبرداری شده و کارگاه ساختمانی و ملحقات آن دایر شده باشد......

واقعیت اینست که تکه تکه از باغشهر کرج نابود می شود تا کرج که روزگاری به ییلاقی بودنش می نازید امروز در زمره هشت کلانشهر دارای آلودگی هوای کشور باشد. اینگونه است که باغ جهانشهر (فاتح)که– همراه با باغ سیب مهرشهر و باغ شمس- میراثی از باغشهرکرج محسوب می شدند تحلیل رفته و امروز از وسعت 300 هکتاری این باغ چیزی بیشتر از ده درصد باقی نمانده است!

نابودی باغات قدیمی درحالی صورت می گیرد که شهرداری برای جبران کمبود سرانه فضای سبز همه ساله مبالغ هنگفتی صرف ایجاد فضاهای سبز می کند فضاهایی که هرگز قابل مقایسه با باغ هایی که طی سالیان طولانی در محله های مختلف شهر ایجاد شده و جزو سرمایه های طبیعی شهر به شمار می روند نیستند. اما چرا تغییر کاربری های عمده فضاهای سبز و نابودی باغ های قدیمی شهرهامان ادامه دارد ؟ چرا توسعه خاکستری کلانشهرهامان سرسبزی و طراوت طبیعت شهر را تا این حد کمرنگ کرده ؟ چرا هر روز «سایه» های بیشتری نابود می شوند تا «چمن» جایگزین آنها شود؟  شاید نبود طرح های جامع فضای سبز شهری یکی از دلایل اصلی تخریب شتابناک باغ ها و لکه های سبز شهرهامان باشد. این واقعیتی ست که بخصوص در شهرهای بزرگ، زمین -هرقطعه ای و با هر وسعتی- حکم کیمیا را دارد در نتیجه حفاظت از اندک باغات برجای مانده در کلانشهرها وآن ها را از هفت خوان مقررات و قوانین مربوطه گذرانیدن و به تملک شهرداری ( ودرواقع عامه مردم) در آوردن، خود فی نفسه کاری جانفرساست و اغلب به سختی محقق می شود.

حال اگر به این مشکل، استفاده از گیاهان غیربومی و ناپایدار در داخل و پیرامون شهرها ، کمبود سرانه فضای سبز در نواحی مسکونی ودر میان خانه های درهم تنیده و چفت شده، تغییر الگوی کشت بدون توجه به شرایط اقلیمی و طبیعی مناطق شهری و اعمال مدیریت سلیقه ای در فضاهای سبز را بیفزاییم در می یابیم که چرا با وجود صرف مبالغ هنگفت برای ایجاد فضاهای سبز شهری، شهرهامان کماکان خاکستری رنگ اند و چرا برای اجرای پروژه های مختلف همچون احداث بزرگراه، پروژه های عمرانی، ساخت و سازهای مسکونی توسط تعاونی های مسکن و غیره هنوز درختان کم هزینه ترین و ارزانترین قربانیان شهری هستند.

 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:14 | لینک  | 

بازیافت «خیابانی» پسماند الکترونیک در تهران!

(با سپاس از خانم دکتر الهه پورکریمی برای ارسال تصاویر)

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 11:35 | لینک  | 

به نقل از وبلاگ طبیعت امروز : این سومین بار است که دبیرخانه کنوانسیون مقابله با بیابان زایی و تعدیل اثرات خشکسالی (UNCCD) مسابقه عکاسی برگزار می کند. علاقمندان می توانند تا 5 قطعه عکس دیجیتال خود را تا 26 ژوئیه مصادف با 4 مرداد ماه 1392 را به دبیرخانه کنوانسیون ارسال نماید از طریق لینک ذیل:

http://www.unccd.int/en/media-center/photocontests/photocontest2013/Pages/default.aspx

مبلغ 3000 یورو برای برندگان این مسابقه در نظر گرفته شده است. برنده اول این مسابقه جایزه خود را در مراسمی که بدین مناسبت در یازدهمین نشست اجلاس اعضاء کنوانسیون که در شهریور ماه سال جاری در ویندوک پایتخت کشور آفریقائی نامیبیا برگزار خواهد شد دریافت خواهد نمود. هزینه های سفر برنده این مسابقه نیز بر عهده برگزار کنندگان مسابقه می باشد.

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:45 | لینک  | 

امروزه مصرف بی رویه منابع یکی از عوامل مهم تهدیدکننده محیط زیست محسوب می شود. واقعیت این است که با پیشرفت هر چه بیشتر صنعت و فنآوری، و با گذر از عصر محصولات دیجیتال و روند پرشتاب تغییرات در این حوزه، شرکت‌های تولیدکننده برای افزایش سودآوری، با بهره گیری از مواد ارزان قیمت به تولید کالاهای جذاب و در عین حال شکننده و کم دوام روی آورده اند. بدین ترتیب، بر خلاف محصولات الکترونیکی دهه‌های پیشین که با عمری طولانی، قطعات یدکی و ضمانت تعمیر به مشتری عرضه می‌شدند امروزه، شاهد موجی از انواع کالاهای با عمر کمتر از شش ماه هستیم که به زودی از رده مصرف خارج و به دور انداخته می‌شوند و  کشورهای مختلف بویژه کشورهای جهان سوم با حجم عظیمی از زباله و مشکلی به نام مدیریت پسماندها مواجه اند. این درحالیست که هم اکنون کشورهای توسعه یافته ضمن توجه به کیفیت بالای محصولات تولیدی با اتخاذ برخی سیاست ها در حوزه پسماند بخصوص توجه به موضوع بازیافت اقداماتی را به منظور رسیدن به هدف «پسماند صفر» دنبال می کنند.

تصاویر زیر بیش از آنکه نشان دهنده «بازیافت» در حوزه پسماند باشد بیانگر تفکر پرهیز از مصرف گرایی و ترویج نگاه نوآورانه در استفاده از داشته های بنظر کم ارزشمان هست.


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 6:14 | لینک  | 


ادامه مطلب
نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 5:9 | لینک  | 

 این کارتون توسط کارتونیستی به نام استورات مک میلان در سال ۲۰۰۹  با تاثیرپذیری از کتاب های Natural Capitalismتهیه شده است. 

Part Of Nature :Cartoon by Stuart McMillen   

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 20:10 | لینک  | 

امروز روز جهانی زمین است . Earth Day Networkتصاویری از دوستداران زمین را که بیانگر یک موضوع خاص مرتبط با شعار سال "The Face of Climate Change" باشد گردآوری می کند. برای مشاهده تصاویر ارائه شده از کشورهای مختلف جهان لینک زیر را مشاهده نمایید.

http://www.earthday.org/2013
  
Read more about climate change: http://goo.gl/AjxoI

 

 

نوشته شده توسط شینا انصاری در ساعت 12:41 | لینک  |